Արցախի ԱԺ նախագահը բանակցային գործընթացում ընդունելի է համարում միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափը
Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանին և Թագուհի Թովմասյանին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Հանդիպման ընթացքում Արցախի խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է 44-օրյա պատերազմին՝ շեշտելով, որ պատերազմում հաղթել է ոչ թե Ադրբեջանը, այլ Թուրքիան:
«Փաստացի 150-հազարանոց Արցախը կռվել է Թուրքիայի հետ: Ավելի քան 5 000 վարձկան ահաբեկիչներ էին ներգրավված, և ամենավրդովեցուցիչն այն է, որ այս ամենը տեղի է ունեցել միջազգային հանրության լուռ համաձայնության պայմաններում»,- ասել է Արթուր Թովմասյանը: Խորհրդարանի ղեկավարը կարծիք է հայտնել, որ պատերազմում պարտվելը բանակցություններում պարտվել չի նշանակում: Նա հույս է հայտնել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի ակտիվացմամբ՝ բանակցային գործընթացը կշարունակվի:
Հայաստանի Ազգային ժողովի պատգամավորները կիսել են Արցախի օրենսդիր մարմնի ղեկավարի տեսակետը՝ բանակցային գործընթացում միակ ընդունելի ձևաչափը համարելով ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Նշելով, որ օրակարգում Արցախի գրավյալ տարածքի դեօկուպացիայի հարցն է, խորհրդարանականները քննարկել են բռնի տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանության անհրաժեշտությունը:
«Արցախը մեզ համար սկզբունքային նշանակություն ունի: Այս պատերազմը ցույց տվեց, որ ոչ թե Հայաստանն է Արցախի անվտանգության երաշխավորը, այլ՝ Արցախով է պայմանավորված Հայաստանի անվտանգությունը»,- ասել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորները:

Председатель НС Арцаха приемлемым считает лишь формат Минской группы ОБСЕ
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян принял независимых депутатов Национального собрания Республики Армения Анну Григорян и Тагуи Товмасян.
СТЕПАНАКЕРТ, 18 марта, АРЦАХПРЕСС- Как передает «Арменпресс», в ходе встречи глава Парламента Арцаха коснулся 44-дневной войны, подчеркнув, что войну выиграл не Азербайджан, а Турция.
“Фактически, Арцах, в котором проживает 150 000 человек, воевал с Турцией. Было задействовано более 5 000 наемников-террористов. Самое тревожное, что все это происходило с молчаливого согласия международного сообщества”, - сказал Артур Товмасян. Глава Парламента выразил мнение, что проиграть войну не означает проиграть переговоры. Он выразил надежду, что с усилением роли Минской группы ОБСЕ переговорный процесс будет продолжен.
Депутаты Национального собрания Армении разделили мнение главы законодательного собрания Арцаха, посчитав Минскую группу ОБСЕ единственным приемлемым форматом переговорного процесса. Отметив, что в повестке стоит вопрос деоккупации оккупированной территории Арцаха, парламентарии обсудили необходимость защиты прав вынужденных переселенцев.
“Арцах для нас имеет принципиальное значение. Эта война показала, что не Армения является гарантом безопасности Арцаха, а безопасность Армении обусловлена Арцахом”, - высказались депутаты НС Армении.