Իլհամ կեղծարարը պետք է կողմնորոշվի՝ վերջապես իր ո՞ր սուտն է ավելի «ճիշտ». երրորդ նախագահի գրասենյակ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակն անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի` ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո երկու շաբաթում Լեռնային Ղարաբաղի հողերը հանձնելու պայմանավորվածության մասին հայտարարությանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյակի հայտարարության մեջ նշված է, որ Իլհամ Ալիևը  որոշել է Ապրիլյան քառօրյայում Ադրբեջանի ձախողումը վերափոխել հաղթանակի, պատերազմը դադարեցնելու իր միջնորդավորված խնդրանքը վերագրել հակառակ կողմին, երկխոսության տեքստեր հորինել և իբրև ուղիղ մեջբերումներ՝ ցիտել այդ հորինվածքները: Իլհամ Ալիևը գտել է իր ստերը իրականության փոխարեն մատուցելու «հնարքը»՝ ամեն առիթով նույն բանը հետևողականորեն կրկնել այնքան, մինչև դիմացինը հոգնի դրանք հերքելուց կամ պարզապես արհամարհի իր պես ստախոսին, ու հրապարակում մնան միայն սեփական ստերը՝ որպես «իրականության» վկայություններ:
«Եթե Սերժ Սարգսյանը երբևէ որևէ բան խոստացել է Իլհամ Ալիևին, ապա դա սեփական ծոծրակը տեսնելն է, երբ անվտանգության գոտի համարվող տարածքները փոխզիջման արդյունքում թողնելուց առաջ չկատարվեին հայկական կողմի պահանջները՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման, Հայաստանի և Արցախի միջև անխափան և հուսալի ցամաքային սահմանի (ցամաքային կապի) և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն երաշխավորված անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Դիվանագիտական ճակատում և պատերազմում Սերժ Սարգսյանին պարբերաբար պարտված Ալիևի ներկայիս ոգևորությունը որքան էլ հասկանալի է, միաժամանակ զավեշտալի են այդ ոգևորությունից գլուխը կորցրած Ադրբեջանի նախագահի՝ ժամանակ առ ժամանակ հնչող իրարամերժ հայտարարությունները.
Սերժ Սարգսյանը, ըստ Ալիևի, մեկ մերժում էր հողերը վերադարձնել, և Քարվաճառն ու Լաչինը Սերժ Սարգսյանի օրոք, միևնույն է, այդպես էլ իրենց չէին հանձնելու, ուստի 2020 թվականին իրենք վերջապես հերոսաբար գրավեցին դրանք, մեկ էլ՝ Սերժ Սարգսյանը խոստանում էր հանձնել հողերը ու չէր հանձնում, մի երրորդ դեպքում՝ փակ դռների հետևում իրեն ստիպում էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, բայց Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի գնալ այդ քայլին:
Իլհամ կեղծարարը պետք է կողմնորոշվի՝ վերջապես իր ո՞ր սուտն է ավելի «ճիշտ»»,- նշված է հայտարարության մեջ:

“Ilham the falsifier should decide at last which of his lies is more correct” - Office of Third President of Armenia
The Office of the Third President of Armenia Serzh Sargsyan has commented on the statement of Azerbaijani President Ilham Aliyev about the agreement on handing over the lands of Nagorno Karabakh within two weeks after the 2016 April Four-Day War.
STEPANAKERT, APRIL 13, ARTSAKHPRESS:  “After several attempts to falsify the history and culture of Armenia, privatize the historical cradle of the Armenian people, Artsakh and the Republic of Armenia with its capital, Ilham the falsifier decided to falsify the history of the negotiation process with his own cynicism. He decided to turn the failure of Azerbaijan in the April four-day war into a victory, to attribute his indirect request to end the war to the other side, to come up with texts of a dialogue as direct quotes, citing this falsification. And he found a way to replace the truth with his own lie, repeating the same thing over and over until the other person gets tired of denying it or just ignores a liar like him, leaving only his lie as the only proof of “reality.”
The truth is that Serzh Sargsyan had promised that the Armenian side would never give up the territories considered as a security zone should Ilham Aliyev not comply with the demands of the Armenian side to determine the status of Nagorno Karabakh outside Azerbaijan, ensure a reliable land border / inland communication between Armenia and Artsakh, and provide a pledge for internationally guaranteed security for the Nagorno Karabakh Republic.
The present-day boldness of Ilham Aliyev who regularly lost to Serzh Sargsyan in the war is understandable on the diplomatic front, but at the same time the sometimes contradictory statements of the President of Azerbaijan, who has lost his temper, are ridiculous. According to Aliyev, Serzh Sargsyan first refused to return the lands: Karvachar and Lachin were not to be surrendered in any case under Serzh Sargsyan; they finally captured them heroically in 2020; then that Serzh Sargsyan had promised to hand over the lands and did not hand them over, and in a third case, he was being urged to recognize the independence of Nagorno Karabakh behind closed doors, but Azerbaijan would never agree to take that step.
Ilham the falsifier should decide at last which of his lies is more correct”, the Office of the Third President said in a statement.