Ադրբեջանի իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության, թշնամանքի բացահայտ քարոզը հայերի հանդեպ․ ՀՀ ՄԻՊ
Ադրբեջանական իշխանության բարձրագույն մարմինները շարունակում են հայատյացության ու թշնամանքի բացահայտ քարոզը հայերի նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ՀՀ ՄԻ պաշտպան Արման Թաթոյանը։
Նա, մասնավորապես, նշել է.
«1. Ադրբեջանի նախագահը շարունակում է իր հրապարակային ելույթներով գեներացնել ատելություն ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ, տալ Հայաստանի ողջ բնակչությանն ուղղված սպառնալիքներ, անել վիրավորական ու ատելություն բորբոքող արտահայտություններ:
2. Մասնավորապես, Ադրբեջանի նախագահը 2020 թվականի դեկտեմբերի 10-ին Բաքվում տեղի ունեցած ռազմական միջոցառման ընթացքում ունեցել է Հայաստանի ողջ ժողովրդին ուղղված համակարգային ատելությամբ ու ցեղասպանության բացահայտ սպառնալիքներով լի հրապարակային ելույթ:
Ընդ որում, նույն միջոցառման ժամանակ Հայաստանի ողջ ժողովրդի կյանքին ուղղված ավելի բացահայտ սպառնալիքներով, Հայոց Ցեղասպանության կազմակերպիչների ու այն իրականացնողների փառաբանումով ելույթ է ունեցել Թուրքիայի նախագահը:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանն իր նույն օրվա հրապարակային հայտարարությամբ արդեն իսկ ներկայացրել է այդ երկու ելույթների խիստ վտանգավոր հետևանքները ոչ միայն Հայաստանի ժողովրդի, այլ նաև մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային համակարգի համար անգամ:
3. Դատապարտելի է հատկապես այն, որ այդ ելույթներից հետո նույնական ձևակերպումներով ելույթ Ադրբեջանի նախագահն ունեցել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի Ֆրանսիայի և ԱՄՆ համանախագահների ներկայությամբ, այսինքն՝ արդեն ոչ թե ներքին, այլ միջազգային լսարանի համար, այն է` միջազգային գործիչների հետ 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ի հանդիպման ընթացքում:
4. Ադրբեջանի նախագահի 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ելույթը լի է հայատյացությունն ու թշնամանքը խորացնող արտահայտություններով, հայերի նկատմամբ զանգվածային բռնությունների բացահայտ սպառնալիքներով:
Մասնավորապես, նա այդ ելույթի Հայաստանին վերաբերող մասում նշել է. « (…) եթե հայկական ֆաշիզմը կրկին գլուխ բարձրացնի, մենք նրա գլուխը երկաթե բռունցքով կջարդենք»: Ընդ որում, դա արվել է՝ հատուկ հղում անելով Ադրբեջանի մայրաքաղաքում դեկտեմբերի 10-ին տեղի ունեցած ռազմական միջոցառման ընթացքում Ադրբեջանի նախագահի ելույթին:
Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է նաև. «Այնպիսի պատասխան տվեցինք, որ Հայաստանի բանակը և կարելի է ասել հայկական պետությունը ոչնչացրինք (…)։ Հայ ազգայնականների այսպես կոչված «Արցախի» երազանքները ցրիվ տվեցինք։»:
5. Այդ նույն ելույթում օգտագործվել են հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիությամբ խորքային, այդ թվում՝ կրոնական հիմքով ատելություն գեներացնող արտահայտություններ:
6. Ադրբեջանի նախագահն այնուհետև 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ի նույն ելույթում նշում է, որ Հայաստանի ողջ ժողովրդին ուղղված իր բացահայտ սպառնալիքները Հայաստանին պետք է փոխանցի միջազգային հանրությունը և այդ ամենը նա անում է միջազգային գործիչների ներկայությամբ ու այն էլ հրապարակային ելույթով:
7. Ատելություն ու թշնամանք սերմանող ձևակերպումները Ադրբեջանի նախագահի նախորդ հրապարակային խոսքերի ու ելույթների ակնհայտ շարունակությունն են: Օրինակ՝ մի դեպքում նա հայտարարել է, թե «Հայաստանն արժեք չունեցող երկիր է: Դա գաղութ է, արտասահմանից ղեկավարվող տարածք»: Մեկ այլ դեպքում հայերին անվանել է վայրի գազաններ ու գիշատիչներ: Ընդ որում, Ադրբեջանի նախագահի Հայաստանին ու հայ ժողովրդին վերաբերող ելույթներում անընդհատ խոսվում է «հայկական ֆաշիզմի» մասին ու դա արվում է հայ ժողովրդին ակնհայտ վիրավորանք հասցնելու և Ադրբեջանի ժողովրդի մեջ հայերի նկատմամբ ատելություն բորբոքելու իմաստներով:
8. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները, հավաքագրված ապացույցները հաստատում են, որ Ադրբեջանի նախագահի նման ելույթներից հետո ադրբեջանական լրատամիջոցներն ու սոցիալական մեդիան համատարած լցվում են նույնատիպ ձևակերպումներով ատելությամբ ու թշնամանքով ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ հայ ժողովրդի հանդեպ առհասարակ:
9. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատմամբ՝ հենց այս կերպ, հենց նման ելույթներն են տարիների ընթացքում Ադրբեջանում ձևավորել հայերի նկատմամբ էթնիկ պատկանելիության հիմքով ատելության ու թշնամանքի քարոզի ինստիտուցինոնալ համակարգ, անպատժելիության բացահայտ խրախուսում ու պետական ամենաբարձր մակարդակով այդ ամենին աջակցություն:
Հայասպանության համար հերոսացման պետական մակարդակով խրախուսումն Ադրբեջանում այն աստիճանի է հասել, որ անգամ այդ երկրի Մարդու իրավունքների հանձնակատարը (Օմբուդսման) Եվրոպական Միության անդամ երկրում 2004 թվականին հայ զինվորականին գիշերը կացնով դաժանաբար սպանած Ռամիլ Սաֆարովի մասին հրապարակայնորեն հայտարարել է, որ նա պետք է հայրենասիրության օրինակ դառնա Ադրբեջանի երիտասարդության համար:
10. Նման ելույթներն են ուղիղ պատճառ այն բանի, որ 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի կատարած պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունները դաժանության աստիճանով նույնիսկ չեն տեղավորվում մարդկային երևակայության մեջ:
11. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի փորձագետների կողմից նշված դաժան հանցագործությունների տեսանյութերի մասնագիտական հետազոտությունը հաստատում է, որ ադրբեջանցի զինվորականները հայկական կողմի զինվորներին կամ քաղաքացիական անձանց խոշտանգելիս կամ նրանց սպանելիս, զոհվածների մարմինների տարբեր մասեր կտրելիս, որպես ոգեշնչման աղբյուր, բացարձակ նույնությամբ օգտագործում են այն արտահայտությունները, ինչ Ադրբեջանի նախագահը: Այս ամենն ամրագրված է Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ձեռք բերած իրական ու կոնկրետ ապացույցներով:
12. Ուստի, Ադրբեջանի նախագահի նշված ելույթներն ուղղակիորեն հաստատում են պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված այն հանցագործություններն ու դաժանությունները, որոնք ադրբեջանական զինված ուժերը 2016 թվականի ապրիլ, 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմների ընթացքում ու այլ ժամանակահատվածներում կատարել են ու մինչ օրս շարունակում են կատարել:
Այս ելույթները նաև հաստատում են, որ միջազգային քրեական իրավունքով նախատեսված այդ արարքները ադրբեջանական կազմակերպված պետական քաղաքականության արդյունք են, որոնցով հստակ ապացուցվում է Արցախում էթնիկ զտումների ու ահաբեկչական մեթոդներով ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը:
13. Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի համար հատկապես մտահոգիչ է, որ Ադրբեջանի նախագահը հայ ժողովրդին ուղղված վիրավորանքներով լի ու թշնամանք քարոզող ելույթը 2020 թվականի դեկտեմբերի 12-ի ունեցել է միջազգային գործիչների ներկայությամբ ու զարմանալիորեն դրանից հետո նա չի արժանացել այդ գործիչներից որևէ մեկի դատապարտման կամ անգամ նրանց ինչ որ քննադատության:
14. Մարդու իրավունքների պաշտպանի գնահատմամբ՝ ատելության ու թշնամանքի քարոզի նկատմամբ միջազգային հանրության հենց նման դատապարտելի անտարբերությունն է այն գլխավոր նախապայմաններից մեկը, որ հանգեցրել է Արցախում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայերի նկատմամբ համակարգային ու լայնածավալ խոշտանգումների ու դաժանությունների:
15. Նման ծայրահեղ վտանգավոր երևույթները պետք է պարտադիր արժանանան միջազգային համաշխարհային հանրության խիստ դատապարտմանը: Պետք է նկատի ունենալ, որ այս ամենը ոտնահարում է միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն ու խաթարում մարդու իրավունքների և հումանիտար պաշտպանության միջազգային ողջ համակարգը։
