Ջո Բայդենը պատրաստվում է ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին տեղեկատվությամբ ողողված է ինչպես ամերիկյան, այնպես էլ միջազգային մամուլը:
Բայդենի վարչակազմին մոտ կանգնած աղբյուրը The New York Times-ին հայտնել է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին Բայդենը կխոսի ոճրագործության 106-րդ տարելիցին իր ուղերձում: «Ներքին քննարկումներին լավատեղյակ պաշտոնյաները հայտնում են, որ նախագահ Բայդենը պատրաստվում է հայտարարել՝ կոտորածները ցեղասպանական գործողություն են եղել: Այս քայլը կազդարարի, որ ԱՄՆ հավատարմությունը մարդու իրավունքներին գերակա է Թուրքիայի հետ դաշնակցային հարաբերությունները ռիսկի ենթարկելու հեռանկարին»,- գրում է պարբերականը:
Ամերիկյան CNN-ի անանուն երկու աղբյուրներ ևս տեղեկացրել են, որ Բայդենը պաշտոնական հայտարարության մեջ ճանաչելու է ցեղասպանությունը: «Խնդրին քաջատեղյակ երրորդ աղբյուրը հայտնել է, որ ԱՄՆ պաշտոնյաները նաև ազդանշաններ են ուղարկել վարչակազմից դուրս գտնվող դաշնակիցներին, ովքեր պահանջում էին նախագահից պաշտնական հայտարարություն՝ հայտնելով, որ նախագահը ճանաչելու է ցեղասպանությունը»,- գրում է CNN-ը: Լրատվամիջոցը հայտնել է, որ Սպիտակ տունը հրաժարվել է մեկնաբանություն տալ այս առթիվ: Սպիտակ տան խոսնակ Ջեն Պսակին հայտնել է, որ վարչակազմն այս մասին ասելիք կունենա հիշատակի օրը՝ ապրիլի 24-ին: CNN-ը հիշեցրել է, որ նախագահի թեկնածու Բայդենը խոստացել էր հավատարիմ մնալ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հանձնառությանը:
«Ապրիլի 24-ին, երբ ողջ աշխարհում տեղի են ունենում ոգեկոչման արարողություններ, իր հայտարարության մեջ Բայդենն ամենայն հավանականությամբ օգտագործելու է «ցեղասպանություն» եզրույթը»,- Reuters-ին ասել է լավատեղյակ աղբյուրը:
Ցեղասպանության ճանաչմանը, ի թիվս այլ լրատվամիջոցների, անդրադարձել է Al-Jazeera-ն՝ ընդգծելով, որ Բայդենի կողմից գլխավորապես խորհրդանշական բնույթ ունեցող ճանաչման որոշումը կարող է ավելի լարել հարաբերությունները Թուրքիայի հետ:

President Joe Biden is preparing to formally declare that the massacres of Armenians in the early 20th century constituted genocide, US officials said, a rare step that would further inflame ties with Turkey, The Wall Street Journal reported.
Wall Street Journal: Biden intends to recognize Armenian Genocide
STEPANAKERT, APRIL 22, ARTSAKHPRESS:White House press secretary Jen Psaki declined to comment to the NYT but noted that “the administration would have “more to say” on the topic on April 24]”
Officially recognizing the Armenian Genocide was a campaign promise of Joe Biden when he was running for office. Biden’s formal recognition would make him the first sitting US President to do so, although President Ronald Reagan made a reference to the Armenian Genocide in a 1981 statement about the Holocaust. "Like the genocide of the Armenians before it, and the genocide of the Cambodians which followed it — and like too many other such persecutions of too many other peoples — the lessons of the Holocaust must never be forgotten” – the 40th President of the United States Ronald Reagan had said in a written statement on April 22, 1981.
News about Biden’s potential recognition of the Armenian Genocide made global headlines.
CNN reported: “President Joe Biden is preparing to declare the massacre of an estimated million or more Armenians under the Ottoman Empire a "genocide" this week, risking a potential fracture with Turkey but fulfilling a campaign pledge to finally use the word as President to describe the mass killings after a series of his predecessors stopped short.”
As a candidate for US President, Biden had said that if he were elected, "I pledge to support a resolution recognizing the Armenian Genocide and will make universal human rights a top priority for my administration."
“Biden is likely going to use the word "genocide" as part of a statement on April 24 when annual commemorations for the victims are held around the world, three sources familiar with the matter told Reuters.