Մենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության. Արա Այվազյան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հանդես է եկել հայտարարությամբ Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Անն Լինդեի հետ հանդիպման արդյունքներով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ՀՀ ԱԳ նախարարի հայտարարությունը.
«Ցանկանում եմ ողջունել շվեդ իմ գործընկեր Անն Լինդեին Հայաստանում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի պաշտոնում կատարվող այցի շրջանակներում: Մենք այսօր բովանդակային քննարկումներ ունեցանք առանձնազրույցի և ընդլայնված կազմով հանդիպումների ընթացքում, անդրադարձանք ԵԱՀԿ-ում շվեդական նախագահության գերակայություններին, տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի լայն շրջանակի, ինչպես նաև հայ-շվեդական երկկողմ օրակարգին:
Տիկին Լինդե,
Դուք այսօր Հայաստան եք այցելում որպես ԵԱՀԿ գործող նախագահ: Հատկանշական է, որ եվրոպական անվտանգության համար այս դժվարին ժամանակներում Շվեդիան, որի միջազգային խաղաղության համար կատարած ներդրումը հայտնի են բոլորին, ստանձնել է կարևոր այս կազմակերպության ղեկավարումը:
Օգտվելով առիթից ցանկանում եմ շնորհավորել և արգասաբեր գործունեություն մաղթել Ձեզ այս պատասխանատու առաքելության մեջ: Ցավալի է, որ դեռևս անցյալ տարվա սեպտեմբերին ծրագրված Ձեր այցը տարածաշրջան հետաձգվեց Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի հետևանքով:
Ադրբեջանի կողմից հակամարտության համատեքստում ուժի կիրառումը ԵԱՀԿ հանձնառությունների, այդ թվում՝ Հելսինկի Եզրափակիչ ակտի կոպտագույն խախտում էր:
Պատերազմի ողջ ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերը, Թուրքիայի գործուն աջակցությամբ, միջազգային հումանիտար իրավունքի բացահայտ խախտումներով զանգվածային ոճրագործություններ, այդ թվում՝ էթնիկ զտումներ և պատերազմական հանցագործություններ են իրականացրել արցախահայության դեմ՝ միտումնավոր թիրախավորելով խաղաղ բնակչությունը, այդ թվում կանանց, երեխաներին և տարեցներին, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները և մշակութային ժառանգության օբյեկտները:
Ավելին, անգամ ռազմական գործողությունների ավարտից չորս ամիս անց Ադրբեջանը շարունակում է խախտել միջազգային հումանիտար իրավունքը և մարդու իրավունքները՝ գերեվարության մեջ պահելով հայ ռազմագերիներին և պատանդի կարգավիճակում հայտնված քաղաքացիական անձանց:
Թուրքիայի անմիջական մասնակցությամբ և ղեկավարությամբ Մերձավոր Արևելքից ԼՂ հակամարտության գոտի հազարավոր օտարերկրյա զինյալ ահաբեկիչների և վարձկանների տեղափոխումը և արցախահայության դեմ ռազմական գործողությունների մեջ ներգրավվումը ոչ միայն միջազգային իրավունքի ոտնահարում էր, այլև ԵԱՀԿ հանձնառությունների խախտում: Այն ձևավորեց երկու վտանգավոր նախադեպ. զանգվածային ոճրագործություններով և ուժի կիրառմամբ հակամարտության լուծման փորձը և այլ տարածաշրջաններից ԵԱՀԿ պատասխանատվության գոտի զինյալ ահաբեկիչների մասսայական ներմուծումը, որը պետք է արժանանա միանշանակ դատապարտման։
Թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան դադարեցնելու նպատակով ստորագրված եռակողմ հայտարարությամբ և Արցախում ռուս խաղաղապահների տեղակայմամբ հակամարտությունը թևակոխեց նոր փուլ։ Մենք եռակողմ հայտարարությունը դիտարկում ենք որպես հրադադարի վերականգնմանը և անվտանգության վերահաստատմանն ուղղված փաստաթուղթ: Թեև այն պարունակում է խաղաղ կարգավորմանն առնչվող որոշ դրույթներ, սակայն այն չի հասցեագրում դրա առանցքային տարրերը, որոնցից առաջնային է Արցախի կարգավիճակի հարցը՝ հիմնված արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի վրա: Հակամարտության վերջնական քաղաքական լուծումը հնարավոր է բացառապես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում:
Տարածաշրջանում վերջին զարգացումներն ընդգծեցին, որ մենք կարիք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ուժեղ համանախագահության, որը կկարողանա առաջնորդել խաղաղ գործընթացը՝ տարիների ընթացքում մշակված սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Մենք նաև կարիք ունենք ամուր և համախմբված ԵԱՀԿ-ի՝ որպես տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության համար պատասխանատու մարմնի: Այս համատեքստում կարևորում ենք ԵԱՀԿ նախագահության, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի դերակատարումը»:

Мы нуждаемся в сильном сопредседательстве Минской группы ОБСЕ: Ара Айвазян
Министр иностранных дел Республики Армения Ара Айвазян выступил с заявлением по итогам встречи с министром иностранных дел Швеции, действующим председателем ОБСЕ Анн Линде.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 марта, АРЦАХПРЕСС-АРМЕНПРЕСС. «Арменпресс» представляет заявление главы МИД Армении.
