Պուտինը ԼՂ պատերազմի պատճառով ահաբեկչության ռիսկի տարածման մեծացում է տեսնում
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմը մեծացրել է տարածաշրջանում ահաբեկչության տարածման սպառնալիքը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին Պուտինն ասաց ԱՊՀ գագաթնաժողովի ընթացքում:
«Մենք բոլորս մտահոգված էինք զինված հակամարտությամբ Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանում, որում ներգրավված էին բոլորիս մտերիմ ԱՊՀ անդամ-պետություններ` Ադրբեջանն ու Հայաստանը: Ռազմական բախումները, դժբախտաբար, հանգեցրին բազմաթիվ մարդկային զոհերի, սրեցին առանց այդ էլ ոչ հեշտ իրավիճակը Անդրկովկասում և մեծացրին ահաբեկչության վտանգի տարածման ռիսկը»,- ասաց Պուտինը:
Վլադիմիր Պուտինը հավելեց, որ ռուս խաղաղապահներն անում են ամեն ինչ, որպեսզի իրավիճակը նորից չսրվի:
Կան Հայաստանի և մի շարք այլ երկրների կողմից ապացուցված տվյալներ, որ սեպտեմբերի 27-ից մինչև նոյեմբերի 10-ն Արցախի նկատմամբ սանձազերծված պատերազմում Ադրբեջանին աջակցել են նաև Թուրքիան և Մերձավոր Արևելքից բերված ահաբեկիչները:

Russian President Vladimir Putin says the Nagorno Karabakh war has increased the risk of terrorism spreading in the region.
Nagorno Karabakh war increased risk of terrorism spread. Putin
STEPANAKERT, DECEMBER 18, ARTSAKHPRESS: “We were all concerned over the armed conflict in the Nagorno Karabakh region, where Azerbaijan and Armenia were involved,” Putin said at the CIS summit.
“Unfortunately the military clashes led to many human losses, escalated the already difficult situation in Transcaucasia and increased the risk of spread of terrorism,” he said.
Putin added that the Russian peacekeepers in Karabakh are doing everything not to escalate the situation again.