Առաջնահերթ խնդիրն անվտանգությունն է. Կապան համայնքի ղեկավարը՝ սպասվող դժվարությունների մասին
Սիսիանի խոշորացված Կապան համայնքի մի շարք գյուղեր, նոր իրողություններով պայմանավորված, դարձել են Ադրբեջանին սահմանակից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Դրանք ենք՝ Դավիթ Բեկ, Կաղնուտ , Ուժանիս, Եղվարդ, Ագարակ, Դիցմայր, Սյունիք, Գեղանուշ, Ճակատեն, Շիկահող, Սրաշեն, Ներքին Հանդ, Ծավ: Նրանց թվում է նաև Կապան քաղաքը: Պատերազմից հետո ի հայտ եկան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք հանգիստ չեն տալիս բնակիչներին, սակայն բոլորն այսօր միայն մեկ կարևոր հարցի պատասխան են ուզում ստանալ, ինչպես է լուծվելու իրենց անվտանգության խնդիրը: Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ անվտանգության հարցը դարձել է թիվ մեկ խնդիր: Խոսքն այս պահին որևէ միջադեպով չէ պայմանավորված, այլ բնակիչների մտահոգությունը կապված է սահմանագծումների ապագա գործընթացի հետ:
«Մենք անվտանգությունն ենք կորցնում, հասկանո՞ւմ եք: Նոր դրանից հետո նյութական հարցերն են: Այո, կրճատվել են մեր հնարավորությունները՝ արոտավայրեր, վարելահողեր, անտառներ: Գյուղատնտեսության հետ կապված մեծ վնասներ են լինելու, բայց հիմա մեզ համար առաջնահերթ է բնակիչների անվտանգությունը պահելը, մնացած սոցիալական, տնտեսական հարցերը այս փուլում երկրորդական են»,-ասաց համայնքի ղեկավարն՝ ընդգծելով, որ ներկայում անվտանգության հարցերի ապահովման գործն արդյունավետ կազմակերպելու համար կամավորականներ են ներգրավվել:
Գևորգ Փարսյանը նկատեց, որ դեռ իրենց հատվածում սահմանազատման որևէ աշխատանք չի իրականացվել, սակայն սահմանների հստակեցման հարցում անորոշությունը շատ է, թե ինքը, թե բնակչությունը չգիտեն՝ ինչ է սպասվում:
«Եթե սահմանային բնագիծը ԽՍՀՄ-ի սահմանային գծերին համապատասխան լինի, ապա այդ դեպքում լուրջ անվտանգության հարց է առաջանալու: Եթե Տավուշի դեպքում գյուղերը որոշակի չափով հեռու են սահմանից, ապա Կապան քաղաքի դեպքում խոսքը 1 կմ-ի մասին է»,-ասաց Գևորգ Փարսյանը:
Համայնքի ղեկավարը նկատեց, որ նոր իրողություններով պայմանավորված՝ շատ բաներից բնակիչները զրկվել են, տնտեսական հնարավորությունները կրճատվել են: Անհրաժեշտություն է առաջանում սահմանային համայնքներում նոր ծրագրի իրականացման, որպեսզի տեղացիները կարողանան իրենց հմտությունները զարգացնել, իրենց գտնել նոր իրողություններում: Տնտեսական, սոցիալական խնդիրները կան, համայնքի ղեկավարը դրանք թվարկում է, սակայն հավատացնում է ու մեկ անգամ ևս ընդգծում՝ անվտանգությունն առաջնային է:

‘We are losing security’ – alarms Mayor of Kapan, now only 1km away from Azeri territory
Several villages of the Municipality of Kapan in Armenia’s southeastern province of Syunik are now bordering Azerbaijan due to the new realities.
STEPANAKERT, DECEMBER 16, ARTSAKHPRESS: These villages are: Davit Bek, Kaghnut, Uzhanis, Yeghvard, Agarak, Ditzmair, Syunik, Geghanush, Tchakaten, Shikahogh, Srashen, Nerkin Hand and Tsav. The town of Kapan, the municipality’s administrative center, is also among them.
Numerous problems emerged after the Artsakh war, but today the residents of these villages want the answer to only one question: how will their security issue be solved?
The Mayor of the Municipality of Kapan Gevorg Parsyan told ARMENPRESS that the security issue has become top priority, and it’s not about any given incident, but the residents’ concern is related to the future process of the demarcation.
“We are losing security, do you understand? Only after this come the material issues. Indeed, our opportunities were cut – pastures, arable lands and forests. Big agriculture-related damages will occur, but now our top priority is to maintain security of the residents, while all other socio-economic matters are currently secondary issues,” the mayor said, adding that they have recruited volunteers to more efficiently organize the process of ensuring security.
Parsyan said demarcation hasn’t yet been implemented in his municipality’s borders, and that there is a lot of uncertainty around the clarification of the border. He said that neither he nor the residents know what to expect.
“If the border line is to be drawn in accordance with the USSR’s border lines, then serious security problems will emerge. If, for example, in case of Tavush the villages are to some extent far from the border, in case of the town of Kapan it’s just about a 1km distance,” Parsyan said.
Mayor Parsyan says the new realities have deprived the local residents of many things, and economic opportunities were cut. He says they need to implement new projects so that the residents are able to adapt to the new realities and develop skills. As the Mayor once again started noting the many socio-economic problems, he again assured that security is the priority issue now.
Before the 2020 Nagorno Karabakh (Artsakh) War, the Armenian province of Syunik was bordering territories controlled by the Republic of Artsakh to the east. These territories have now come under Azeri control.