Ինչ պատրաստել Զատկի սեղանի համար. 5 բաղադրատոմս մեր նախնիներից (Sputnik Արմենիա)
Հայկական Զատիկի սեղանը, ինչպես հայտնի է, մեծ բազմազանությամբ աչքի չի ընկնում։ Գրեթե բոլորը նախընտրում են դասական «հավաքածուն»․ եփած ձուկ, մասնավորապես՝ իշխան, չամիչով փլավ, բանջար, կարմիր հավկիթներ և կարմիր գինի։ Ավանդաբար տոնը նշում են ընտանեկան միջավայրում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Մեր նախնիները հատուկ այս օրվա կապակցությամբ նաև այլ ճաշատեսակներ էին պատրաստում։
Հին հայկական Զատիկի ճաշատեսակների բաղադրատոմսերով մեզ հետ կիսվեց «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման» ՀԿ-ի նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը։ Եվ այսպես, առաջին հերթին ընդունված է եղել գառան միսը օրհնել եկեղեցում, հետո այն եփում էին և տաք–տաք բաժանում աղքատներին։ Հավկիթները, ավանդույթի համաձայն, ներկում էին որդան կարմիրով։ Իսկ ուրիշ ի՞նչ էին հին ժամանակներում պատրաստում Քրիստոսի Հարության տոնին։
Ղափամա կամ ամիչ՝ գառան մսով
Նախկինում «ղափամա» կամ «ամիչ» էին կոչվում բոլոր լցոնված ճաշատեսակները։ Ավելի ուշ Ղափամա սկսեց կոչվել միայն չրեղենով լցոնված դդումը։ Բայց հիմա խոսքը գնում է ուրիշ «ղափամայի» մասին, որը պատրաստում էին գառան մսից ու ձավարից։
«Գառը լավ մշակում են, համեմում աղով, պղպեղով, չոր կանաչիով»,-պատմում է Մամուլյանը։
Մանր աղացած ձավարը կիսաեփ են անում, ապա գառը լցոնում այդ խառնուրդով, փորը կարում են և տեղափոխում կավե ամանի մեջ։ Այդ տեսքով գառը թոնրում մնում է 8 ժամ։ Մամուլյանը նշեց, որ սովորաբար ճաշատեսակը թոնիրն էին դնում գիշերը, որպեսզի առավոտյան պատրաստ լինի։ Գառը մատուցում էին իբրև հիմնական ուտեստ։
Хапама или Амич с мясом ягненка
Սիսեռով և սալորաչրով ապուր
Սիսեռով և սալորաչրով ապուրը նույնպես ընդունված էր մատուցել Զատիկի սեղանին։ Սկզբում պետք է սիսեռը եփել, ավելացնել կտրատված սալորաչիրը, համեմել աղով, պղպեղով և մանր կտրտած ընկույզով։ Մատուցում են սամիթով և սխտորով։
Суп из нута с черносливом
Ընկույզով սպանախ
Մամուլյանը պատմում է, որ սպանախի պատրաստման տարբեր բաղադրատոմսեր կան, բայց մեր նախնիները սիրում էին ամենապարզը ։ Սպանախը կիսաեփ էին անում, տեղափոխում մաղի մեջ կամ ձեռքերով սեղմում, որ ավելորդ ջուրը դուրս գա։ Յուղով սոխառած էին պատրաստում։ Այնուհետև սպանախը մի փոքր տապակում էին սոխի հետ և հարած ձու ավելացնում։ Պատրաստի ճաշատեսակը համեմվում էր մանր կտրտած ընկույզով, համեմի սերմով, աղով՝ ըստ ճաշակի։ Մատուցում էին քացախով և սխտորով։
Шпинат с орехами
Արիշտա՝ ձվով
Ձվածեղով արիշտան սիրված ուտելիք էր մեր նախնիների համար։ Ցավոք, արիշտայի պատրաստման այսպիսի ձևը վաղուց մոռացվել է։ Եվ շատ իզուր։
«Հալած յուղը լավ տաքացնում են, մեջը լցնում պաքսիմատ, ավելացնում մինչև կիսապատրաստ լինելը խաշված արիշտան»,-պատմում է Մամուլյանը։
Վրան հարած ձու են լցնում (մինչև 10 հատ), ավելացնում են պանիր, նորից արիշտա, վերջում լցնում են մնացած պաքսիմատը։ Եփում են ջեռոցում 15-30 րոպե՝ կախված կրակի ուժգնությունից։
Այն պատրաստ է, եթե 4ուն եփվել է, իսկ պաքսիմատը ոսկեգույն, խրթխրթան կեղևի է վերածվել։ Մամուլյանը նշեց, որ հին ժամանակներում ճաշատեսակը մատուցում էին եփած հավկիթով զարդարված։
Аришта с яичницей
Պանրխաշ
Պանրխաշը պատրաստվում է պարզ բաղադրիչներից, որոնք գործնականում միշտ ձեռքի տակ են։ Վերցնում են պանիր (ցանկալի է՝ հորած պանիր), լավաշ, սոխ, ջուր, կարագ և ձեթ։
«Ճաշատեսակի անունը հենց պանիր և խաշել բառերից է»,-ասաց Մամուլյանը։
Սկզբի համար կտրատում ենք լավաշը, պանիրը, տապակում ենք սոխը։ Խորը ամանի մեջ դնում ենք լավաշը, վրան՝ պանիրը, և այդպես մի քանի անգամ, շերտ առ շերտ։ Վրան մի փոքր եռացրած ջուր ենք լցնում և ավելացնում յուղով սոխառածը։

Вы их еще не пробовали? Топ-5 легких блюд, которые армяне всегда готовили на Пасху (Sputnik Армения)
Если вам наскучили традиционные рецепты или вы ищете более легкие в приготовлении блюда, которые не занимают много времени, бюджетные, но не менее праздничные, то наш материал — для вас.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 апреля, АРЦАХПРЕСС- Армянский пасхальный стол, как известно, не отличается большим разнообразием. Практически все отдают предпочтение классическому набору: отварная рыба, в частности ишхан, плов с изюмом, блюда из зелени, красные яйца и красное вино. Праздник, по традиции, отмечают в кругу семьи.
