ԱՄՆ Կոնգրեսի առավել քան հարյուր անդամներ Բայդենի վարչակազմին կոչ են անում սատարել Հայաստանին և Արցախին
ԱՄՆ Կոնգրեսի առավել քան հարյուր անդամներ, ամերիկյան առավելի քան քսան նահանգներից, երկկուսակցական նամակով Բայդենի վարչակազմին կոչ են արել կոնկրետ քայլերով սատարել Արցախի գոյատևմանն ու Հայաստանի անվտանգությանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՅԴ Հայ դատի Կենտրոնական խորհուրդի փոխանցմամբ, երկկուսակցական նամակին մեծ թվով կոնգրեսականների միացման համար Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը մեծ աշխատանք է իրականացրել` համախմբելով համայնքային ռեսուրսը։
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի՝ կառավարության հետ հարաբերությունների պատասխանատու Թերեզա Երեմյանը նկատում է․ «Բայդենի վարչակազմին Կոնգրեսի հայկական խմբի կողմից  ուղղված նամակում կոնգրեսականների պատկառելի մասնակցությունը էականորեն ամրապնդում է օրենսդիրների շրջանում երկկուսակցական աջակցությունը Արցախին։ Մենք աշխատելու ենք խմբի ղեկավարության և մեր օրենսդիր ընկերների հետ՝ այս հայանպաստ և խաղաղասիրական առաջնահերթությունները գործողությունների վերածելու համար»։
ԱՄՆ պետքարտուղարին և պաշտպանության նախարարին հասցեագրված նամակում ընդգծվում է ԼՂ շուրջ ստեղծված ճգնաժամի լրջությունը, որն առաջացել է անցած տարի աշնանը ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով։ Կոնգրեսականներն առաջարկում են ԱՄՆ-ի կողմից շտապ գործողություններ՝ հետևյալ առաջնահերթություններով․
· ԱՄՆ արտակարգ օգնություն, որն Արցախի ժողովրդին հնարավորություն կտա վերակառուցել իրենց համայնքները և վերակազմակերպել իրենց կյանքը՝ առանց հետագա արյունահեղությունից վախի,
·ԱՄՆ-ի վերաներգրավումը տարածաշրջանային կայուն կարգավորման որոնման մեջ, որը հիմնված է ինքնորոշման հիմնարար իրավունքի վրա՝ պաշտպանելով Արցախի անվտանգությունը և բացառելով նոր պատերազմի բռնկումը,
· Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի և հակամարտության կարգավորման գործում նրա՝ որպես օրինական բանակցողի ճանաչում,
·ԱՄՆ ղեկավարության կողմից հայ գերիների ազատ արձակման ապահովում,
· Ամերիկյան հաշվետվողականություն, ներառյալ Թուրքիայի և Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառում, Բաքվին ԱՄՆ օգնության կասեցում և 907-րդ բանաձևի պահանջների կատարում,
·ԱՄՆ-ի աջակցությունը Հայաստանի տնտեսական զարգացմանը և ադրբեջանական ագրեսիայից տեղահանված հայերին օգնություն ցուցաբերում,

Over 100 Congress members call on Biden administration to stand with Artsakh and Armenia
Over one hundred members of Congress – from more than twenty U.S. states – have called upon the Biden administration to undertake concrete steps for Artsakh’s survival and Armenia’s security, in a bipartisan Armenian Caucus letter strongly supported by the Armenian National Committee of America (ANCA).
STEPANAKERT, FEBRUARY 22, ARTSAKHPRESS: “The strong Congressional participation in the Armenian Caucus letter to the Biden administration reflects and also powerfully reinforces growing bipartisan support for Artsakh among legislators from across America,” said ANCA Government Affairs Director Tereza Yerimyan. “We look forward to working with the leadership of the Caucus and each of our legislative friends to translate these pro-Armenian, pro-peace policy priorities into action.”
The letter, addressed to the Secretaries of State and Defense, underscoring the severity of the regional crisis caused by six weeks of unrelenting Azerbaijani and Turkish aggression last fall, proposes urgent action on the following U.S. policy priorities:
– U.S. emergency assistance that provides the people of Artsakh with the ability to reconstruct their communities and rebuild their lives without fear of further bloodshed.
– U.S. re-engagement in the search for an enduring regional settlement – based on the fundamental right of self-determination – that protects the security of Artsakh and helps to ensure another war does not break out.
– U.S. recognition of the right to self-determination for the people of Artsakh and their role as a legitimate negotiating party in resolving this conflict.
– U.S. leadership in securing the immediate release of Armenian prisoners
– U.S. accountability, including sanctions against high-ranking Azerbaijani and Turkish leaders, the withholding of U.S. aid to Baku, and ending the waiver of Section 907 of the Freedom Support Act.
– U.S. support for Armenia’s economic development and assistance to Armenians displaced by Azerbaijani aggression