16. Անպատժելիությունը առաջ է բերում նոր դաժանություններ ու խոշտանգումներ:
17. Միջազգային համաշխարհային հանրությունն ու հատկապես մարդու իրավունքների պաշտպանության մանդատ ունեցող միջազգային կառույցները պետք է ապացուցեն, որ տեր են իրենց կոչմանն ու առաքելությանը, որ դեռ շարունակում են հավատարիմ մնալ իրենց իսկ սահմանած միջազգային կանոններին:
18. Սույն հայտարարությամբ Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի անդրադարձը մարդու իրավունքների համար ծայրաստիճան վտանգավոր այս երևույթներին պայմանավորված է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հայերի կյանքի, սեփականության ու մյուս իրավունքների ամենակոպիտ խախտումները, գերեվարության մեջ գտնվող զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց խոշատնգումների ու դաժանությունների իրական պատճառներն ու նպատող պայմանները արձանագրելու, վերլուծելու ու միջազգային հանրությանը ներկայացնելու անհրաժեշտությամբ:
Դա պայմանավորված է նաև նրանով, որ այդ խախտումներն ունեն երկարատև կամ ցմահ բացասական հետևանքներ դրանց զոհերի համար (ցմահ հաշմանդամություն, ֆիզիկական և հոգեկան երեկարատև ազդեցությամբ տառապանքներ խոշտանգումների զոհերին ու նրանց ընտանիքներին և այլն)»:

The highest authorities of Azerbaijan continue to openly preach hatred and animosity towards ethnic Armenians.
Armenia Ombudsman: Azerbaijan top officials continue to openly preach hatred, animosity towards Armenians
STEPANAKERT, DECEMBER 17, ARTSAKHPRESS: Arman Tatoyan, the Human Rights Defender (Ombudsman)of Armenia, wrote this on Facebook, and he added as follows:
1. The President of Azerbaijan continues to generate hatred towards the entire Armenian people with his public speeches, to make threats against the entire population of Armenia, to make insulting and hateful expressions.
2.  In particular, during the military event held in Baku on December 10, 2020, the President of Azerbaijan delivered a public speech full of open threats of genocide addressed to the entire people of Armenia, as well as systemic hatred. During the same event, the President of Turkey had a public speech with more open threats addressed to lives of the entire people of Armenia praising the organizers and perpetrators of the Armenian Genocide.
The Human Rights Defender of Armenia has already presented the very dangerous consequences of these two speeches not only for the people of Armenia, but also for the international human rights system in his public statement of the same day.
3.  It is especially condemnable that after those speeches, the President of Azerbaijan made similar statements during the December 12, 2020 meeting with the OSCE Minsk Group France and the US Co-Chairs, i.e. not for the domestic, but for the international audience in presence of international figures.4. The speech of the President of Azerbaijan of December 12, 2020 is full of expressions inciting hatred and animosity towards Armenians, open threats of mass violence against Armenians.
In particular, he mentioned in the part of that speech concerning Armenia. "(…) if Armenian fascism once again raises its head, we will crush its head with an iron fist." Moreover, this was done with special reference to the speech of the President of Azerbaijan during the military event held on December 10 in the capital of Azerbaijan. The President of Azerbaijan also stated. "We gave such a response that destroyed the Armenian army and we can even say the Armenian state (…). "We dispelled the dreams of the so-called “Artsakh [(Nagorno-Karabakh)]” of the Armenian nationalists."