Однако наши предки готовили специально к этому дню и другие яства.
Армянскими рецептами, популярными на Пасху в старину, поделился с нами председатель общественной организации "Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций" Седрак Мамулян. Так, прежде всего, было принято освещать мясо ягненка в церкви, затем его отваривали и раздавали нищим. Яйца же, по традиции, красили "вордан кармир" - араратской кошенилью. Так что же еще в день Воскресения Христова готовили в старину?
Хапама или Амич с мясом ягненка
Раньше "хапамой" или "амичем" называли все блюда, которые фаршировались. Позже уже Хапамой стали называть только фаршированную сухофруктами тыкву. Однако сейчас речь пойдет о другой "хапаме", которую готовили из мяса ягненка и дзавара (особый вид пшеницы, популярный в Армении, - ред.).
"Ягненка хорошенько обрабатывают,приправляют солью, перцем, сушеной зеленью", - рассказывает Мамулян.
Дзавар мелкого помола варят до полуготовности, затем тушку ягненка начиняют этой смесью, зашивают живот и выкладывают в глиняный горшок. В таком виде отправляют в тандыр на восемь часов. Мамулян отметил, что обычно блюдо ставили в тандыр ночью, чтобы к утру оно было готово. Ягненка подавали к столу в качестве основного блюда.
Суп из нута с черносливом
Суп из нута с черносливом также было принято готовить к пасхальному столу. Для начала необходимо отварить нут, добавить нарезанный чернослив, приправить суп солью, перцем, а также мелко нарезанными орехами. Подают с укропом и чесноком.
Шпинат с орехами
Есть разные рецепты приготовления шпината. Однако полюбился нашим предкам тот, который попроще, рассказывает Мамулян. Шпинат варят до полуготовности. Лук пассеруют на топленом масле. Шпинат откидывают на дуршлаг, чтобы стекла лишняя вода, или же отжимают руками. Затем зелень надо еще немного потушить с луком и залить взбитыми яйцами. Готовое блюдо надо приправить мелко нарезанными орехами, кориандром, солью по вкусу. Подают с уксусом и чесноком.
Аришта с яичницей
Аришта с яичницей также была очень популярна среди наших предков. К сожалению, такой способ приготовления аришты давно не практикуется. А зря!
"Топленое масло доводят до кипения, добавляют панировочные сухари, далее - сваренную до полуготовности аришту", - рассказывает Мамулян.
Заливают смесью из взбитых яиц (до 10 шт.), добавляют сыр, вновь аришту, а сверху покрывают оставшимися сухарями. Кладут в духовку на 15-30 минут в зависимости от огня.
Блюдо готово, если яйца запеклись, а сухари покрылись золотой, хрустящей корочкой. Мамулян отметил, что в старину блюдо подавали к столу, украсив вареными яйцами.
Панрхаш
"Панрхаш" готовится из простых продуктов, которые практически всегда есть под рукой. Берут сыр (желательно закопанный в землю "хорац панир"), лаваш, лук, воду, масло сливочное и подсолнечное.
"Название блюда происходит от слов "панир" (в переводе с армянского - сыр) и хашел (варить)", - сказал Мамулян.
Для начала нарезаем лаваш, сыр и жарим лук. Лаваш кладем в посуду, предназначенную для этого блюда, сверху покрываем сыром, и так - несколько раз. Заливаем кипятком и выкладываем на него жареный лук.