Սադիր Ժապարովը կոչ է արել Տաջիկստանին ստեղծել խաղաղության հանձնաժողով
Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը հայտարարել է, որ Տաջիկստանի հետ հակամարտության պատճառով երկրի տարածքային ամբողջականությունը հայտնվել է սպառնալիքի ներքո:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է News.am-ը:
Այդ կապակցությամբ նա առաջարկել է ստեղծել հանձնաժողով, որը կնպաստի խաղաղության ապահովմանը:
«Ապրիլի 28-30-ը Ղրղզստանի ժողովրդի համար դարձել են ծանր պատմական փորձությունների եւ սգի օրեր,-նշել է նա՝ հավելելով, որ խաղաղ բնակիչները անհանգիստ են եղել, իսկ երկրի անվտանգությունը հայտնվել է անկայուն դիրքում: Ընդ որում՝ երկրի ամբողջականությունը կարողացել ենք պահպանել «սահմանապահների եւ իրավապահների պատրաստվածության, բարձր բարոյական կամքի եւ հերոսության շնորհիվ»:
Հետագայում Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը պետք է խուսափեն բախումներից եւ լուծեն հարցերը խաղաղ ճանապարհով, ասել է Ժապարովը: Ժողովրդին ուղղված իր ելույթի ընթացքում նա կոչ է արել երկու կողմերին ստեղծել «խաղաղությունը պահպանելու հանձնաժողով»: Դրանում կներառվեն Ղրղզստանի եւ Տաջիկստանի ավագանիները, որոնք բնակվում են խառը կամ հարեւան բնակավայրերում:

Садыр Жапаров призвал Таджикистан создать комиссию по поддержанию мира
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров заявил, что из-за конфликта с Таджикистаном территориальная целостность страны оказалась под угрозой.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает News.am.
В связи с этим он предложил создать комиссию, которая поможет поддерживать мир.
«28-30 апреля для народа Кыргызстана стали днями тяжелых исторических испытаний и скорби», — отметил он. добавив, что мирные граждане были неспокойны, а безопасность страны оказалась в нестабильном положении. При этом целостность страны все же смогли отстоять «благодаря подготовленности, высокому моральному духу и героизму пограничников и правоохранительных».
В дальнейшем Кыргызстан и Таджикистан должны избегать столкновений и решать вопросы мирно, сказал Жарапов. В ходе своей речи, обращенной к нации, он призвал обе страны создать «комиссию по поддержанию мира». В нее будут входить старейшины Кыргызстана и Таджикистана, которые проживают в смешанных или соседних поселениях.