Տնտեսությունը հետճգնաժամային վերականգնման առաջին նշաններն է ցուցադրում. Նիկոլ Փաշինյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին կառավարության նիստում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Փետրվարի առաջին 15 օրերի տվյալներով` հանրապետությունում ՀԴՄ-ներով և հաշվարկային փաստաթղթերով արձանագրվել է 604 հազար գործարքով ավելի, քան նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերին: Իսկ ապրանքաշրջանառությունը նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերի համեմատ աճել է 12 տոկոսով կամ շուրջ 31,4 մլրդ դրամով: Ուզում եմ հիշեցնել, որ նախորդ տարվա փետրվարի առաջին օրերին դեռևս COVID-ի ազդեցությունները չկային, որովհետեւ ՀՀ-ում դեռ կորոնավիրուսի դեպք չէինք արձանագրել: Իսկ 2020-ի փետրվարը շատ լուրջ աճ է արձանագրել 2019-ի փետրվարի նկատմամբ»,- ասաց վարչապետը:
Նրա խոսքով, էականորեն աճել են նաև արտահանման ու ներմուծման ծավալները փետրվարի առաջին 15 օրում: «Այստեղից հետևությունն այն է, որ տնտեսությունը  կարծես թե մտնում է վերականգնման փուլ, ու իհարկե, սա շատ կարևոր նորություն է»,- ընդգծեց նա:
ՊԵԿ նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը հստակեցրեց, որ ապրանքաշրջանառության 31,4 մլրդ դրամի աճը վերաբերում է հիմնականում երեք ոլորտի՝ մանրածախ սպառման ոլորտ, արտադրություն ու ծառայությունների մատուցում, իսկ 604 հազարով ավելի գործարքները վերաբերում են այդ ոլորտներին:
Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ նշեց, որ պետք է ուշադիր լինել սպառման աճին, որովհետև, օրինակ, բազմաթիվ հարսանիքներ հետաձգված են եղել, ու հիմա «կուտակված պարտքերն են մարվում»: «Պետք է շարունակենք աջակցությունը, որը հատկացնում ենք տնտեսությանը, մինչև համոզված լինենք, որ կայուն վիճակում ենք գտնվում»,- ասաց նա:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էլ նկատեց, որ կառավարությունը շարունակում է բիզնեսին աջակցության բոլոր ծրագրերը:

Armenia’s economy is showing the first signs of the post-crisis recovery, Prime Minister Nikol Pashinyan said during today’s Cabinet meeting.
Economy shows first signs of post-crisis recovery, Armenian PM says
STEPANAKERT, FEBRUARY 18, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: “According to the data of the first 15 days of February, 604,000 more transactions with cash registers and settlement documents have been registered than in the first 15 days of February 2020. And the trade turnover increased by 12% or nearly 31,4 billion drams compared to the first 15 days of February 2020. I would like to remind that the COVID-19 impact didn’t exist in early February 2020 because no coronavirus case has been confirmed in the country that time. And February 2020 has recorded a very serious growth against February 2019”, the PM said.
Pashinyan stated that the export and import volumes have also greatly increased in the first 15 days of February. “The conclusion from here is that the economy seems is entering into a recovery phase, and this, of course, is very important news”, he added.
At the meeting Chairman of the State Revenue Committee Edvard Hovhannisyan clarified that the growth in the trade turnover mainly relates to three fields – retail consumption, manufacturing and services.
In his turn Minister of Economy Vahan Kerobyan noted that attention should be paid on the consumption growth. “We should continue the support provided to the economy until we are sure that we are in stable condition”, he added.