ԱՄՆ-ի եվրոպացի դաշնակիցները խնդրել են դանդաղեցնել Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերումը. The Wall Street Journal
Եվրոպացի դաշնակիցները պահանջում են, որ ԱՄՆ-ն հետաձգի Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերումը և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցներին ավելի շատ ժամանակ և աջակցություն ցուցաբերի երկիրը լքելու համար:
Այս մասին հայտնում է Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով պաշտոնյաների խոսքերը:
Հաղորդվում է, որ ԱՄՆ-ն պարտավորվել է սեփական զորքերի դուրսբերման ընթացքում նյութատեխնիկական աջակցություն ցուցաբերել կոալիցիայի իր գործընկերներին: Այնուամենայնիվ, որոշ երկրներ նշել են, որ ժամանակին չեն կարողանա լքել Աֆղանստանը, և խնդրել են, որ ԱՄՆ զինված ուժերը երկրում մնան նաև հուլիսի 4-ից հետո:
Ավելի վաղ աֆղանական Tolo New հեռուստաալիքը, վկայակոչելով սեփական աղբյուրների խոսքերը, հաղորդել էր, որ ԱՄՆ-ն և «Թալիբան» արմատական շարժումը քննարկում են հուլիսի սկզբին Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումն ավարտելու հնարավորությունը:
Wall Street Journal-ի տեղեկություններով՝ որոշ երկրներ, մասնավորապես՝ Գերմանիան, ԱՄՆ-ին խնդրել են հետաձգել Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերումը մինչ հուլիսի 18-ը: ԱՄՆ իշխանությունները պատասխանել են, որ գործողությունը կարող է հետաձգվել երկու շաբաթով կամ ավելի երկար՝ դաշնակիցների խնդրանքները կատարելու համար:
Անանուն պաշտոնյաների կարծիքով, մեկ այլ բարդություն է այն, որ Քաբուլի օդանավակայանում տարիներ շարունակ անվտանգություն ապահովող Թուրքիան տեղեկացրել է ԱՄՆ-ին և ՆԱՏՕ-ին, որ իր զորքերը նույնպես կարող են դուրս բերվել: Նրանց կարծիքով, թուրքական ուժերի հնարավոր դուրսբերումը կարող է դրդել որոշ արևմտյան երկրների վերանայել իրենց ծրագրերը՝ երկրում նույնիսկ կրճատված դիվանագիտական կոնտինգենտները պահպանելու առնչությամբ: Օդանավակայանում անվտանգության ապահովման հնարավոր այլընտրանքներից են միջազգային վարձկանները, բայց, ինչպես նշում է թերթը, դժվար թե նրանք մնան առանց զորքերի, որոնք երաշխավորում են իրենց անվտանգությունը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էր Tert.am-ը, 2001 թվականին ԱՄՆ-ն ու ՆԱՏՕ-ի իր դաշնակիցները ռազմական գործողություն էին սկսել Աֆղանստանում: Այն իրականացվել է «Հաստատուն ազատություն» արշավի շրջանակում, որը պատասխան էր 2001 թվականի սեպտեմբերի 11-ի ահաբեկչությանը: 2014 թվականին Աֆղանստանը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ն և ՆԱՏՕ-ն ստորագրել են  անվտանգության համաձայնագրեր, որոնք դաշնակիցներին թույլ են տալիս պահպանել սահմանափակ քանակությամբ ռազմական ներկայություն երկրում: 2015 թվականի հունվարի 1-ից մարտական գործողությունը փոխարինվել է «Վճռական աջակցություն» ոչ մարտական առաքելությամբ:
2020 թվականին Միացյալ Նահանգները և «Թալիբան»-ը ստորագրել են ավելի քան 18 տարվա պատերազմի ավարտի մասին ազդարարող առաջին համաձայնագիրը, որը նախատեսում է օտարերկրյա զորքերի դուրսբերում այս տարվա մայիսին, երբ երկրում բռնություններն ավարտվեն: Ներկայում ընդհանուր առմամբ Աֆղանստանում կա ՆԱՏՕ-ի և դաշինքի անդամ պետությունների 10 000-ից պակաս զորք, այդ թվում՝ 2,5 հազար ամերիկյան զորք: Նրանց հիմնական խնդիրն է կրթել և վերապատրաստել աֆղանական անվտանգության ուժերին:

WSJ: в Европе попросили США замедлить вывод войск из Афганистана
Европейские союзники настаивают, чтобы США отложили вывод войск из Афганистана и дали другим участникам НАТО больше времени и поддержки для ухода из страны.
СТЕПАНАКЕРТ, 8 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает газета Wall Street Journal со ссылкой на официальные лица.
Как отмечается, Вашингтон обещал оказывать материально-техническую поддержку своим партнерам по коалиции во время вывода их войск. Однако некоторые страны заявили, что не успеют покинуть Афганистан вовремя, и попросили оставить американских военных и после четвертого июля.
Ранее телеканал Tolo New сообщил со ссылкой на источники, что США и радикальное движение "Талибан" обсуждают возможность завершения вывода американских войск из Афганистана к началу июля.
По информации WSJ, некоторые страны, в частности Германия, попросили Штаты отложить уход из ближневосточного государства до 18 июля. Власти США ответили, что вывод войск может быть отложен на две недели или дольше, чтобы удовлетворить просьбы союзников.
По словам неназванных официальных лиц, еще одна сложность заключается в том, что Турция, в течение многих лет обеспечивавшая безопасность в аэропорту в Кабуле, сообщила США и НАТО, что также может вывести свои войска. По мнению источников, потенциальный вывод турецких сил может побудить некоторые западные страны пересмотреть планы по сохранению даже сокращенных дипломатических контингентов в стране. Одна из возможных альтернатив для обеспечения безопасности в аэропорту — международные наемники, но, как отмечает издание, они вряд ли смогут остаться без войск, гарантирующих их защиту.
США и их союзники по НАТО начали военную операцию в Афганистане в 2001 году. Она проводилась в рамках кампании "Несокрушимая свобода", ставшей ответом на террористический акт 11 сентября 2001 года.
В 2014 году Афганистан, а также Соединенные Штаты и НАТО подписали соглашение о безопасности, позволяющее союзникам сохранять ограниченное военное присутствие на территории страны. С 1 января 2015 года на смену боевой операции пришла небоевая миссия "Решительная поддержка".
В 2020 году США и радикальное движение "Талибан" подписали первое более чем за 18 лет войны соглашение, которое предусматривает вывод иностранных войск уже в мае этого года при прекращении насилия в стране. Сейчас в Афганистане находятся менее десяти тысяч военных НАТО и государств-партнеров альянса, в том числе 2,5 тысячи американских военнослужащих. Их основная задача состоит в обучении и подготовке афганских сил безопасности.