Նոր շուկաներ, լուծումներ ու նախագծեր. Ղազախստանում աշխատանքն է սկսել «Almaty Digital Forum»-ը
Յուրաքանչյուր այցելուի ջերմաչափում, ախտահանիչ միջոցների տրամադրում. համավարակի բոլոր կանոնները պահպանելով՝ Ղազախստանի Ալմաթի քաղաքում աշխատանքն է սկսել «Almaty Digital Forum 2021» համաժողովը Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների վարչապետների, միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ինչպես Ալմաթիից հաղորդում է «Արմենպրես»-ի թղթակիցը, համաժողովի քննարկումների առանցքում են տարածաշրջանային և գլոբալ մակարդակում թվայնացման օրակարգի ձևավորումը, թվային վերափոխման նոր ռազմավարություններն ու տեխնոլոգիական միտումները: Մասնակիցներն անդրադառնալու են միջազգային համագործակցության հետագա քայլերին ու հեռանկարներին:
Այս տարի օրակարգը ձևավորվում է` հաշվի առնելով գլոբալ փոփոխությունները, որոնք ծագել են «COVID-19» համավարակով պայմանավորված։
Թվային համաժողովի «Թվային վերբեռնում. Թռիչք դեպի նոր իրականություն» լիագումար նստաշրջանին Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ, Եվրասիական տնտեսական Բարձրագույն խորհրդի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը տեսաուղերձով իր ողջույնի խոսքն ուղղեց համաժողովի մասնակիցներին։  Նա ընդգծեց, որ համավարակը մի կողմից բացասական ազդեցություն թողեց տնտեսության, հանրային առողջության վրա,  մյուս կողմից  ամբողջ աշխարհում թռիչքային աճ ունեցավ տեխնոլոգիաների, թվային գործիքների կիրառումը։
«Հեռաբժշկություն, հեռավար կրթություն, ծառայությունների թվայնացում և այլն. այս հարցում զգալի աշխատանք է կատարվել։ Ղազախստանում պետական ծառայությունների 90 տոկոսը էլեկտրոնային տարբերակով են։ Ապագան ինովացիայինն է ու նոր տեխնոլոգիաներինը։ Մյուս կողմից, պետք է հաշվի առնել նաև այն, որ թվային հնարավորւթյունները նաև պատասխանատվություն են ենթադրում դրանց խելամիտ օգտագործման հարցում»,-ասաց Ղազախստանի նախագահը։
Թվային կապն այսուհետ ճոխություն չէ, այն պարտադիր բաղկացուցիչ է մեր առօրյայում։ Այս մասին իր տեսաուղերձում նշեց Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի նախագահ Բերգե Բրենդեն։ Նա ընդգծեց, որ բիզնեսն ու պետությունը պետք է սերտորեն աշխատեն։ Աշխարհում դեռ կան բավական մեծ թվով մարդիկ, որոնք օֆլայն են ինտերնետի բացակայության պատճառով։ Եվ պետությունները դեռ շատ անելիք ունեն այդ ուղղությամբ։
Google-ի փոխնախագահ Վինտ Սերֆն, ով համարվում է ինտերնետի հայրը, իր տեսաուղերձում ևս ընդգծեց այն, որ տեխնոլոգիաների թռիչքային զարգացմանը զուգահեռ ոչ բոլորն ունեն հնարավորություն օգտվելու համացանցից։ Այստեղ ի հայտ են գալիս անհավասար պայմաններ։ Վինտ Սերֆը հավելեց, որ այդ թույլ կողմն ընդգծվեց հատկապես համավարակի ընթացքում, երբ մարդիկ տարբեր ծառայություններից օգտվելու համար կարիք ունեին ինտերնետի, բջջային հավելվածների օգտագործման։
Բանախոսներն ընդգծում են, որ թվային տեխնոլոգիաների ծավալների ընդլայնմամբ առաջ են գալիս տեղեկատվության անվտանգության խնդիրները։ Շատ են դեպքերը, երբ տեխնոլոգիաների կիրառումը կատարվում է ոչ կառուցողական նպատականերով։ Բանախոսների հորդորն է համատեղել ջանքերն ու գործել սերտ համագործակցությամբ։
Թվային տեխնոլոգիաները Հայաստանում ամենազարգացող ուղղություններից են։ Արդյունքներն ու թվային տվյալները ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց իր ելույթում։
«Թվայնացումը, ինովացիան, նոր տեխնոլոգիաները Հայաստանի կառավարությունը դիտարկում է որպես կարևոր գործիք պետական կառավարման արդյունավետության, բիզնես միջավայրի համար բարենպաստ պայմաններ ապահովելու տեսանկյունից։ 2020 թվականին Հայաստանի ՏՏ ընկերությունների շրջանառությունը կազմել է ավելի քան 400 մլն դոլար, ինչը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 20 տոկոսով։ 2020 թվականին այս ոլորտում աշխատակիցների թիվն աճել է 22 տոկոսով։ Ներկայում ոլորտում առկա է 1200 գործող ընկերություն»,-ասաց վարչապետը։ Նիլոլ Փաշինյանի խոսքով, համավարկը բարդ խնդիր դրեց կառավարության առաջ։ Նման խնդիրների լուծումը հանգեցրեց թվային տեխնոլոգիաների լայն կիրառմանը, նոր մշակույթի ձևավորմանը։ Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանում կիրառել են թվային տեխնոլոգիաները, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության և էլեկտրոնային կառավարման գործիքները: Համապատասխան տեխնոլոգիաների կիրառման շնորհիվ աջակցության կարիք ունեցող սոցիալական խմբերը որոշվել են բարձր աստիճանի ճշգրտությամբ, իսկ աջակցության միջոցառումների գործարքներն իրականացվել են հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
Հայաստանը նախատեսում է պետական տվյալների, էլեկտրոնային ծառայությունների, էլեկտրոնային կառավարման համակարգերի, թվային գործընթացների համակարգման քաղաքականության ներդրում և զարգացում, ընդհանուր չափանիշների և թվային միջավայրի ստեղծում։
