Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհային հատվածների մասով մի շարք խնդիրներ կարգավորված չեն. ՄԻՊ
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող ճանապարհային հատվածների մասով մի շարք խնդիրներ կարգավորված չեն։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 հունվարիԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հունվարի 12-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Ճանապարհի տարբեր հատվածներն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են, և ադրբեջանական դրոշներ ու ցուցանակներ են տեղադրված։ Ընդ որում, Գորիսից Որոտան, Շուռնուխ և Կապան տանող ճանապարհի 68 կմ հատվածից 21 կմ-ն ադրբեջանական վերահսկողության ներքո է։ Ադրբեջանցի զինվորները ցուցանակների տեղադրումներն անում են բացահայտ սադրանքով։ Դրանից բացի, ինչպես հայտնում են բնակիչները, կարող են հայտնվել զենքով այդ ճանապարհի վրա։ Նրանք կարող են կանգնել այդ ճանապարհի վրա և դիտարկում իրականացնել։ Դրանք մեր խաղաղ բնակավայրերն իրար կապող ճանապարհներ են։ Սա առաջացել է սահմանազատումը մեխանիկական մոտեցմամբ կիրառման պատճառով»,- ընդգծեց Թաթոյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշեց, որ այդ հատվածներում ՀՀ քաղաքացիներին խորհուրդ է տրվում երթևեկել շատ արագ և չկանգնել, որովհետև դա ադրբեջանական կողմը կդիտարկի որպես սադրանք։
Մարդու իրավունքների պաշտպանի մոտ հարց է առաջանում ինչ միջոցներ են կիրառվելու, եթե ճանապարհային այդ հատվածում տեղի ունենա ճանապարհատրանսպորտային պատահար։ «Եթե օրինակ, տեղի ունենա ոչ միայն հայկական մեքենաների միջև այդ պատահարը, այլ նաև, օրինակ, հայկական մեքենայի և ադրբեջանական մեքենայի միջև։ Ինչ կլինի, եթե մեքենան այդ հատվածներում փչանա և պետք է կանգնի ու վերանորոգի։ Եթե այդ հատվածներում լինեն երթևեկության կանոնների խախտումներ, հանցագործություններ և այլն, եթե դա համարում ենք ադրբեջանական տարածք, ի՞նչ է նշանակում, որ Ադրբեջանի քննչական մարմինը ՀՀ քաղաքացու նկատմամբ քննչական գործողություններ պետք է իրականացնեն։ Այս հարցերը ընդհանրապես կարգավորված չեն»,- ընդգծեց Թաթոյանը։

Armenian Ombudsman alarms on multiple unresolved issues at road sections controlled by Azerbaijan
Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan alarms that several problems regarding roads that have come under Azerbaijani control remain unresolved.
STEPANAKERT, JANUARY 12, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “Different parts of the road are under Azerbaijani control and Azerbaijani flags and signs are installed there. Moreover, 21 kilometers of the 68 kilometer section of the Goris-Vorotan-Shurnukh-Kapan road is under Azerbaijani control. The Azerbaijani soldiers are installing the road signs with explicit provocation. In addition, as residents reported, [Azerbaijani soldiers] may appear on the road with weapons. They may stop on the road and conduct observations. These are roads which link our peaceful settlements with one another. This issue emerged because of using a mechanical approach in demarcation,” Tatoyan said at a news briefing.
He said that Armenian citizens are advised to travel via these roads quickly and without stops, otherwise the Azerbaijani side will consider it a provocation.
Tatoyan pointed out numerous problems that would arise in the event of hypothetical incidents which could happen on these parts of the road, for example traffic accidents.
“If, for example, a traffic accident were to happen between not only Armenian motorists but for example an Armenian motorist and an Azerbaijani motorist. What would happen if a car broke down in those parts of the road and the driver must stop and fix it? What would happen if traffic violations, crimes or other things were to happen in those parts? If we find this to be Azerbaijani territory, what does that mean? Does it mean that the Azeri investigative body must carry out investigative actions against an Armenian citizen? These issues aren’t regulated at all,” he said.