Իսրայելը, Հունաստանը եւ Կիպրոսը համատեղ ռազմածովային զորավարժություններ են անցկացրել
Իսրայելը, Հունաստանը եւ Կիպրոսը համատեղ ռազմածովային զորավարժություններ են անցկացրել, ինչն ակնհայտորեն վկայում է երեք երկրների միջեւ համագործակցության ընդլայնման մասին, որոնք Թուրքիային ավելի ու ավելի շատ են դիտարկում որպես Միջերկրական ծովում մրցակից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնում է News.am- ն:
«Վեհանձն Դինա» զորավարժությունները, որոնք անցկացվել են Իսրայելի ղեկավարությամբ եւ մասնակցում էր նաեւ Ֆրանսիան, ներառում էին «որոնողափրկարարական սցենարներ եւ նավերի միջեւ ճակատամարտի նմանակման սցենար»: «ՌԾՈՒ-ն լայնամասշտաբ վարժանքներ է անցկացրել, որոնց ընթացքում մշակել է սուզանավերի պատերազմի, որոնելու եւ փրկելու հնարավորությունները, պահականավախմբերի ուղեկցությունն ու վերջրյա մարտերը»,- ասել է Իսրայելի ռազմածովային գործողությունների ղեկավար, փոխծովակալ Էյալ Հարելը: «Այս զորավարժությունները առաջնահերթ նշանակություն ունեն ընդհանուր շահեր ունեցող օտարերկրյա նավատորմերի հետ ՌԾՈՒ կապերի ամրապնդման համար»,- հավելել է նա:
Վերջին ամիսներին Իսրայելը, Հունաստանը եւ Կիպրոսը մի շարք քայլեր են ձեռնարկել կապերն ամրապնդելու համար, այդ թվում են 2000 մեգավատտ հզորությամբ ստորջրյա էլեկտրական մալուխի եւ 1900 կիլոմետր երկարությամբ ստորջրյա գազատարի կառուցման ծրագրերը:
Երեք երկրների պաշտպանության նախարարները հանդիպել էին նոյեմբերին եւ պայմանավորվել ուժեղացնել ռազմական համագործակցությունը:

Israel, Greece, and Cyprus have held joint naval exercises - a clear sign of increased cooperation between the three countries, which increasingly view Turkey as a rival in the Mediterranean, AP reported.
Israel, Greece, and Cyprus hold joint naval drills
STEPANAKERT, MARCH 12 , ARTSAKHPRESS: The Noble Dina exercise, which was led by Israel and also included France, included search and rescue scenarios and a scenario simulating battle between ships.
The Navy conducted large-scale exercises, during which they worked out the capabilities of submarine warfare, search and rescue, escorting convoys and surface battles, the head of the Israeli naval operations, Rear Admiral Eyal Harel noted.
These exercises are of paramount importance to strengthen the communications of the Navy with foreign fleets that have common interests, he added.
Israel, Greece, and Cyprus have taken a number of steps to strengthen ties in recent months, including advancing plans to build a 2,000-megawatt undersea electrical cable and a 1,900-kilometer undersea gas pipeline.
The defense ministers of the three countries met in November and agreed to strengthen military cooperation.