Սյունիքի մարզում հիմնադրվել է ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի 2 նոր հենակետ. Փաշինյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 3 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Այս մասին Ազգային ժողովի հատուկ նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
«Կարծում եմ՝ դա գաղտնիք չէ, որ Սյունիքի մարզում ռուսական 102-րդ ռազմական բազայի 2 նոր հենակետ է հիմնադրվել, և այդ նոր հենակետերի հիմնադրումը լրացուցիչ երաշխիք է Սյունիքի մարզի և ընդհանրապես ՀՀ անվտանգությունն ապահովելու համար: Սա շատ կարևոր արձանագրում է: Ես նախկինում էլ, անդրադառնալով, ասել եմ՝ խնդիրն այն է, որ անվտանգային այն համակարգը, որը մենք ունեցել ենք և ունենք, տարածվել է ՀՀ-ի սահմանների վրա: Իսկ որո՞նք են այդ սահմանները՝ այդ սահմանների նկարագրությունը տվել է ՀՀ Ազգային ժողովը 2010 թվականին ընդունված Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքով»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ ԱԺ դահլիճում մարդիկ կան, ովքեր թմբկահարում են, թե ինչո՞ւ է ՀՀ սահմանն այստեղ և ինչո՞ւ է Շուռնուխին հաջորդում Ադրբեջանը, բայց այդ մարդիկ հիմա քափ քրտինքի մեջ ջանքեր են գործադրում, որ սահմանն այդտեղ ֆիքսած մարդկանց համամասնական ցուցակներում տեղ զբաղեցնեն:

В Сюникской области Армении созданы два новых опорных пункта 102-й российской военной базы: Никол Пашинян
Как до, так и после войны, система безопасности Армении не претерпела изменений, она опирается на совместный армяно-российский контингент и совместную противовоздушную систему в кавказском регионе Коллективной безопасности.
СТЕПАНАКЕРТ, 3 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в своем заключительном выступлении на специальном заседании НС заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Защита всех границ сейчас и до войны осуществляется усилиями армяно-российского военного контингента», - подчеркнул и. о. премьер-министра.
Он сообщил, что в Сюникской области Армении созданы два новых опорных пункта 102-й российской военной базы, и это является дополнительной гарантией для обеспечения безопасности Сюникской области и Армении в целом.