«Գոհունակությամբ ցանկանում եմ ընդգծել, որ Միության երկրները կարողացան կիրառել թվային տեխնոլոգիաները` համավարակի պատճառով ծագած խնդիրների մի մասը հաղթահարելու համար: Խոսքը «Ճամփորդում եմ առանց Covid-19» թվային հարթակի մասին է, որը փաստացի փետրվարի 1-ից վերականգնեց քաղաքացիների ազատ տեղաշարժը Հայաստանի, Ռուսաստանի և Բելառուսի միջև: Հայաստանն ի սկզբանե աջակցել է Եվրասիական զարգացման բանկի «Թվային նախաձեռնությունների հիմնադրամի» նախագծին, և մենք շնորհակալ ենք հիմնադրամի և Ռուսաստանի ու Բելառուսի կառավարությունների մեր գործընկերներին՝ այս ծրագրի շրջանակում համատեղ ակտիվ աշխատանքի համար»,-հավելեց վարչապետը:
Հայրենի ՏՏ ընկերությունների լուծումները և նոր շուկաներ դուրս գալու հնարավորությունը, տարածաշրջանային գործընկերների հետ գործարար կապերի խթանումը և թվայնացման նախագծերի հանրահռչակումը ֆորումի հիմնական թեմաներն են: Ֆորումի շրջանակում նախատեսված նախագծերի ցուցահանդեսին հնարավոր կլինի հետևել առցանց։

New markets, solutions and projects: Almaty Digital Forum 2021 launched in Kazakhstan
Almaty Digital Forum 2021 has launched in Kazakhstan with the maintenance of all COVID-19 related rules.
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESSThe Forum is attended by the prime ministers of the member states of the Eurasian Economic Union (EAEU), as well as international experts, Armenpress reports/
The Forum will focus on discussing the formation of digital agenda at regional and global level, new digital transformation strategies and technological trends. The participants will touch upon the future steps and prospects of the international cooperation.
The agenda of the Forum this year has been formed taking into account the global changes which emerged due to COVID-19.
President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, who also serves as the Chairman of the Supreme Eurasian Economic Council, addressed the Forum participants in a video message at the plenary session titled “Digital Uploading: Flight to New Reality”. He stated that the coronavirus on the one hand left a negative impact on the economy, the public health, but on the other hand the use of technologies, digital tools had a drastic growth worldwide.
“Remote medicine, remote learning, digitization of services, etc: a major work has been done in this respect. 90% of the state services in Kazakhstan are online. The future belongs to innovation and new technologies. On the other hand, we should also take into account the fact that digital opportunities also suppose responsibility for their smart use”, the Kazakh President said.
Digital communication is no longer a luxury, it’s a mandatory component in our daily life, President of the World Economic Forum Børge Brende said in his video address. He said business and government must work very closely, adding that there are still a lot of people in the world who are offline due to the absence of the internet. Mr Brende added that in this respect the states have a lot to do.
Google Vice President Vint Cerf in turn noted that in line of the drastic technology development not everyone has yet an opportunity to use the internet. He stated that this weak side was especially seen during the pandemic when people had to use the internet, mobile apps for using services.
Digital technologies are one of the most developing directions in Armenia. Prime Minister Nikol Pashinyan presented the results and the digital data in his remarks at the Forum.
“The Armenian government views digitization, innovation and new technologies as important tools for ensuring the efficiency of public administration, favorable conditions for the business climate. In 2020 the turnover of IT companies in Armenia comprised over 400 million USD, which increased by 20% compared to the previous year. In 2020 the number of people working in this sector has increased by 22%. Currently, 1200 companies operate in this sphere”, Pashinyan said.
According to him, the pandemic put a complex task before the government. The solution of such problems lead to the broad use of digital technologies, the formation of a new culture. Pashinyan said digital technologies, e-government tools have been used in Armenia. He added that Armenia is going to introduce and develop a policy of electronic services, e-government systems, digital processes.
“I would like to praise the fact that the member states of the Union managed to use the digital technologies for overcoming some of the problems caused by the pandemic. The talk is about “I Am Travelling Without COVID-19” digital platform which in fact resumed the free movement of citizens between Armenia, Russia and Belarus. From the very beginning Armenia has supported the Eurasian Development Bank’s “Digital Initiatives Fund” project, and we want to thank our partners of the Fund and the Russian and Belarusian governments for the active joint work within the frames of this program”, the Armenian PM said.