Սարուշենցիներն սկսել են ապրել բնականոն կյանքով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Սարուշենի համայնքի ղեկավար Արեն Գասպարյանը:
Նրա խոսքով՝ սարուշենցիներն սկսել են ապրել իրենց բնականոն կյանքով: «2020 թվականի դեկտեմբերի 1-ից արդեն վերաբացվել են գյուղի դպրոցը և մանկապարտեզը: Դպրոցում սովորում է 48 աշակերտ, իսկ մանկապարտեզ հաճախում է 19 երեխա: Ունենք գործող բուժկետ, ակումբ: Համայնքապետարանի շենքը շատ հին է. վերանորոգման կարիք ունի: 220 տեղանոց հանդիսությունների սրահը գրեթե պատրաստ է շահագործման. մնում է այն կահավորել: Գյուղն ունի գազ, լույս, շուրջօրյա ջուր:Ամառային եղանակներին Սարուշենում ջրի սակավություն է լինում: Գիշերային լուսավորության խնդիրն արդեն լուծման փուլում է:
2020 թվականի ընթացքում համայնքում 650 քառ./մ սալապատման աշխատանքներ են կատարվել. մոտ 2000 քառ./մ-ի վրա անելիքներ դեռ կան»,- տեղեկացրել է գյուղապետը: Խոսելով զբաղվածության մասին՝ Ա. Գասպարյանը նշել է, որ հիմնական ուղղություններն անասնապահությունն ու գյուղատնտեսությունն են: Գյուղատնտեսական նշանակության հողերը գրեթե ամբողջովին գտնվում են չեզոք գոտում. մշակման գործընթացն անվտանգ չէ:
«Վերջերս, երբ գյուղացիները սկսել էին մշակել հողը, թշնամին, խախտելով հրադադարի ռեժիմը, կրակել է  գյուղացիների ուղղությամբ՝ անհանգստություն պատճառելով բնակչությանը: Մինչ այդ դեպքը՝ թշնամիների կողմից մի քանի անգամ ևս կրակոցներ էին արձակվել: Վարելահողերը շատ մոտ են թշնամու դիրքերին: Պատերազմից վնասված 11 բնակելի տներ վերականգման փուլում են: Պատերազմից հետո Սարուշենի բնակիչները դեռևս որևէ աջակցություն չեն ստացել»,- ավելացրել է Ա. Գասպարյանը:

The residents of Sarushen begin to live normal life
After the war, all the residents of the community of Sarushen (Askeran region) returned to the village.
STEPANAKERT, APRIL 26, ARTSAKHPRESS: The head of the community Aren Gasparyan told "Artsakhpress”.
According to him, the people of Sarushen have already started living their normal lives. "Since December 1, 2020, the village school and kindergarten have been reopened. We have a functioning medical center, a club. The building of the community hall is very old; it needs to be repaired. The 220-seat event hall is almost ready for operation. The village has gas, electricity, round-the-clock water supply. In summer there is a shortage of water in Sarushen. The problem of night lighting is already being solved.
Speaking about the employment of the villagers, the head of the community noted that the main directions are cattle breeding and agriculture. Agricultural lands are almost completely in the neutral zone. The development process is not safe.
"Recently, when the villagers started cultivating the land, the enemy, violating the ceasefire, fired at the villagers, causing concern to the population. Prior to that, the adversary had fired several shots. The arable lands are very close to the enemy positions. After the war, the residents of Sarushen have not received any support," Gasparyan concluded.