Ճապոնիայի վարչապետը ներողություն է խնդրել պաշտոնյաների հետ իր որդու շփումների շուրջ սկանդալի համար
Ճապոնիայի վարչապետ Յոսիհիդե Սուգան երկուշաբթի օրը խոստովանել է, որ իր ավագ որդու` բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ շփումների հետ կապված սկանդալը լրջորեն խաթարում է հասարակության վստահությունը կառավարության ղեկավարի նկատմամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 Մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին,  ի պատասխան ընդդիմության պատգամավորների հարցերին, նա հայտարարել է խորհրդարանի ստորին պալատի բյուջեի հանձնաժողովում բանավեճերի ժամանակ, հայտնում է News.am-ը:
«Ստեղծված իրավիճակը,- ասել է վարչապետը,- լրջորեն խաթարում է մարդկանց վստահությունն իմ հանդեպ: Խորապես զղջում եւ ներողություն եմ խնդրում »:
Ավելի վաղ հրաժարական էր տվել Ճապոնիայի կառավարության կաբինետի հանրային կապերի քարտուղար Մակիկո Տանական: Նա, մասնավորապես, մասնակցում էր վարչապետի հրապարակային ելույթների կազմակերպմանը, իսկ նախկինում Վարչական գործերի եւ կապի նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյա էր, ով, մասնավորապես, պատասխանատու էր հեռուստառադիոընկերություններին լիցենզիա տրամադրելու համար: Այդ կարգավիճակում նա 2019-ին առնվազն մեկ անգամ ճաշել էր վարչապետի ավագ որդու` Սեյգո Սուգիի հաշվին, ով զբաղվում էր արբանյակային հեռարձակմամբ: Դա նախարարությունից լիցենզիա ստանալ էր պահանջում: Ընթրիքի համար վարչապետի որդին 70 հազար իեն (ավելի քան 650 դոլար) էր վճարել, ինչը պաշտոնատար անձանց վարքագծի կանոնների խախտում է համարվում, որն արգելում է նվերներ եւ ընծաներ ստանալ:
Kyodo գործակալությունը նշում է, որ կառավարության քարտուղարի հրաժարականով կառավարությունը կցանկանար վերջ տալ ներկայիս սկանդալին: Երկուշաբթի օրը շտապ հոսպիտալացվել էր նաեւ Մակիկո Տականան, ինչը կարող էր խանգարել նրան կրկին հրավիրել խորհրդարան գործի վերաբերյալ հարցաքննության համար:
Ավելի վաղ Kyodo-ն հայտնել էր, որ կառավարության ղեկավարի որդու կողմից վճարված ընթրիքներին մասնակցել է ադմինիստրատիվ գործերի եւ կապի նախարարության առնվազն 11 պաշտոնատար անձ: Յոսիհիդե Սուգան ավելի վաղ հրապարակավ ներողություն էր խնդրել այդ սկանդալի կապակցությամբ: Ընդ որում, նա շեշտել էր, որ իր որդու հետ երբեք չի քննարկել նրա աշխատանքը:

Japan PM apologizes for scandal over his son's contacts with officials
Japanese Prime Minister Yoshihide Suga acknowledged on Monday that the scandal surrounding his eldest son's contacts with high-ranking officials seriously undermines public confidence in the head of government, USA News Today reported.
STEPANAKERT, MARCH 1, ARTSAKHPRESS: He said this during a debate in the budget commission of the lower house of parliament in response to questions from opposition deputies.
“The current situation,” the Prime Minister said, “ seriously undermines the people's trust in me. I am deeply remorseful and apologize.”
Earlier, the Secretary of the Cabinet of Ministers of Japan for Public Relations, Makiko Tanaka, resigned. In particular, she was engaged in organizing public speeches of the Prime Minister, and previously was a high-ranking employee of the Ministry of Administrative Affairs and Communications, which, in particular, is responsible for issuing licenses to television and radio companies.
In this capacity, she had at least one dinner in 2019 at the expense of Seigo Sugi, the Prime Minister's eldest son, who works for a satellite broadcasting company. This requires obtaining licenses from the Ministry. For the dinner, the prime minister's son paid 70 thousand yen (more than $650), which is regarded as a violation of the code of conduct of officials, which prohibits receiving gifts and offerings.
With the resignation of the cabinet secretary, the Kyodo news agency notes, the government would like to put an end to the current scandal. Makiko Tanaka was also urgently hospitalized on Monday, which may prevent her from being summoned to parliament again for questioning on the case.
Earlier, Kyodo reported that at least 11 officials of the Ministry of Administrative Affairs and Communications took part in the dinners paid for by the son of the head of government. Yoshihide Suga has previously issued a public apology for the scandal. At the same time, he stressed that he had never discussed his work with his son.