ԵՄ-ն ՀՀ-ին հատկացնում է հավելյալ 24 մլն․ եվրո դրամաշնորհ COVID-19 դեմ պայքարի շրջանակում
Եվրոպական միությունը հայտնել է ՀՀ կառավարությանը ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դեմ պայքարին աջակցելու նպատակով Հայաստանին հավելյալ 24 միլիոն եվրո դրամաշնորհ հատկացնելու մասին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին ՀՀ-ում ԵՄ գրասենյակից:
ԵՄ որոշումը կայացվել է ԵՄ-ի և ՀՀ կառավարության միջև ստորագրված «ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դիմակայման  պայմանագրի» շրջանակներում նախատեսված «Միջնաժամկետ սոցիալ-տնտեսական վերականգնման ծրագիր»-ի մշակման, ինչպես նաև մակրոտնտեսական կայունության, պետական ֆինանսների կառավարման և պետական բյուջեի թափանցիկության բարեփոխումների առաջընթացի վերաբերյալ դրական գնահատականի արդյունքում:
24 միլիոն եվրո արժողությամբ այս նոր հատկացումը ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դիմակայման նպատակով տրամադրվող 92 մլն եվրո աջակցության բաղկացուցիչ մաս է՝ միտված օգնելու Հայաստանին ՔՈՎԻԴ-19 ճգնաժամի դեմ պայքարում և ամրապնդելու երկրի տնտեսական և ֆինանսական դիմակայունությունը։
Այսօր հայտարարված այս աջակցությունը տրամադրվում է ի լրումն նախորդ ամիս տրամադրված 35,6 միլիոն եվրո աջակցությանը՝ լրացուցիչ ֆիսկալ տարածք բացելով Կառավարության առողջապահական և հակաճգնաժամային միջոցառումների իրականացման համար՝ ուղղված ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի հետևանքով տուժած խոցելի խմբերի և ձեռնարկությունների օժանդակությանը։
«Մենք բարձր ենք գնահատում Եվրոպական միության աջակցությունն այս բարդ ժամանակներում և մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում ԵՄ-ի կառուցողական և արագ արձագանքի համար՝ ի լրումն նախորդ ամիս տրամադրված 35.6 մլն. եվրո աջակցությանը: Այս նոր հատկացումը տրամադրվել է ՀՀ կառավարության և Եվրոպական միության միջև 2020թ. ստորագրված բյուջետային աջակցության ծրագրի շրջանակում, որն ուղղված է ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դիմակայմանը: Մենք համոզված ենք, որ այն մեծապես կնպաստի համավարակից  Հայաստանի վերականգնմանը՝ օգնելով Կառավարությանը հաղթահարել ճգնաժամի արդյունքում առաջացած դժվարությունները»,- նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը։
«Եվրոպական միությունը և ԵՄ անդամ պետությունները վճռականորեն աջակցում են Հայաստանին ՔՈՎԻԴ-19 համավարակի դեմ պայքարում՝ դրամաշնորհային օժանդակության միջոցով նպաստելով առողջապահության և սոցիալ-տնտեսական վերականգնմանն ու դիմակայունության ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին: Այս տարի մենք Հայաստանին արդեն հատկացրել ենք ՔՈՎԻԴ-19–ի հետևանքների չեզոքացմանն ուղղված շուրջ 60 միլիոն եվրո դրամաշնորհ ուղղակի բյուջետային աջակցության տեսքով, և դեռ սպասվում է ավելին: Ակնկալվում է, որ մեր օժանդակությունը կօգնի իրականացնել կարևոր տնտեսական բարեփոխումներ, պահպանել աշխատատեղեր և փոքր ձեռնարկություններ, ինչպես նաև խթանել Հայաստանի ներառական տնտեսական աճը: Համավարակի դեմ պայքարը վստահաբար դեռ չի ավարտվել, բայց մենք կարող ենք այն հաղթահարել միայն միասնական լինելով»,- նշել է Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը:
ԵՄ արձագանքը բխում է «Team Europe» մոտեցումից, որի նպատակն է փրկել կյանքեր՝ մեր գործընկերներին ցուցաբերելով արագ և նպատակային աջակցություն՝ ուղղված այս համաճարակի դիմակայմանը: Այն համատեղում է ԵՄ-ի, նրա անդամ պետությունների և եվրոպական ֆինանսական կառույցների ռեսուրսները՝ աջակցելու գործընկեր երկրներին, ինչպես նաև արձագանքելու նրանց կարճաժամկետ կարիքներին և հասարակության ու տնտեսության վրա երկարաժամկետ կառուցվածքային ազդեցություններին։

EU disburses additional € 24 million in grants to support Armenia’s fight against COVID-19
The European Union (EU) informed the Government of Armenia about the disbursement of additional € 24 million in grants to support Armenia’s fight against COVID-19 pandemic. The EU's decision follows a positive assessment on progress in development of a Mid-Term Recovery Plan (MTRP), macroeconomic stability, public financial management and state budget transparency, in the frame of the COVID-19 Resilience Contract signed between the EU and the Government of Armenia, the EU Delegation to Armenia informs.
STEPANAKERT, DECEMBER 23, ARTSAKHPRESS: As part of the European Union’s € 92 million response package to the COVID-19 pandemic in Armenia, this new disbursement of € 24 million is meant to help Armenia in its fight against the COVID-19 crisis and in strengthening the economic and financial resilience in the country. This EU assistance announced today is an extra support to the recently disbursed Euro 35.6 million of last month and creates additional fiscal space to implement Government healthcare and anti-crisis measures for vulnerable groups and businesses affected by COVID-19.
H.E. Mher Grigoryan, Deputy Prime Minister, said: “We highly appreciate the EU’s support in these difficult times and extend our gratitude for the EU’s constructive and quick response in addition to the last month’s allocation of € 35.6 million. This new allocation is made within the scope of the budget support program signed between the Government of Armenia and the EU in 2020 to fight the consequences of the COVID-19 pandemic. We firmly believe that it will greatly contribute to Armenia’s recovery from the pandemic, supporting the Government in overcoming the socio-economic hardships resulted by the crisis.”
H.E. Andrea Wiktorin, EU Head of Delegation, said: “The EU and its Member States stand firm in supporting Armenia’s fight against the COVID-19 pandemic, delivering grant assistance to contribute to Armenia’s efforts to health and socio-economic recovery and build resilience. We have already disbursed around Euro 60 million this year in direct grant-based budget support to Armenia to tackle COVID-19 and more is yet to come. Our assistance is expected to help implement important economic reforms, preserve jobs & small businesses and promote inclusive growth in Armenia.
The fight against pandemic is definitely not over but we can overcome it only by standing together as one”.
The EU’s response follows a Team Europe approach, aimed at saving lives by providing quick and targeted support to our partners to face this pandemic. It combines resources from the EU, its Member States and European financial institutions to support partner countries and address their short-term needs, as well as the longer-term structural impacts on societies and the economy.