Խնձրիստան համայնքը պատրաստ է նոր վերաբնակիչներ ընդունելու. համայնքի ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Խնձրիստանի համայնքի ղեկավար Ալեքսեյ Ավանեսյանը՝ նշելով, որ արցախյան երրորդ պատերազմի հետևանքով գյուղում վերաբնակություն են հաստատել Քարվաճառից, Հադրութից, Շուշիից տեղահանված 15 ընտանիքներ:
ԱՀ պետական բյուջեի ֆինանսավորմամբ գյուղում վերանորոգվել և շահագործման է հանձնվել 5 տուն, ևս 10-ի աշխատանքներն ընթացքի մեջ են:Բացի այդ, գյուղում կա 23 տուն, որոնք ևս նախատեսված են վերաբնակիչների համար: Պատերազմից հետո Խնձրիստանում ապրել ցանկացողները շատ են, իսկ համայնքը սիրով է ընդունում բոլոր վերաբնակիչներին:
Խոսելով գյուղացիների զբաղվածության մասին՝ մեր զրուցակիցը տեղեկացրել է, որ բնակիչները հիմնականում ներգրավված են հողագործական , անասնապահական և շինարարական աշխատանքներում։ Խնձրիստանցիները ցանել են 335 հա ցորեն և 33,5 հա գարի: Գարնանացան աշխատանքների մասով՝ 8 հա եգիպտացորեն, 65 հա հաճար: «Գյուղն ունի դպրոց, որտեղ սովորում է 141 աշակերտ, իսկ մանկապարտեզ հաճախում է 40 երեխա: Սկսած 2018 թվականից՝ գյուղում մինչև այսօր իրականացվել է 2740 քառ./մ սալապատում: Հյուսիս-հարավ մայրուղին համայնքին կապող ճանապարհի ասֆալտապատման աշխատանքները, եղանակային նորմալ պայմանների դեպքում, ավարտին կհասցվեն 10-15 օրերի ընթացքում»,- մասնավորապես ասել է գյուղապետը:
Խոսելով գյուղի խնդրների մասին՝ Ա. Ավանեսյանը տեղեկացրել է, որ առաջնահերթ լուծման կարիք ունի խմելու և ոռոգման ջրի հարցը. նա հավելեց, որ այն արդեն ընթացքի մեջ է, և մոտ ժամանակներս պետբյուջեի ֆինանսավորմամբ արտեզյան ջրհոր կունենան։ Աղբահանության հարցը ևս օրակարգում է:

Община Хндзристан готова принять новосёлов: Глава общины
СТЕПАНАКЕРТ, 5 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом в беседе с корреспондентом «Арцахпресс» заявил глава общины Хндзристан Алексей Аванесян, отметив, что 15 семей, перемещенных из Карвачара, Гадрута и Шуши, поселились в селе после третьей Арцахской войны.
При финансировании государственного бюджета Республики Арцах в селе отремонтированы и сданы в эксплуатацию 5 домов, еще в 10 домах работы ведутся. Кроме того, в селе есть 23 дома для переселенцев. После войны есть много желающхих жить в Хндзристане, и община приветствует всех поселенцев.
Говоря о занятости жителей села, наш собеседник сообщил, что жители в основном занимаются сельскохозяйством, животноводством и строительством. Хндзристанцы посеяли 335 га пшеницы, 33,5 га ячменя, 8 га кукурузы. «В селе есть школа, в которой учатся 141 учеников, и детский сад, куда посещают 40 детей. С 2018 года по сегодняшний день в поселке выполнено мощение 2740 кв / м. Асфальтирование дороги, соединяющей шоссе север-юг с поселком, при нормальных погодных условиях будет завершено за 10-15 дней», - сказал глава села. Говоря о проблемах села, А. Аванесян сообщил, что в первую очередь необходимо решить вопрос с питьевой и поливной водой- это уже в процессе, добавил он, и в ближайшее время у них будет артезианский колодец, финансируемый из государственного бюджета. На повестке дня также вопрос вывоза мусора.