Հայաստանից ԵԱՏՄ երկրներ, ԱՄՆ և Չինաստան արտահանումն աճել է
Չնայած հունվար-փետրվարին Հայաստանից արտահանման ծավալը 2020-ի նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 5.5 տոկոսով՝ կազմելով 354 մլն 394.2 հազար դոլար, սակայն առանձին երկրներ և հատկապես ԵԱՏՄ երկրներ արտահանման ծավալը շարունակել է աճել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին են վկայում ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալները:
Արտահանման ծավալներում ամենամեծ մասը բաժին է ընկնում հենց ԵԱՏՄ երկրներին, որտեղ արտահանվել է 102 մլն 082.8 հազար դոլարի ապրանք: Ընդ որում` նախորդ տարվա նկատմամբ այն ավելի է 2.5 տոկոսով: Դեպի Ռուսաստան արտահանումն աճել է 2.2 տոկոսով՝ կազմելով 98 մլն 100.2 հազար դոլար: Դեպի Ղազախստան արտահանումն աճել է 60.2 տոկոսով, դեպի Ղրղզստան՝ 2.5 անգամ, սակայն ԵԱՏՄ մյուս անդամ պետություն՝ Բելառուս, արտահանման ծավալը ինչպես տարվա առաջին ամսին, այնպես էլ երկու ամիսներին կտրվածքով շարունակում է դեռ ցածր մնալ նախորդ տարվա ցուցանիշից: Հունվար-փետրվարին Բելառուս կատարած արտահանման ծավալը 17.2 տոկոս պակաս է եղել 2020-ի նույն ժամանակահատվածից:
Հունվար-փետրվարին էականորեն՝ 45.2 տոկոսով նվազել է նաև դեպի Ուկրաինա արտահանման ծավալը՝ կազմելով 2 մլն 66.4 հազար դոլար, ԵՄ երկրներից արտահանման ծավալների անկում է գրանցվել դեպի Բելգիա, Բուլղարիա, Իտալիա, Իսպանիա: Փոխարենը էականորեն՝ 20 տոկոսով աճել է արտահանումը դեպի Գերմանիա՝ կազմելով 11 մլն 578.7 հազար դոլար, ավելի քան 46 տոկոսով աճել է դեպի Լեհաստան արտահանումը՝ կազմելով 2 մլն 61.3 հազար դոլար և այլն:
2021-ի հունվար-փետրվարին Միացյալ Նահանգներ արտահանման ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ևս աճել է 34 տոկոսով՝ կազմելով 15 մլն 338.7 հազար դոլար: Դեպի Չինաստան արտահանումը աճել է 3.4 անգամ և կազմել 54 մլն 564.4 հազար դոլար:
Ընդ որում` Հայաստանի արտահանման ծավալներում ամենամեծ մասնաբաժինը շարունակել է ունենալ հանքահումքային արտադրանքը՝ կազմելով 129 մլն 668.8 հազար դոլար, սա նախորդ տարվա նույն ժամանակի նկատմամբ ավելի է 10.7 տոկոսով: Հաջորդ ամենամեծ մասնաբաժինն ունի պատրաստի սննդի արտադրանքը՝ կազմելով 74 մլն 691.0 հազար դոլար, թեև դա նախորդ տարվա նույն ժամանակի համեմատ նվազել է 13.9 տոկոսով: Հունվար-փետրվարին Հայաստանից արտահանվել են 47 մլն 365.9 հազար դոլար ծավալով թանկարժեք մետաղներ և դրանցից պատրաստված իրեր, սա նախորդ տարվա նկատմամբ ավելի է 25.2 տոկոսով: Այնուհետև Հայաստանից շատ են արտահանվել թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարեր, թանկարժեք մետաղներ և դրանցից իրեր, մանածագործական իրեր:

Вырос экспорт из Армении в страны ЕАЭС, США и Китай
В январе-феврале объем экспорта из Армении снизился на 5,5% по сравнению с аналогичным периодом 2020 года, составив 354 миллиона 394 002 долларов, однако объем экспорта в отдельные страны, особенно в страны ЕАЭС, продолжает расти.
СТЕПАНАКЕРТ, 6 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом свидетельствуют данные, опубликованные Статистическим комитетом Республики Армения.
Наибольшая доля в экспорте приходится на страны ЕАЭС, куда было экспортировано товаров на сумму 102 миллиона 082.8 тысяч долларов. Это на 2,5% больше, чем в прошлом году. Экспорт в Россию увеличился на 2,2% до 98 миллионов 100.2 тысяч долларов. Экспорт в Казахстан увеличился на 60,2%, в Кыргызстан - в 2,5 раза, но в другом государстве-члене ЕАЭС - Беларуси экспорт как в первый, так и во второй месяц года все еще ниже, чем в прошлом году. Экспорт в Беларусь в январе-феврале был на 17,2% ниже, чем за аналогичный период 2020 года.
В январе-феврале экспорт в Украину снизился на 45,2% до 2 миллионов 66.4 тысяч долларов,  экспорт из стран ЕС в Бельгию, Болгарию, Италию и Испанию также упал. Но экспорт в Германию увеличился на 20% до 11 миллионов 578.7 тысяч долларов, экспорт в Польшу увеличился более чем на 46% до 2 миллионов 61.3 тысяч долларов и так далее.
В январе-феврале 2021 года экспорт в США увеличился на 34% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 15 миллионов 338.7 тысяч долларов. Экспорт в Китай увеличился в 3,4 раза до 54 миллионов 564.4 тысяч долларов.
При этом наибольшую долю экспорта Армении по-прежнему занимает продукция горнодобывающей промышленности, составившая 129 миллионов 668 008 долларов, что на 10,7% больше, чем за аналогичный период прошлого года. Следующая по величине часть экспорта - переработанные продукты питания, составившие 74 миллиона 691 000 долларов, хотя это на 13,9% меньше, чем за аналогичный период прошлого года. В январе-феврале из Армении было экспортировано драгоценных металлов и изделий на 47 миллионов 365.9 тысяч долларов, что на 25,2% больше, чем в прошлом году. Армения также экспортировала достаточное количество  и полудрагоценных камней, драгоценных металлов, предметы, изготовленные из них и ткани.