Արցախում մոտ 730 նորակառույց բնակարան ու առանձնատուն կավելանա մեկնարկած նախագծերի շնորհիվ
Ստե­փա­նա­կեր­տում և Արցախի վե­րահս­կո­ղու­թյան տակ գտնվող մի շարք բնակավայրերում նոր բնա­կե­լի ֆոնդ ստեղծելու և տեղահանված արցախցիներին բնակարանով ապահովելու համար Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունը նոր նա­խագ­ծեր է պատվիրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացրին Քաղաքաշինության նախարարությունից:
«Նախարարությունն արդեն էս­քի­զա­յին նա­խա­գիծ ունի Մար­տու­նու շր­ջա­նի Վա­րան­դա գյու­ղում 100 առանձնատնով բնակելի թաղամասի կառուցման համար: Ասկերանի Աստ­ղա­շեն հա­մայն­քում 150 տան կա­ռուց­ման նա­խա­գծի իրագործման համար արդեն իսկ մեկնարկել են տե­ղագ­րա­կան հա­նույ­թի իրա­կա­նաց­ման աշ­խա­տանք­նե­ր: Շրջկենտրոն Ասկերանում նախատեսվում են բազմաբնակարան շենքերի կառուցման աշխատանքներ՝ 246                բնա­կա­րանով, իսկ Մար­տու­նիում՝ 130: Տեղահանված արցախցիներին բնակարանով ապահովելու նպատակով՝ Շահումյանի շրջանի Ակ­նա­բերդ գյու­ղում կկառուցվի մոտ 100 առանձնատուն»,-հայտնում են Արցախի քաղաքաշինության նախարարությունից:

About 730 apartments and private houses to be built in Artsakh
The Ministry of Urban Development of the Republic of Artsakh has ordered new projects to create a new housing stock in Stepanakert and in a number of settlements that are under Artsakh's control and to provide housing to displaced citizens.
STEPANAKERT, FEBRUARY 2, ARTSAKHPRESS: “The ministry already has a sketch project for the construction of a 100-home residential district in the village of Varanda in Martuni,” the ministry said, adding that they are already working on the digital terrain model for another 150-home construction project in Astghashen, Askeran.
The government plans to build a housing stock in Askeran with 246 apartments and in Martuni with 130.
Another 100 homes will be built in the village of Aknaberd in Shahumyan for displaced citizens of Artsakh.