Պատերազմի ավարտից հետո մարտերի գոտուց հայկական կողմը դուրս է բերել զոհվածների 1039 մարմին
Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի ավարտից հետո մարտերի գոտուց հայկական կողմը դուրս է բերել զոհված հայ զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց 1039 մարմին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Արցախի Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը:
«2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից առ այսօր, Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության փրկարար ջոկատներն իրականացնում են փրկարար-որոնողական աշխատանքներ այն վայրերում, որտեղ տեղի էին ունեցել ռազմական գործողություններ: Այդ աշխատանքների արդյունքում դեկտեմբերի 20-ի դրությամբ հայտնաբերվել է 1039 աճյուն, որոնց մեջ կան նաև քաղաքացիական անձանց մարմիններ»,- ասված է հաղորդագրությունում:
ԱԻ պետական ծառայության տնօրեն՝ գեներալ-մայոր Կարեն Սարգսյանի միջամտությամբ որոնողական աշխատանքներին փրկարար ջոկատների հետ մասնակցում են նաև զոհված կամ անհետ կորած զինծառայողների հարազատները, ինչպես նաև տեղանքին ծանոթ զինվորականները:
Այսօր որոնողական աշխատանքները շարունակվում են Շուշիի շրջանի լեռնաանտառային հատվածներում, Մարտունու, Հադրութի և Ֆիզուլու շրջաններում:

The Artsakh authorities have retrieved 1039 bodies from the battle zones since the end of the war, the State Service of Emergency Situations of Artsakh said.
1039 bodies retrieved from battle zones so far, says Artsakh
STEPANAKERT, DECEMBER 21, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Since 13 November 2020, the rescue detachments of the State Service of Emergency Situations are carrying out search and rescue operations in areas where military operations have taken place. As a result of these works, 1039 remains including remains of civilians have been discovered as of December 20,” the State Service of Emergency Situations said in a statement.
The search for the bodies continues in the mountainous-forest terrains of the Shushi region, as well as in Martuni, Hadrut and Fizuli.