Սարուշենցիներն սկսել են ապրել բնականոն կյանքով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սարուշենի համայնքի ղեկավար Արեն Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ սարուշենցիներն սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: «2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից արդեն վերաբացվել են գյուղի դպրոցը և մանկապարտեզը: Դպրոցում սովորում է 48 աշակերտ, իսկ մանկապարտեզ հաճախում է 19 երեխա: Ունենք գործող բուժկետ, ակումբ: Համայնքապետարանի շենքը շատ հին է. վերանորոգման կարիք ունի: 220 տեղանոց հանդիսությունների սրահը գրեթե պատրաստ է շահագործման. մնում է այն կահավորել: Գյուղն ունի գազ, լույս, շուրջօրյա ջուր:Ամառային եղանակներին Սարուշենում ջրի սակավություն է լինում: Գիշերային լուսավորության խնդիրն արդեն լուծման փուլում է:
2020 թվականի ընթացքում համայնքում 650 քառ./մ սալապատման աշխատանքներ են կատարվել. մոտ 2000 քառ./մ-ի վրա անելիքներ դեռ կան»,- տեղեկացրել է գյուղապետը: Խոսելով զբաղվածության մասին՝ Ա. Գասպարյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն են: Գյուղատնտեսական նշանակության հողերը գրեթե ամբողջովին գտնվում են չեզոք գոտում. մշակման գործընթացն անվտանգ չէ:
«Վերջերս, երբ գյուղացիները սկսել էին մշակել հողը, թշնամին, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, կրակել է  գյուղացիների ուղղությամբ՝ անհանգստություն պատճառելով բնակչությանը: Մինչ այդ դեպքը՝ թշնամիների կողմից մի քանի անգամ ևս կրակոցներ էին արձակվել: Վարելահողերը շատ մոտ են թշնամու դիրքերին: Պատերազմից վնասված 11 բնակելի տներ վերականգման փուլում են: Պատերազմից հետո Սարուշենի բնակիչները դեռևս որևէ աջակցություն չեն ստացել»,- ավելացրել է Ա. Գասպարյանը:

Жители села Сарушен стали жить нормальной жизнью
СТЕПАНАКЕРТ, 26 апреля, АРЦАХПРЕСС- Об этом  в беседе с корреспондентом «Арцахпресс»  заявил глава общины Сарушен Арен Гаспарян.
По его словам, сарушенцы начали жить нормальной жизнью.
«С 1 декабря 2020 года возобновили работу сельской школы и детского сада. В школе обучаются 48 учеников, а в детский сад посещают - 19 детей. У нас есть действующий медпункт, клуб. Здание сельского муниципалитета очень старое- требует ремонта.
Дом торжеств на 220 мест практически готов к работе, осталось только его обставить. В селе есть газ, электричество, круглосуточная вода, летом в Сарушене бывает нехватка воды. Проблема ночного освещения уже решается.
В течение 2020 года в поселке выполнено мощение 650 квадратных метров - еще предстоит работа на площади около 2 000 квадратных метров», - сообщил глава села. Говоря о занятости, А. Гаспарян отметил, что основными направлениями являются животноводство и сельскохозяйство. Сельскохозяйственные земли практически полностью находятся в нейтральной зоне - процесс разработки небезопасен.
«Недавно, когда сельчане начали обрабатывать землю, враг, нарушив режим прекращения огня, открыл огонь по сельчанам, чем вызвал беспокойство у населения. До этого инцидента со стороны врага и ранее производились выстрелы. Пашни очень близки к позициям врага. Одиннадцать домов, пострадавших в результате войны, восстанавливаются. После войны жители Сарушена не получили никакого содействия», - добавил А. Гаспарян.