Ստեփանակերտում բացվել է «Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի» խորագրով ցուցահանդես
ԱՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի համատեղ նախաձեռնությամբ Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատի ցուցասրահում բացվել է «Ադրբեջանը քաղաքակրթության թշնամի» խորագրով ցուցահանդես. այն բա կլինի երկու շաբաթ:
Ստեփանակերտում բացվել է «Ադրբեջանը   քաղաքակրթության   թշնամի»      խորագրով   ցուցահանդես
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-իթղթակցի հետ զրույցում «Պատմական միջավայրի պահպանության պետական ծառայություն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Արմինե Հայրապետյանն ասել է, որ ցուցահանդեսին ներկայացվել է Արցախի օկուպացված տարածքներում գտնվող 46 հուշարձանի նկար:
Ա. Հայրապետյանի խոսքով՝ ցուցադրված նկարներում հուշարձաններն այն տեսքով են, որ ունեցել են մինչև Արցախյան երրորդ պատերազմը:
«Մենք համացանցում տարածված լուսանկարների, տեսանյութերի և այլ հստակ տեղեկությունների հիման վրա հավաքագրել ենք պատերազմից հետո վանդալիզմի ենթարկված մեր պատմական-մշակութային հուշարձանների մասին ինֆորմացիաները և ցուցադրել սլայդի միջոցով: Ադրբեջանը շարունակում է մշակութային իր ջարդարարական քայլերը՝ փորձելով վերջ դնել հայկական հարուստ ու դարավոր մշակութային ժառանգությանը: Հայկական պատմական հուշարձանների քանդման, ավերման փաստը հիմք ընդունելով՝ ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը դիմել է միջազգային կազմակերպություններին, ինչպես նաև կապ է հաստատել խաղաղապահ ուժերի ներկայացուցիչների հետ՝ տեղեկացնելով թշնամու կողմից իրականացվող վանդալիզմի մասին»,- մասնավորապես ասել է Ա. Հայրապետյանը:

В Степанакерте открылась выставка под названием: «Азербайджан - враг цивилизации»
По совместной инициативе Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах и ГНКО «Государственная служба охраны исторической среды» в выставочном зале Степанакертского Дворца культуры и молодежи открылась выставка под названием «Азербайджан - враг цивилизации». Выставка будет открыта в течении 2 недель.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- В беседе с «Арцахпресс»  директор  «Государственной службы охраны исторической среды» Армине Айрапетян сообщила, что на выставке представлены картины 46 памятников, находящихся на оккупированных территориях Арцаха.
По словам А. Айрапетян- на представленных картинах памятники выглядят так, как они были до третьей Арцахской войны.
«На основе фотографий, видео и другой достоверной информации, распространенной в интернете, мы собрали информацию о наших исторических и культурных памятниках, подвергшихся вандализму после войны и представили их с помощью слайдов. Азербайджан продолжает свою культурную резню, пытаясь покончить с армянским богатым и многовековым культурным наследием.
«По факту уничтожения армянских исторических памятников Министерство образования, науки культуры и спорта Республики Арцах обратилось в международные организации, а также связалось с представителями миротворческих сил, сообщив о вандализме, совершенном противником», - сказала А. Айрапетян.