106 տարի հետո էլ մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ. Արայիկ Հարությունյանի ուղերձը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետության նախագահի ուղերձը.
Այսօր մենք կրկին հիշում և գլուխ ենք խոնարհում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացված Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև:
Այդ դաժան ու սարսափելի ոճրագործությունից անցել է 106 տարի: Փոխվել են ժամանակները, սերունդները, իշխանությունները, սակայն մեկ բան մնացել է անփոփոխ. դա ցեղասպան քաղաքականության շարունակումն է՝ կոպտագույնս խախտելով ու ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու օրինական շահերը:
106 տարի հետո էլ մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված ու հաշմանդամ դարձած մի ողջ սերունդ, գերության մեջ գտնվող հայրենակիցներ, կորսված հայրենիք: Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերը: Մենք շնորհակալ ենք նրանց, շնորհակալ ենք բոլոր այն երկրներին ու ժողովուրդներին, պետական ու քաղաքական գործիչներին, կազմակերպություններին ու հասարակ մարդկանց, որոնք օրհասական պահին օգնության ձեռք են մեկնել 1915 թվականին մահվան ճիրաններից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնք այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են հայ ժողովրդի կողքին և սատարել մեր պայքարին՝ հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության ու պատմական արդարության վերականգնման:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը խոսուն վկայությունն է այդ արժեքներին հավատարմության, ինչպես նաև միջոց մարդկության դեմ ուղղված հետագա ոճրագործությունների կանխարգելման համար:
Հայ ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը՝ շենացնելով իր Հայրենիքը և միշտ վառ պահելով սուրբ նահատակների հիշատակը՝ հանուն ցեղասպանությունների կանխման և հայ ժողովրդի հարատևման»:

Спустя 106 лет мы снова имеем вынужденно переселенный народ: Послание Араика Арутюняна
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян выступил с посланием по случаю 106-й годовщины Геноцида армян.
Спустя 106 лет мы снова  имеем вынужденно переселенный народ: Послание Араика Арутюняна
СТЕПАНАКЕРТ, 24 апреля, АРЦАХПРЕСС- Послание президента Республики Арцах:
Сегодня мы снова вспоминаем и склоняем головы в память о невинных жертвах геноцида 1915 года, совершенного Османской империей против армянского народа.
Прошло 106 лет с того жестокого и ужасного преступления.
Сменились времена, поколения, власть, но одно осталось неизменным- это продолжение политики геноцида, грубо нарушающей все нормы и принципы международного права, основные права человека и законные интересы.
Спустя 106 лет мы снова имеем вынужденно переселенный народ, целое поколение погибших и инвалидов, находящихся в плену соотечественников, потерянную родину. Сегодня безопасность арцахцев обеспечивают миротворческие войска Российской Федерации. Мы благодарим их, благодарим все страны и народы, государственных и политических деятелей, организации и простых людей, кто в решающий момент поддержал наших соотечественников, вырвавшихся в 1915 году из лап смерти, которые все эти годы стояли рядом с армянским народом, чтобы поддержать нашу борьбу за защиту общечеловеческих ценностей и восстановление исторической справедливости.
Признание и осуждение Геноцида армян является свидетельством нашей приверженности этим ценностям, а также средством предотвращения дальнейших злодеяний против человечества.
Армянский народ продолжает свою борьбу, строит свою Родину, свято хранит память о погибших, для предотвращения геноцидов, для бессмертия  армянского народа ».