Միջազգային հիմնադրամը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին կոչ է արել պաշտոնապես ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
«Վարնավա» միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Պատրիկ Սուկխդեոն նամակ է գրել Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնին՝ կոչ անելով պաշտոնապես ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում քրիստոնյաների ցեղասպանությունը, որի հետևանքով զոհվել է 3,75 մլն քրիստոնյա՝ հայեր, ասորիներ, սիրիացիներ և հույներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը ։
«Քրիստոնյաների ցեղասպանության ճանաչումը կօգնի կանխել քրիստոնյաների, հատկապես՝ հայերի ապագա ցեղասպանությունները, որոնք այժմ նույնպես վտանգի մեջ են»,- ասված է նամակում։
Նշվում է, որ «Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ճիշտ և արդարացի քայլ կլինի, որը ցույց կտա՝  ցեղասպանությունները չեն անտեսվում և դրանց կրկնությունն անթույլատրելի է»։
Սուկխդեոն նաև հիշեցրել է Ջոնսոնի թուրք լրագրող պապի՝ Ալի Քեմալի մասին, որը փորձել է քայլեր ձեռնարկել հայերի ցեղասպանության դեմ և ի պատասխան՝ 1922-ին «Օսմանյան կայսրությանն  անհավատարիմ լինելու համար Լինչի դատաստանի է ենթարկվել»:

Бориса Джонсона призвали официально признать геноцид христиан в Османской империи
Глава международного фонда «Варнава» Патрик Сукхдео призвал премьер-министра Великобритании Бориса Джонсона официально признать геноцид христиан в Османской империи в результате которого погибло 3,75 миллиона христиан.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 апреля, АРЦАХПРЕСС - Передает Tert.am.
Признание геноцида христиан в прошлом поможет предотвратить будущий геноцид христиан, особенно армян, которые в настоящее время находятся под угрозой, отметил он.
«Признание Геноцида армян является правильным и справедливым делом не только для 1,5 миллиона погибших армян  и 2,25 миллиона ассирийцев, сирийцев и греков,  но и для того, чтобы ясно, что геноцид такого рода не будет проигнорирован и больше никогда не должен повториться», - написал он в письме Джонсону.
Сукхдео также напомнил Джонсону о его прадеде турецком журналисте-мусульманине Али Кемале, который пытался противостоять геноциду армян и которого в 1922 году линчевали за предполагаемую нелояльность Османской империи.
Призыв Сухдео поддержан предстоятелем епархии Армянской церкви Великобритании и Ирландии епископом Овакимом Манукяном.