5. The same speech used profound expressions of ethnicity towards Armenians, including those that generated hatred on religious grounds.
6. Afterwards, the President of Azerbaijan in his same speech of December 12, 2020 stated that open threats of his speech addressed to the entire people of Armenia should be conveyed to Armenians by the international community. And this was made in the presence of international figures and by a public speech.
7. The rhetorics sowing hatred and animosity are clear continuation of the previous public statements and speeches of the President of Azerbaijan. For example, in one case he stated that "Armenia is a country of no value. It is actually a colony, an outpost run from abroad”. In another case, Armenians were called wild beasts and predators. At the same time, speeches of the Azerbaijani President on Armenia and the Armenian people constantly contain words of "Armenian fascism" and it is done to insult the Armenian people and incite hatred towards Armenians among the people of Azerbaijan.
8. Studies of Armenia’s Human Rights Defender's Office, collected evidence confirm that after such speeches of the President of Azerbaijan, the Azerbaijani mass media and social networks are filled with similar expressions of hatred and animosity not only towards the people of Armenia, but towards all Armenians in general.
9. According to the Human Rights Defender of Armenia, these are the exact speeches that have been made over the years in Azerbaijan and by this an institutional system of propaganda of hatred and animosity towards Armenians on the basis of ethnicity, open promotion of impunity and state supported hatred at the highest level has been established.
State encouragement for killing Armenians in Azerbaijan has reached such a level that even the country's Commissioner for Human Rights (Ombudsman) has publicly stated that Ramil Safarov, who brutally killed an Armenian solider with ax during a night in a European Union member state, must become an example of patriotism for youth of Azerbaijan.
10. Such speeches are a direct reasons for the war crimes and the crimes against humanity committed by the Azerbaijani armed forces in September-November 2020 that do not even fit into the human imagination.
11. The expert examinations of videos of atrocities by the experts of the Human Rights Defender's Office of Armenia have confirmed that Azerbaijani soldiers use the same expressions of the President of Azerbaijan as inspiration when torturing or killing Armenian soldiers or civilians, cutting off the parts of bodies of killed Armenians.
All above mentioned is confirmed by real and concrete evidence obtained by the Human Rights Defender of Armenia.
12. Therefore, the mentioned speeches of the President of Azerbaijan directly confirm the war crimes and atrocities committed by the Azerbaijani military forces during the wars of April 2016, September 2020-November and in other periods and still continue.
These speeches also confirm that the described actions envisaged by international criminal law are results of an organized state policy of Azerbaijan, which clearly proves the Azerbaijani policy of ethnic cleansing and genocide through terroristic methods in Artsakh.
13. It is of particular concern for the Human Rights Defender of Armenia that the President of Azerbaijan delivered his speech full of insults and animosity towards the Armenian people in the presence of international figures on December 12, 2020, and surprisingly he has not been condemned by any of these figures or even their disagreement.
14. The Human Rights Defender of Armenia is convinced that such indifference of the international community in response to the hatred and animosity propaganda is one of the main preconditions that has led to systematic and widespread torture and cruelties of Armenians by the Azerbaijani military in Artsakh.
15. Such extremely dangerous phenomena must be strongly condemned by the international community.
It must be borne in mind that all the above mentioned violates basic principles of international law and undermines the entire international system of human rights and humanitarian protection.
16. Impunity creates new atrocities and torture.
17. The international community and particularly international organizations with mandates to protect human rights must prove that they are dedicated to their titles and missions that they still adhere to the international rules they have established.
18. The reason for this statement of the Human Rights Defender of Armenia on the mentioned extremely dangerous phenomena for human rights is related to the necessity to document, analyze and to submit to the international community the gross violations of right to life, property and other rights of Armenians grossly violated by the Azerbaijani armed forces.
This is due to the fact that these violations have long-term or lifelong negative consequences for their victims (lifelong disability, physical and mental suffering of victims of torture and their families, etc.).