Դեր Զորից բերված մասունքները կամփոփվեն Ստեփանակերտի զանգակատանը
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները միայն ապրիլի 24-ին հիշատակելով չեն սահմանափակվի:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը շեշտում է, որ ապրիլի կեսերին Արցախի մայրաքաղաքում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձան-զանգակատան բացման արարողությունը:
«Այն յուրատեսակ կառույց է եւ կդառնա Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված կարեւորագույն հուշակոթողն Արցախում: Զանգակատան հիմքում կթաղվեն Դեր Զորից բերված մասունքները, որոնք մեզ է տրամադրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան ինստիտուտը: Զանգակատունը կդառնա մի վայր, որտեղ արցախցիները կգան եւ իրենց հարգանքի տուրքը կմատուցեն»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Տարվա ընթացքում կանցկացվեն գիտական միջոցառումներ, որին կմասնակցեն նաեւ միջազգային հեղինակավոր մասնագետներ: «Կքննարկվեն ոչ միայն Հայոց ցեղասպանության մասին նյութերը, փաստերը, այլեւ ցեղասպան քաղաքականությունը Թուրքիայում եւ Ադրբեջանում: Հայոց ցեղասպանության շրջանը ընդգրկել է Արցախը. 1920թթ. տեղի են ունեցել Շուշիի ջարդերը : Այդ ցեղասպան քաղաքականությունը շարունակվել է նաեւ 20-րդ դարի վերջին Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Շահումյանում: Այս ամենը դիտարկում ենք մեկ թեմայով: Մենք համոզված ենք, որ Ցեղասպանությունը հնարավոր եղավ պետականություն չունենալու պայմաններում: Հետեւաբար, միակ եւ ամենաարդյունավետ մեթոդը ցեղասպանությունից խուսափելու`ուժեղ պետության առկայությունն է, որը մենք այսօր ունենք: Մեկ հայրենիք երկու պետություն. սա մեր ամենամեծ նվաճումն է ամենամեծ ձեռքբերումը, որը պետք է կարողանանք պահպանել եւ զարգացնել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Հայոց ցեղասպանության տարելիցին Արցախում ավելի քան երեք տասնյակ մշակութային եւ երիտասարդական միջոցառումներ կիրականացվեն: Դրանք համերգներ են, ներկայացումներ, ցուցահանդեսներ:
«Արցախի պետական կամերային նվագախումբը 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգներով հանդես կգա Լոս Անջելեսում եւ Բոստոնում: Կկայանա Հրայր Բազեի «100» ֆոտոալբոմի շնորհանդեսը: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված Շուշիում կկայանա նաեւ «Ռեքվիեմ» ներկայացումը, որի նախաձեռնողը Լյուբով Կազարնովսկայան է»,- ասաց ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը` հավելելով, որ միջոցառումների, գիտական քննարկումների ժամանակ պահանջատիրության հետ միասին կներկայացվեն ազգային-ազատագրական մարտերը, ինքնապաշտպանական մարտերը:

Привезенные из Дер-Зора мощи упокоятся в колокольне Степанакерта
СТЕПАНАКЕРТ 13 МАРТА АРЦАХПРЕСС-Симпозиумы, культурно¬ политические встречи будут проходить весь год. В беседе с «Арменпресс» пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян подчеркнул, что в середине апреля в Степанакерте состоится открытие паматника-мемориала – колокольни, посвященной жертвам Геноцида армян.
«Это своеобразное сооружение станет важным памятником Геноцида армян в Арцахе. В основании памятника захоронят привезенные из Дер-Зора мощи, которые нам предоставил музей¬институт Геноцида армян.
Здесь арцахцы будут отдавать дань уважения памяти мучеников»,-сказал Давид Бабаян. В мероприятиях всего года будут принимать участие известные ученые:«Обсуждения коснутся не только Геноцида армян, но и геноцидогенная политика Турции и Азербайджана. В Арцахе в 1920 году произошла резня в Шуши.
Продолжением стали погромы конца 20-го века в Сумгаите, Баку, Кировабаде, Шаумяне. Мы рассматриваем это как единую тему. Единственный способ избежать геноцидов – иметь сильное государство.
Одна родина – два государства: это наше самое большое приобретение и достижение, мы должны сохранить и развить их»,¬ сказал Давид Бабаян. Состоятся в Арцахе также и молодежные мероприятия: концерты, представления, выставки. «Государственный камерный оркестр Арцаха выступит с концертом памяти в Лос-Анджелесе и Бостоне. Состоится презентация фотоальбома Грайра Базе «100». В Шуши состоится спектакль «Реквием», поставленный Любовью Казарновской»,¬ сказала министр культуры НКР Наринэ Агабалян, добавив, что кроме научно¬культурных, будут представлены также национально-освободительные бои и бои самообороны.