Արցախի երեք նախագահները միասին հարգանքի տուրք են մատուցել Ստեփանակերտի հուշահամալիրում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մայիսի 9-ին, ԱՀ պաշտոնաթող նախագահներ Բակո Սահակյանի ու Արկադի Ղուկասյանի, ինչպես նաև մի խումբ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց հետ միասին, այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր և հարգանքի տուրք մատուցել հանուն Հայրենիքի զոհված ազատամարտիկների հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Նախագահ Հարությունյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի տոնի, Պաշտպանության բանակի հիմնադրման և Շուշիի ազատագրման տոների կապակցությամբ, որում, մասնավորապես, ասված է.
Այսօր հայ ժողովրդի փառավոր հաղթանակների օրն է։ Մենք հիշում և գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր սուրբ նահատակների հիշատակի առջև, այն հերոսների, որոնք կերտեցին Մեծ հայրենականի և Արցախյան ազատամարտի հաղթանակները՝ նոր էջ բացելով հայոց բազմադարյա պատմության մեջ։ Պատմություն, որը լի է եղել վայրիվերումներով, դաժան փորձություններով ու կորուստներով, ձեռքբերումներով ու նվաճումներով։
Այսօր մեր ժողովուրդը կրկին ապրում է ծանր ժամանակներ, ապրում է՝ ամեն պահի կռիվ տալով իր զավակների ու Հայրենիքի կորստի ցավի հետ։ Այդ ցավն է, որ ուժ է տալիս մեզ ապրելու և արարելու, շարունակելու մեր պայքարն ավելի ամուր ու հաստատակամ կերպով և կառուցելու մեր հերոս պապերի ու հայրերի, մեր անմահ որդիների հիշատակին արժանի Հայրենիք, բոլորիս երազած Հայրենիքը։
Այո՛, ծանր սրտով ենք դիմավորում Մայիսյան եռատոնը, քանի որ ադրբեջանա-թուրքական վերջին ագրեսիայի հետևանքները մեծ խզում են առաջացրել տոնի խորհրդի հետ: Այնուամենայնիվ, մենք վճռական ենք շարունակելու մեր արդար պայքարը՝ հանուն հայրենի հողում հայ ժողովրդի անվտանգ, լիիրավ ու արժանապատիվ հարատևման, հանուն Շուշիի վերադարձի և հանուն մեր նահատակների սուրբ հիշատակի:

Президент Арцаха: Продолжим борьбу за возвращение Шуши
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян в сопровождении экс-президентов Арцаха Бако Саакяна и Аркадия Гукасяна, а также группы высокопоставленных должностных лиц посетил Степанакертский мемориал, чтобы почтить память армянским воинам, погибших за свободу Родины.
СТЕПАНАКЕРТ, 9 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщили в пресс-службе президента Арцаха, президент Арутюнян также направил поздравительное послание по случаю Дня Победы, Дня основания Армии обороны и освобождения Шуши, в котором, в частности, говорится:
«Дорогие соотечественники! Сегодня день славных побед армянского народа.
Мы помним и склонили головы перед памятью всех погибших героев, которые достигли победы в Великой Отечественной войне и Арцахской освободительной войне, открыв новую страницу в многовековой истории Армении. История, полная взлетов и падений, тяжелых испытаний и поражений, достижений и успехов.
Сегодня наш народ переживает тяжелые времена, живя в каждую минуту в борьбе с болью потери своих детей и Родины. Именно эта боль дает нам силы жить, творить, продолжать нашу борьбу, усерднее и решительнее строить Родину, достойную памяти наших героических дедов и отцов, наших бессмертных сыновей; Родину нашей мечты.
Да, мы с тяжелым сердцем встречаем этот тройной майский праздник. Тем не менее, мы полны решимости продолжать нашу справедливую борьбу за право безопасной и достойной жизни армян на своей родной земле, за возвращение Шуши и за священную память наших мучеников.