Արցախում ժամանակավոր ու մշտական կացարաններով ապահովվել է ավելի քան 3000 տեղահանված ընտանիք
Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով՝ Արցախի բռնազավթված բնակավայրերից ավելի քան 35 հազար մարդ տեղահանվեց իր մշտական բնակության վայրից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի հետ զրույցում նշել է Արցախի պետական նախարար, ֆինանսերի նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը՝ անդրադառնալով պատերազմի սոցիալ-տնտեսական հետևանքներին։ Պետնախարարի խոսքով՝ Արցախում կացարանով ապահովվել է բռնազավթված տարածքներից տեղահանված 2668 ընտանիք, իսկ հյուրանոցներում՝ 958 մարդ:
Նրանց բնակարանների վարձավճարները, ինչպես նաև Արցախի ողջ բնակչության կոմունալ և կապի ծառայությունների վճարները մասնակի հատուցվում են պետության կողմից: Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կառավարությունների սոցիալական աջակցության համատեղ ծրագրերի շնորհիվ բնակչությունն աստիճանաբար վերադառնում է իր առօրյային: «Պատերազմը թողեց բավականին խոր ու ցավոտ վերքեր:Ունեցանք մեծաթիվ զոհեր ու վիրավորներ, ավերվեցին բնակելի տներ, առողջապահական, կրթական հիմնարկներ ու մշակութային օջախներ, ենթակառուցվածքներ։ Կաթվածահար եղավ տնտեսությունը` կրելով նյութական մեծ վնասներ։ Անշուշտ, այս ամենը հետպատերազմյան Արցախում բազում ու բազմապիսի խնդիրներ ստեղծեց, որոնց թվում՝ իրենց լուծման հրատապությամբ առանձնացվեցին սոցիալական ու տնտեսական խնդիրները:
Հայաստանի Հանրապետության, սփյուռքահայության, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերի հումանիտար կենտրոնի օգնության շնորհիվ, ինչպես նաև առավելագույնս օգտագործելով մեր ներուժը՝ քայլեր ենք ձեռնարկում կյանքի բոլոր ոլորտներում մարդկանց համար նորմալ պայմաններ ապահովելու և բնականոն կենսագործունեության վերադարձնելու համար»-ասաց պետական նախարարը՝ հավելելով, որ ներկայում աշխատում են պետական կառավարման, առողջապահական, կրթական, այդ թվում` նախակրթական, մշակութային հիմնարկները, ֆինանսավարկային կազմակերպությունները, առևտրի ու ծառայությունների մատուցման օբյեկտները:
Պետնախարարն ընդգծել է, որ չնայած տնտեսական ակտիվության վերականգնման նպատակով իրականացվել են օրենսդրական փոփոխություններ` ապահովելով հարկային մեծ արտոնություններ, սակայն պետք է հաշվի առնել, որ պատերազմից հետո տնտեսության վերականգնումը, առավել ևս՝զարգացումը, մեծ ջանքեր ու միջոցներ պահանջող բարդ ու երկարաժամկետ գործընթաց է:
Անդրադառնալով ենթակառուցվածքների վերականգնման ընթացքին՝ Գրիգորի Մարտիրոսյանը հայտնեց, որ ընթացող վերականգնողական շինարարական աշխատանքների շրջանակներում կառուցվում է նաև էներգամատակարարման բարձրավոլտ նոր օդային գիծ, ինչի շնորհիվ ամբողջությամբ կվերականգնվի Հանրապետության էներգամատակարարումը։

В Арцахе более 3000 семей вынужденных переселенцев обеспечены временным и постоянным жильем
В результате 44-дневной войны, развязанной против Арцаха, более 35 000 человек были вынуждены покинуть свои постоянные места жительства.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с «Арцахпресс» сказал госминистр, министр финансов Григорий Мартиросян, касаясь социально-экономических последствий войны. По словам госминистра, 2668 семей вынужденных переселенцев с оккупированных территорий, были обеспечены жильем в Арцахе, а 958 человек - в гостиницах.
Их квартплата, а также коммунальные платежи и услуги связи для всего населения Арцаха частично возмещаются государством. Благодаря совместным программам социальной помощи правительств Республики Армения и Республики Арцах население постепенно возвращается к своей повседневной жизни.
«Война оставила довольно глубокие и болезненные раны. У нас было много жертв и раненых, разрушены жилые дома, медицинские, образовательные и культурные учреждения, инфраструктура. Экономика парализована, понесены большие материальные потери. Конечно, все это создало в послевоенном Арцахе множество различных проблем, среди которых социально-экономические проблемы были выделены в силу их актуальности.
«Благодаря помощи Республики Армения, Диаспоры, Гуманитарного центра Миротворческих войск Российской Федерации, а также максимально используя наш потенциал, предпринимаем шаги, чтобы обеспечить нормальные условия жизни для людей из всех слоев общества и вернуть их к нормальной жизни»,- сказал госминистр, добавив, что в настоящее время действуют органы государственного управления, здравоохранения, образования, в том числе дошкольные учреждения, учреждения культуры, финансовые и кредитные организации, объекты торговли и обслуживания.
Государственный министр подчеркнул, что, хотя в законодательство были внесены изменения для восстановления экономической активности, обеспечивающие большие налоговые льготы, следует иметь в виду, что восстановление экономики после войны, особенно его развитие - это сложный и долгосрочный процесс, требующий больших усилий и ресурсов.
Коснувшись процесса восстановления инфраструктуры, Григорий Мартиросян сказал, что в рамках продолжающихся восстановительных строительных работ строится новая высоковольтная линия подачи воздуха, благодаря которой электроснабжение республики будет полностью восстановлено.