Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգողը հանդիպել է տեղահանված արցախցիների ներկայացուցիչների հետ
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Շոմբի Շարփի գլխավորած ներկայացուցչական խումբն ապրիլի 21-ին ընդունել է Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո մնացած արցախյան բնակավայրերից տեղահանվածների խնդիրներով զբաղվող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկացնում են «Վերադարձ դեպի Քարվաճառ» հասարակական կազմակերպությունից:
Տեղեկատվության համաձայն՝ ՄԱԿ-ի հայաստանյան գրասենյակում կայացած հանդիպման ընթացքում մասնավորապես քննարկվել են Արցախի տարածքից տեղահանվածների իրավունքների պաշտպանությանը, ՄԱԿ-ի կառույցների իրավասության շրջանակներում՝ առավել արդյունավետ համագործակցության հնարավորություններին, տեղահանվածների սոցիալական, մշակութային, առողջապահական և այլ աջակցման ծրագրերի իրականացմանը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մշակութային հուշարձանների վտանգվածությունը վերաբերող հարցեր:

Постоянный координатор ООН в Армении встретился с представителями вынужденных переселенцев Арцаха
21 апреля представительная группа во главе с постоянным координатором ООН в Армении Шомби Шарпом приняла представителей организаций, занимающихся проблемами вынужденных переселенцев из подконтрольных Азербайджану населенных пунктов Арцаха.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает общественная организация «Возвращение в Карвачар».
Согласно информации, в ходе встречи, состоявшейся в представительстве ООН в Армении, особо обсуждалась защита прав граждан, вынужденно перемещенных с территории Арцаха.
обсуждались вопросы защиты прав вынужденно перемещенных лиц из Арцаха, возможности более эффективного сотрудничества в рамках компетенции агентств ООН, оказание социальных, культурных, медицинских и других программ содействия. Были обсуждены программы для вынужденных переселенцев, вопросы, связанные с опасением уничтожения памятников культуры на территориях, находящихся под контролем Азербайджана.