Արցախի Հանրապետության նախագահը հաստատել է կառավարության որոշումներ նյութական վնաս կրած անձանց պետական աջակցություն տրամադրելու մասին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 19-ին հաստատել է կառավարության որոշում` 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց պետական ֆինանսական աջակցության միջոցառումը հաստատելու մասին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Միջոցառումն իրականացվելու է Արցախի Հանրապետության կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի կողմից: Շահառուին գույքի փաստացի կորստի դիմաց պետական ֆինանսական աջակցությունը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով և/կամ գանձապետական տարեկան 10% եկամտաբերությամբ և մարման 5 տարի ժամկետով հասարակ մուրհակների տրամադրմամբ: Աջակցության գումարի մինչև 5 միլիոն ՀՀ դրամը կտրամադրվի դրամական օգնության ձևով, իսկ 5 միլիոն ՀՀ դրամը գերազանցող մասը՝ մուրհակների տրամադրմամբ, որոնց  թողարկումը, տրամադրումը, շրջանառությունը, հաշվառումն ու մարումը իրականացվելու է Արցախի Հանրապետության կառավարության կողմից սահմանված կարգով:
Արցախի Հանրապետության տարածքում գործարար ծրագրի իրականացման, հարկային, վարկային և այլ կրեդիտորական պարտավորությունների կատարման դեպքերում մուրհակը կարող է մարվել մինչև ժամկետի լրանալը:
Կառավարության որոշման համաձայն, եթե ծրագրի շահառուին տրամադրվել է նաև պետական աջակցություն վարկային պարտավորությունների կատարման համար, ապա սույն միջոցառման շրջանակում աջակցությունը կտրամադրվի գույքի կորստի գնահատված չափի և վարկային պարտավորությունների համար տրամադրված աջակցության դրական տարբերության դեպքում՝ միջոցառմամբ սահմանված չափերով:
Միջոցառմամբ սահմանված են աջակցության ենթակա կորսված գույքի տեսակները և դրանց համապատասխան աջակցության չափերը:
Ապրիլի 19-ին նախագահ Արայիկ Հարությունյանի կողմից հաստատված կառավարության մեկ այլ որոշմամբ կատարվել են փոփոխություններ և լրացումներ 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմական գործողությունների հետևանքով դժվար կացության մեջ հայտնված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց վարկային պարտավորությունների կատարմանն ուղղված պետական ֆինանսական աջակցության ծրագրում:
Ընդլայնվել է ծրագրի շահառուների շրջանակը. ընդգրվել են նաև գրավատների վարկառուները:
Համաձայն որոշման՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներում բնակված ֆիզիկական անձանց հիփոթեքային և սպառողական վարկերի ողջ պարտավորությունների չափով տրամադրվող աջակցությունը կիրառվելու է նաև ֆինանսավարկային կազմակերպություններում առկա պարտավորությունների նկատմամբ:
Բռնազավթված տարածքներում տնտեսական գործունեություն իրականացրած, ինչպես նաև պատերազմական գործողությունների հետևանքով կորուստ կրած և ֆինանսավարկային կազմակերպություններում բիզնես վարկային պարտավորություններ ունեցող ծրագրի շահառու հանդիսացող տնտեսվարող սուբյեկտներին ևս կտրամադրվի աջակցություն կորստի չափով, բայց ոչ ավել, քան այդ պարտավորությունների 50 տոկոսը:
Նույն օրը երկրի ղեկավարն ստորագրել է հրամանագիր, համաձայն որի՝ ստեղծվել է 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմի հետևանքով նյութական վնաս կրած ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց աջակցության պետական հանձնաժողով:
Հրամանագրով հաստատվել է հանձնաժողովի անհատական կազմը և աշխատակարգը:
Հանձնաժողովի նախագահ է նշանակվել Արցախի Հանրապետության կադաստրի և պետական գույքի կառավարման կոմիտեի նախագահ Կարեն Շահրամանյանը:
Առաջիկա օրերին լրացուցիչ աշխատանքներից հետո լիազոր մարմինը կտարածի հայտարարություն, որից հետո քաղաքացիները կարող են դիմել հանձնաժողով նյութական վնասի և տրամադրվող պետական ֆինանսական աջակցության չափը որոշելու ու հաստատելու համար:

Президент Арутюнян утвердил решения правительства о предоставлении государственного финансового содействия лицам, получившим материальный ущерб
19 апреля президент Республики Арцах Араик Арутюнян утвердил решение правительства об утверждении мероприятия по государственному финансовому содействию физическим и юридическим лицам, понесшим материальный ущерб в результате военных действий, развязанных против Республики Арцах 27 сентября 2020 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
Мероприятие будет осуществляться Комитетом кадастра и управления государственным имуществом Республики Арцах. Бенефициарам будет предоставлено государственное финансовое содействие за фактическую потерю имущества в виде денежной помощи и/или предоставлением простых казначейских векселей с ежегодной 10-процентной доходностью и 5-летним сроком погашения. Содействие до 5 миллионов драмов будет предоставлено в виде денежной помощи, а часть, превышающая эту сумму - в виде векселей, выпуском, оборотом, учетом и погашением которых в установленном порядке будет заниматься правительство Республики Арцах.
В случае осуществление бизнес - программы на территории республики, равно как и выполнения налоговых, кредитных и других кредиторских обязательств вексель может быть погашен до окончания срока.
Согласно решению правительства, если бенефициару программы было также предоставлено государственное содействие для выполнения кредитных обязательств, то содействие в рамках этой программы в размерах, предусмотренных программой, будет предоставлено в случае положительной разницы между оцененным размером потерянного имущества и содействия, предоставленного для погашения кредитных обязательств.
Мероприятием предусмотрены виды потерянного имущества, подлежащего компенсации, и размеры соответствующего им содействия.
Другим решением правительства от 19 апреля, утвержденного президентом Араиком Арутюняном, были внесены изменения и дополнения в программу государственного финансового содействия, направленного на выполнение кредитных обязательств физических и юридических лиц, оказавшихся в тяжелом положении в результате военных действий, развязанных против Республики Арцах 27 сентября 2020 года.
Был расширен круг бенефициаров: вовлечены также кредиторы ломбардов.
Согласно решению, содействие, предоставляемое физическим лицам, проживавшим на оккупированных Азербайджаном территориях, в размере всех обязательств по ипотечным и потребительским кредитам, будет оказано также по существующим обязательствам в финансово-кредитных организациях.
Хозяйствующим субъектам, являющимися бенефициарами программы, осуществлявшими экономическую деятельность на оккупированных территориях, равно как и понесшим ущерб в результате военных действий и имеющим обязательства по бизнес кредитам в финансово-кредитных организациях, будет предоставлено содействие в размере ущерба, но не более, чем в размере 50 процентов этих обязательств.
В тот же день глава государства подписал указ, согласно которому создана государственная комиссия по содействию физическим и юридическим лицам, понесшим материальный ущерб в результате войны, развязанной против Республики Арцах 27 сентября 2020 года.
Указом утверждены состав и порядок деятельности комиссии. Председателем комиссии назначен председатель комитета кадастра и управления государственным имуществом Карен Шахраманян.
В ближайшие дни после выполнения дополнительных работ уполномоченный орган распространит объявление, после чего граждане смогут обратиться в Комиссию для установления и утверждения размера материального ущерба и оказываемого государственного финансового содействия.