“Я хочу поприветствовать мою шведскую коллегу Анн Линде, совершающую визит в Армению на посту действующего председателя ОБСЕ. Сегодня мы провели содержательные обсуждения и в ходе личной беседы и встреч в расширенном составе, коснулись приоритетов шведского председательства в ОБСЕ, широкого круга вопросов региональной безопасности и стабильности, а также двусторонней армяно-шведской повестки дня.
Г-жа Линде,
Вы сегодня посетили Армению в качестве действующего председателя ОБСЕ, примечательно, что в эти трудные для европейской безопасности времена Швеция, чей вклад в международный мир известен всем, взяла на себя и руководство этой важной организацией. Пользуясь случаем, хочу поздравить Вас и пожелать плодотворной работы на этой ответственной миссии. К сожалению, Ваш визит в регион, запланированный на сентябрь прошлого года, был отложен из-за войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха.
Применение силы Азербайджаном в контексте конфликта явилось грубым нарушением обязательств, данных ОБСЕ, в том числе и обязательств Хельсинкского заключительного акта.
На протяжении всей войны азербайджанские Вооруженные силы при активной поддержке Турции против армян Арцаха совершали массовые зверства, включая этнические чистки, и военные преступления, с вопиющими нарушениями международного гуманитарного права, преднамеренно нападая на мирных жителей, в том числе и на женщин, детей, пожилых люди, на объекты гражданских инфраструктур.
Более того, даже через четыре месяца после окончания боевых действий Азербайджан продолжает нарушать нормы международного гуманитарного права, включая содержание армянских военнопленных и гражданских лиц в качестве заложников.
При непосредственном участии и руководстве Турции была совершена переброска тысяч иностранных вооруженных террористов и наемников с Ближнего Востока в зону нагорно-карабахского конфликта, их участие в боевых действиях против армян Арцаха были не только нарушением международного права, но и нарушением обязательств ОБСЕ. Это создало два опасных прецедента - массовые зверства, попытки силового урегулирования конфликта и массовый ввоз вооруженных террористов из других регионов в зону ответственности ОБСЕ, которые следует безоговорочно осудить.
С подписанием трехстороннего заявления о прекращении турецко-азербайджанской агрессии конфликт с размещением российских миротворцев в Арцахе вступил в новую фазу. Мы рассматриваем трехстороннее заявление как документ, направленный на восстановление режима прекращения огня и подтверждение безопасности. Хотя он и содержит некоторые положения, касающиеся мирного урегулирования, но не затрагивает его ключевых элементов, первым из которых является вопрос статуса Арцаха, основанный на праве арцахских армян на самоопределение. Окончательное политическое решение конфликта возможно только в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Недавние события, произошедшие в регионе, подчеркнули необходимость в сильном сопредседательстве Минской группы ОБСЕ, которое сможет возглавить мирный процесс на основе принципов и элементов, выработанных за долгие годы. Нам нужна сильная, сплоченная ОБСЕ как орган, ответственный за региональную безопасность и мир. В этом контексте мы рассматриваем роль Действующего председателя ОБСЕ, в том числе и Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.