Մոսկվան ակնկալում է, որ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությունը շուտով կայցելի Արցախ․ ՌԴ ԱԳՆ
Ռուսաստանն ակնկալում է, որ մոտ ժամանակներս տեղի կունենա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջանի հարակից շրջաններ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, գրում է Panorama.am-ը։
«Որքանով ես գիտեմ, բանակցություններ են տարվում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական առաքելություն Լեռնային Ղարաբաղ և Ադրբեջանի հարակից շրջաններ կազմակերպելու շուրջ։ Հուսով ենք, որ նման ուղևորություն տեղի կունենա մոտ ապագայում և պարզապես կնպաստի տարածաշրջանում փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը»,- ասել է Զախարովան:
Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 21-ին ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի քարտուղարությունը հրապարակային հայտարարեց պատրաստ է Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի փորձագիտական առաքելության ուղարկել, սակայն Ադրբեջանը համաձայնություն չի տալիս։

Russia expects UNESCO’s preliminary mission to visit Artsakh (Nagorno-Karabakh) and the adjacent areas of Azerbaijan in the near future, Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said during Thursday’s briefing, according to TASS.
Russia expects UNESCO mission to visit Artsakh soon
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESS: "As far as I know, right now, talks are underway on organizing a preliminary UNESCO mission’s visit to Nagorno-Karabakh and the adjacent districts of Azerbaijan," she said. "We hope that this visit will take place in the near future and that it will facilitate and strengthen mutual trust in the region."
Earlier on December 21, the UNESCO secretariat announced its readiness to send a mission of experts to Nagorno-Karabakh and its surrounding areas to help protect cultural heritage, adding only Azerbaijan had not given its agreement for the organization to proceed with the sending of the mission to the field.