Զարիֆը ներողություն է խնդրել գեներալ Սոլեյմանիի և Ռուսաստանի մասին իր խոսքերի համար
Իրանի արտգործնախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը ներողություն է խնդրել «Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի» հատուկ ստորաբաժանման նախկին հրամանատար, գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիի մասին իր խոսքերի համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը:
Խոսքն իրանցի տնտեսագետ Սաիդ Լիլյազին տված հարցազրույցի մասին է, որից հատվածների ձայնագրություններ էին հայտնվել լրատվամիջոցներում: Մասնավոր զրույցի ժամանակ Զարիֆը քննադատել էր գեներալ Սոլեյմանիին Թեհրանի արտաքին քաղաքականության հարցում ակտիվ դերակատարում ունենալու, ինչպես նաև Մոսկվայի հետ բանակցություններ վարելու համար:
«Ցանկանում եմ ընդգծել, որ իմ խոսքերը ոչ մի կերպ չեն նվազեցնում գեներալ Սոլեյմանիի մեծությունը և նրա անփոխարինելի դերն Իրանի անվտանգության վերականգնման հարցում: Հուսով եմ, որ Իրանի ժողովուրդը և հատկապես Սոլեյմանիի մտերիմները կներեն ինձ»,- ասվում է ԱԳ նախարարի հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ գեներալ Սոլեյմանին սպանվել է 2020 թվականի հունվարի 3-ին Բաղդադի օդանավակայանի ուղղությամբ ԱՄՆ օդուժի իրականացրած ավիահարվածի հետևանքով:

Зариф извинился за высказывания о Сулеймани и России
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф принес извинения за свои слова о генерале Касеме Сулеймани, которые стали известны общественности из-за утечки записи разговора Зарифа с иранским экономистом Саидом Лилязом.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Tert.am со ссылкой на  Mehr.
Ранее в СМИ появились публикации с фрагментом записи состоявшегося в марте разговора Зарифа с Лилязом. В ходе этого диалога иранский министр, в частности, заявил, что большую роль во внешнеполитическом курсе Тегерана и переговорах с Москвой сыграл бывший командующий спецподразделением Корпуса стражей исламской революции (КСИР) генерал Касем Сулеймани, погибший год назад в Ираке в результате авиаудара США.
"Я хочу подчеркнуть, что мои слова ни на толику  не умаляют величия генерала Сулеймани и его незаменимую роль в восстановлении безопасности в Иране, регионе и мире. Надеюсь, народ Ирана, все почитатели генерала Сулеймани и особенно его близкие простят меня", - говорится в заявлении главы МИД.
Зариф ранее уже выразил сожаление в связи с утечкой в СМИ записи его разговора с иранским экономистом Саидом Лилязом и заявил, что публикацию записи превратили во внутренний конфликт.