ԱՀ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքը պատրաստ է ընդունելու նոր վերաբնակիչների. համայնքի ղեկավար
ԱՀ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքը պատրաստ է ընդունելու նոր վերաբնակիչների. այժմ գյուղում ապրում է չորս ընտանիք. մեկը՝ Շեխեր համայնքից, իսկ երեքը՝ Հադրութի շրջանից:
ԱՀ  Մարտունու  շրջանի    Մաճկալաշեն   համայնքը   պատրաստ  է    ընդունելու  նոր   վերաբնակիչների.    համայնքի   ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Մաճկալաշենի համայնքի ղեկավար Լեռնիկ Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատերազմից հետո գյուղացիների 95 տոկոսը հետ է վերադարձել: Խոսելով համայնքի մասին՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է.«Մաճակալաշենում գործում է դպրոց, որտեղ հաճախում է 45 աշակերտ. ունենք մանկապարտեզ՝ 20 երեխաներով:
Բնակիչները հիմնականում զբաղվում են գյուղատնտեսությամբ, անասնապահությամբ: Ցավոք սրտի, 280 հա վարելահող մնացել է թշնամու վերահսկողության ներքո: Մեր վերահսկողության ներքո գտնվող 102 հա տարածքներում ցանվել է հիմնականում ցորեն: Ունենք 25 հա խաղողայգի. Գյուղացիների մի մասն աշխատում է այդ այգիներում: 150 հա արոտավայր նույնպես անցել է թշնամուն: Ներկա դրությամբ կրակոցներ չենք լսում»,- մասնավորապես ասել է գյուղապետը:
Մաճկալաշեն համայնքի տարածքում է գտնվում Ամարասի վանքը:
Խոսելով Ամարասի վանք այցելողների մասին՝ Լ. Ավանեսյանը նշել է, որ աշխատանքային օրերին նրանց թվաքանակը քիչ է լինում, կիրակի օրերին՝ նկատելիորեն շատ։ Վանքում պատարագ մատուցվում է հենց կիրակի օրերին։ Լ. Ավանեսյանը ավելացրել է նաև, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն հերթական անգամ այցելել է իրենց համայնք՝ գյուղում վերաբնակություն հաստատած 4 ընտանիքների և երկու համայնքաբնակ անօթևան ընտանիքների տրամադրելով բանջարաբոստանային մշակաբույսերի սերմեր և գյուղատնտեսական գործիքներ։
Գյուղապետը շնորհակալություն է հայտնել ԿԽՄԿ-ի աշխատակիցներին՝ իրենց համյանքի բնակիչներին ուշադրության կենտրոնում պահելու համար:

Община Мачкалашен Мартунинского района Арцаха готова принять переселенцев: Глава общины
Община Мачкалашен Мартунинского района Арцаха готова принять переселенцев. Сейчас в селе проживают четыре семьи- одна из общины Шехер и три из Гадрутского района.
СТЕПАНАКЕРТ, 17 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" сказал глава общины Мачкалашен Лерник Аванесян.
По его словам, 95% жителей села вернулись после войны. Говоря об общине, наш собеседник сообщил: «В Мачакалашене есть школа, в которой учатся 45 учеников. У нас есть детский сад с 20 детьми.
Жители в основном занимаются сельскохозяйством и животноводством. К сожалению, 280 га пашни остались под контролем врага. На 102 гектарах, находящихся под нашим контролем в основном была засеяна пшеница. У нас есть виноградник площадью 25 га. Некоторые сельские жители работают в этих садах. 150 га пастбищ также перешли к врагу. В настоящее время мы не слышим выстрелов», - сказал глава села.
Монастырь Амарас находится в общине Мачкалашен.
Говоря о посетителях монастыря Амарас, Л. Аванесян отметил, что их количество невелико в будние дни и заметно велико по воскресеньям. Именно по воскресеньям в монастыре совершается литургия. Л. Аванесян добавил, что Международный комитет Красного Креста (МККК) еще раз посетил 4 семьи, переселившихся в селе, две бездомных семей, проживающих в общине, предоставив им семена овощей и сельскохозяйственные орудия.