Արցախցի մարզիներն այս տարի ավելի քան 50  պատվավոր մրցանակներով են վերադարձել Հայաստանի առաջնություններից ու մրցաշարերից
Այս տարվա առաջին եռամսյակի ընթացքում արցախցի 342 մարզիկ, 29 անգամ տարբեր մարզաձևերից մասնակցելով Հայաստանի Հանրապետության առաջնություններին ու մրցաշարերին, գրավել են, ընդհանուր առմամբ, 57պատվավոր ու մրցանակային տեղեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աշխատակազմի սպորտի վարչությունից: Տեղեկատվության համաձայն՝ Հայաստանում կազմակերպված առաջնություններին արցախցի 264 մարզիկ մասնակցել է 23 անգամ՝գրավելով 21 մրցանակային տեղ,ընդ որում՝ 6-ական՝ 1-ին և 2-րդ տեղեր, ինչպես նաև 9 մարզիկ նվաճել է մրցանակային 3-րդ տեղ:
Հաշվետու ժամանակահատվածում Արցախից 28 մարզիկ 2 անգամ մասնակցել է Հայաստանում կայացած մրցաշարերի՝ գրավելով 36 մրցանակային տեղ: Նրանցից 19-ը զբաղեցրել է պատվավոր՝ 1-ին հորիզոնականը, 8-ը՝ 2-րդ, 9-ը մարզիկ՝ 3-րդ տեղեր: Ընդհանուր առմամբ՝ արցախցի 50 մարզիկ, 3 անգամ մասնակցելով հուշամրցաշարերի, գրավել է 13 մրցանակային տեղ,ընդ որում՝ 4-ը՝1-ին տեղ, 5-ը՝ 2-րդ,իսկ 4 մարզիկ հուշամրցաշարերում զբաղեցրել է 3-րդ հորիզոնականը: Ըստ մարզաձևերի՝ արցախցի մարզիների մասնակցությունը մրցաշարերին ու առաջնություններին մեծաթիվ է եղել թեթև աթլետիկայից՝37 մարզիկ,որից 7-ը մրցանակային տեղեր են զբաղեցրել, բասկետբոլից՝ ընդհանուր առմամբ, 84 մասնակից, տարբեր տարիքային խմբերում:
Բասկետբոլի 16 տարեկան աղջիկների Արցախի հավաքական թիմը ՀՀ-ի առաջնությանը գրավել է 1-ին տեղ, իսկ մյուս տարիքային խմբերի առաջնությունների փուլերը դեռ շարունակվում են։ ՀՀ վոլեյբոլի առաջնությանը՝ 2 անգամ, Արցախից մասնակցել է 21 մարզիկ (պատանիներ և աղջիկներ)։ Արդյունքում՝ աղջիկների հավաքական թիմը գրավել է 3-րդ տեղը։ Հանդբոլ մարզաձևից՝ ՀՀ առաջնությանն ըստ տարիքային խմբերի՝ Արցախից 3 անգամ մասնակցել է ընդհանու թվով՝ 41 մարզիկ։
Այս մարզաձևից տարիքային խմբերի առաջնությունների փուլերը դեռ շարունակվում են։ Ծանրամարտի ՀՀ առաջնությանը մասնակցել է արցախցի 3 մարզիկ, որից մեկը գրավել է 3-րդ մրցանակային տեղ։ Բռնցքամարտ մարզաձևից Արցախի 9 մարզիկ մասնակցություն է ունեցել հուշամրցաշարի՝ գրավելով 5 մրցանակային տեղ, այդ թվում՝ 2-մարզիկ զբաղեցրել է առաջին հորիզոնականը, 1-ը՝ 2-րդ, իսկ 2 մարզիկ գրավել է 3-րդ տեղ:
Ձյուդոյի ՀՀ առաջնությանը մասնակցած արցախցի 23 մարզիկներից 2-ը գրավել են 1-ին պատավոր հորիզոնական,1-ական մարզիկ՝առաջին և երկրորդ տեղեր: ՀՀ առաջնությանը սպորտային մարմնամարզություն մարզաձևից Արցախից մասնակցել է 7 մարզիկ՝ գրավելով 4 մրցանակային՝առաջին և երկրորդ տեղեր: Սամբո մարզաձևից ՀՀ առաջնությանը մասնակցել է արցախցի 41 մարզիկ: Նրանցից 2-ը զբաղեցրել են առաջին պատվավոր հորիզոնական, 1-ը՝ երկրորդ,ևս 2-ը՝ երրորդ մրցանակային տեղեր:
Հաշվետու ժամանակահատվածում արցախցի շախմատիստներից մեկը, Հայաստանում մասնակցելով հուշամրցաշարի, գրավել է առաջին տեղ: ՀՀ առաջնություններին արցախցի մարզիկները բազմաթիվ մասնակցություններ են ունեցել և պատվավոր հորիզոնականներ զբաղեցրել նաև արևելյան մարտարվեստներից և ուժային այլ մարզաձևերից:Մասնավորապես՝ Թեքվոնդո մարզաձևից՝ ՀՀ առաջնությանը մասնակցել է 7 մարզիկ՝ գրավելով 3 մրցանակային՝ այդ թվում նաև առաջին տեղ:
Ընթացիկ տարվա առաջին եռամսյակում Արցախում կազմակերպվել և անց է կացվել Հանրապետական 3 առաջնություն, մասնակցությամբ 233 մարզիկների։ Կարատե-դո մարզաձևից ՀՀ առաջնությանը արցախցի երկու մարզիկ զբաղեցրել են առաջին և երկրորդ տեղեր, ուշու քունգ-ֆու մարզաձևից՝ 25 մարզիկ, մասնակցելով մրցաշարի, գրավել է 33 մրցանակային տեղ․որից առաջին տեղ՝16 մարզիկ, երկրորդ տեղ՝ 8, երրորդ տեղ՝ 9 մարզիկ, օյամա կիոկուշին կարատե-դո մարզաձևի հայաստանյան մրցաշարի է մասնակցել 3 մարզիկ՝ գրավելով առաջին մրցանակային տեղ:

В этом году спортсмены из Арцаха вернулись с чемпионатов и турниров Армении с более чем 50 почетными наградами
В первом квартале этого года 342 спортсмена из Арцаха, 29 раз участвовавшие в чемпионатах и ​​турнирах Республики Армения по различным видам спорта, заняли 57 почетных и призовых мест.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом « Арцахпресс » сообщили в управлении спорта Министерства образования, науки, культуры и спорта Арцаха.
Согласно информации, 264 спортсмена из Арцаха 23 раза участвовали в организованных в Армении чемпионатах, заняв 21 призовое место, при этом по 6 спортсменов заняли 1-е и 2-е место, а также 9 спортсменов заняли 3-е призовое место.
За отчетный период 28 спортсменов из Арцаха дважды участвовали в турнирах в Армении, завоевав 36 призовых мест. Из них 19 заняли почетное 1 место, 8 - 2-ое, 9 спортсменов - 3-е места. Всего 50 спортсменов из Арцаха, 3 раза участвовавшие в мемориальных турнирах, заняли 13 призовых мест, в том числе 4 - 1-ое место, 5 - 2-ое и 4 спортсмена - 3-е место.
По видам спорта участие спортсменов Арцаха в турнирах и чемпионатах было большим - 37 спортсменов по легкой атлетике, 7 из которых заняли призовые места, всего 84 участника по баскетболу в разных возрастных группах.
Сборная Арцаха по баскетболу среди девушек 16 лет заняла 1-е место в чемпионате РА, а туры чемпионатов других возрастных категорий продолжаются.
21 спортсмена из Арцаха (юноши и девушки) дважды принимали участие в чемпионате РА по волейболу. В итоге сборная команда девочек заняла 3-е место. Из гандбола в чемпионате РА 3 раза участвовали 41 спортсмена из Арцаха по возрастным группам.
Продолжаются туры чемпионатов в возрастных группах по этому виду спорта. В чемпионате РА по тяжелой атлетике участвовали 3 спортсмена из Арцаха, один из которых занял 3 место. В мемориальном турнире приняли участие 9 боксеров из Арцаха, завоевавшие 5 призовых мест, в том числе 2 спортсмена заняли первое место, 1 - второе и 2 спортсмена заняли третье место.
Из 23 спортсменов Арцаха, принявших участие в чемпионате РА по дзюдо, 2 заняли почетное 1 место, по 1 спортсмену заняли первое и второе места. В чемпионате РА по спортивной гимнастике приняли участие 7 спортсменов из Арцаха, заняв 4 призовых- первое и второе места. В чемпионате РА по самбо принял участие 41 спортсмена из Арцаха. 2 из них заняли почетное первое место, 1 - второе, 2 - третье место.
За отчетный период первое место занял один из арцахских шахматистов, участвовавший в мемориальном турнире в Армении. Спортсмены из Арцаха приняли участие в чемпионатах РА, заняли почетные позиции в восточных единоборствах и других силовых видах спорта, в частности, в спорте тхэквондо в чемпионате РА приняли участие 7 спортсменов, завоевавшие 3 призовых места, в том числе первое место.
В первом квартале текущего года в Арцахе было организовано и проведено 3 республиканских чемпионата, в которых приняли участие 233 спортсмена. Два спортсмена из Арцаха заняли первое и второе места на чемпионате РА по карате-до, в турнире приняли участие 25 спортсменов из вида спорта ушу кунг-фу, занявшие 16 призовых мест из 33 мест, 16 спортсменов заняли первое место, 8 заняли второе место, 9-третье место. Спортсмены, в турнире Армении по ояма киокушин каратэ-до приняли участие 3 спортсмена, заняв первое призовое место.