Իրանի Կարմիր մահիկը օգնություն է տրամադրել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ տեղահանվածներին աջակցելու համար
Մայիսի 12-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կենտրոնական գրասենյակ էր այցելել ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական հանրապետության փոխդեսպան պարոն Ալի Մոհամադ Մոթաղին, որին ընդունեց ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հաղորդում են ՀԿԽԸ մամուլի ծառայությունից:
Իրանի Կարմիր մահիկը մարդասիրական օգնություն է տրամադրել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով։ Օգնությունը ներառում է 1600 ծածկոց, խոհանոցային պարագաների 400 հավաքածու և մոտ 15 000 միավոր բժշակական պարագա, որոնք փոխանցվելու են Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնին։
Մենք շնորհակալ ենք գործընկեր Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը՝ համագործակցության և  Ազգային ընկերությանը՝ ցուցաբերած աջակցության համար։ Իրանի Կարմիր մահիկի հետ  մեր համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի, և վստահ եմ, որ ապագայում էլ կհամագործակցենք՝ ի շահ խոցելի խմբերի բարօրության, -ողջունելով հյուրերին ասաց տիկին Աննա Եղիազարյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ փոխդեսպան պարոն Մոթաղին հիշատակելով Իրան-Հայաստան բարեկամական հարաբերությունների մասին, այդ թվում՝ կողմերի համագործակցությունը ծանր իրավիճակներում, որին բախվել են երկու երկրները, իր կարեկցանքը հայտնեց Ղարաբաղյան հակամարտության վերջին սրացման ընթացքում տուժածներին և, բարձր գնահատելով Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության ջանքերը՝ պատերազմի հետևանքով մոտ հարյուր հազար տեղահանվածներին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ, հաջողություն մաղթեց՝ սրացման հետևանքով տուժածներին օգնելու, ինչպես նաև մարդասիրական այլ խնդիրներ լուծելու համար:
Անդրադառնալով անցյալ տարվա ծանր պայմաններում երկու երկրների համագործակցության շարունակությանը՝ փոխդեսպանը հույս հայտնեց, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կարմիր մահիկի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության միջև բարեկամական համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի:

Deputy Ambassador of the Islamic Republic of Iran to Armenia Ali Mohammad Motaghi today visited the central headquarters of the Armenian Red Cross Society (ARCS) where he was received by Secretary General of the ARCS Anna Yeghiazaryan, news.am reported, citing the ARCS press service.
Iranian Red Crescent Society provides assistance to Armenian Red Cross Society to support displaced persons
STEPANAKERT, MAY 12, ARTSAKHPRESS:  The Iranian Red Crescent Society has provided humanitarian aid to the Armenian Red Cross Society to support those who were displaced after escalation of the conflict in Nagorno-Karabakh, including 1,600 blankets, 400 kitchen accessories and nearly 15,000 pieces of medical accessories, which will be transferred to the National Traumatology Center.
“Armenia is thankful to the partnering government of the Islamic Republic of Iran for the cooperation and to the Iranian Red Crescent Society for its support,” Mrs. Anna Yeghiazaryan said as she greeted the guests.
Recalling the friendly relations between Iran and Armenia and the cooperation in difficult situations that the two countries have faced, Deputy Ambassador Motaghi expressed his sympathy for those affected by the escalation of the Nagorno-Karabakh, highly appreciated the efforts of the Armenian Red Cross Society to provide assistance to the nearly hundreds of thousands of displaced persons and wished success in helping those affected by the escalation.
Touching upon the continuation of the two countries’ cooperation during the difficult situation last year, Motaghi voiced hope that the friendly cooperation between the Iranian Red Crescent Society and the Armenian Red Cross Society will continue to expand.