Իրանի Կարմիր մահիկը օգնություն է տրամադրել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ տեղահանվածներին աջակցելու համար
Մայիսի 12-ին Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության (ՀԿԽԸ) կենտրոնական գրասենյակ էր այցելել ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական հանրապետության փոխդեսպան պարոն Ալի Մոհամադ Մոթաղին, որին ընդունեց ՀԿԽԸ գլխավոր քարտուղար Աննա Եղիազարյանը։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 12 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին հաղորդում են ՀԿԽԸ մամուլի ծառայությունից:
Իրանի Կարմիր մահիկը մարդասիրական օգնություն է տրամադրել Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը՝ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացման հետևանքով տեղահանված անձանց աջակցելու նպատակով։ Օգնությունը ներառում է 1600 ծածկոց, խոհանոցային պարագաների 400 հավաքածու և մոտ 15 000 միավոր բժշակական պարագա, որոնք փոխանցվելու են Այրվածքաբանության ազգային կենտրոնին։
Մենք շնորհակալ ենք գործընկեր Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարությանը՝ համագործակցության և  Ազգային ընկերությանը՝ ցուցաբերած աջակցության համար։ Իրանի Կարմիր մահիկի հետ  մեր համագործակցությունը երկար տարիների պատմություն ունի, և վստահ եմ, որ ապագայում էլ կհամագործակցենք՝ ի շահ խոցելի խմբերի բարօրության, -ողջունելով հյուրերին ասաց տիկին Աննա Եղիազարյանը։
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ փոխդեսպան պարոն Մոթաղին հիշատակելով Իրան-Հայաստան բարեկամական հարաբերությունների մասին, այդ թվում՝ կողմերի համագործակցությունը ծանր իրավիճակներում, որին բախվել են երկու երկրները, իր կարեկցանքը հայտնեց Ղարաբաղյան հակամարտության վերջին սրացման ընթացքում տուժածներին և, բարձր գնահատելով Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության ջանքերը՝ պատերազմի հետևանքով մոտ հարյուր հազար տեղահանվածներին աջակցություն ցուցաբերելու ուղղությամբ, հաջողություն մաղթեց՝ սրացման հետևանքով տուժածներին օգնելու, ինչպես նաև մարդասիրական այլ խնդիրներ լուծելու համար:
Անդրադառնալով անցյալ տարվա ծանր պայմաններում երկու երկրների համագործակցության շարունակությանը՝ փոխդեսպանը հույս հայտնեց, որ Իրանի Իսլամական Հանրապետության Կարմիր մահիկի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության միջև բարեկամական համագործակցությունն էլ ավելի կընդլայնվի:

Иран передал Армении гуманитарную помощь для перемещенных лиц
12 мая вице-посол Ирана в Армении Али Мохаммад Моттаки посетил штаб-квартиру Общества Красного Креста Армении и был принят генеральным секретарем структуры Анной Егиазарян.
СТЕПАНАКЕРТ, 12 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает пресс-служба Красного Креста.
Красный Полумесяц Ирана оказал гуманитарную помощь Обществу Красного Креста Армении для поддержки перемещенных лиц в связи с эскалацией карабахского конфликта. Помощь включает 1600 одеял, 400 комплектов кухонной утвари, около 15 000 предметов медицинского назначения, которые будут переданы Национальному ожоговому центру.
«Мы благодарим правительство Исламской Республики Иран за сотрудничество и за их поддержку. Наше сотрудничество с Красным Полумесяцем Ирана имеет долгую историю, и я уверена, что в будущем мы будем сотрудничать на благо уязвимых групп», — сказала Анна Егиазарян, приветствуя гостей.
Вице-посол ИРИ выразил соболезнования жертвам недавней эскалации карабахского конфликта и высоко оценил усилия Красного Креста Армении. Коснувшись продолжения сотрудничества между двумя странами в сложных условиях, вызванных итогами прошлого года, вице-посол выразил надежду, что дружеское сотрудничество между Обществом Красного Полумесяца Ирана и Обществом Красного Креста Армении будет и дальше расширяться.
Общество Красного Креста Армении, являясь полноправным членом Международного комитета Красного Креста и Красного Полумесяца, руководствуется основными принципами движения — гуманность, беспристрастность, нейтралитет, независимость, волонтерство, универсальность. Как организация, поддерживающая государство в гуманитарной сфере, Общество работает по следующим стратегическим направлениям: управление стихийными бедствиями, помощь перемещенному населению, социальное здоровье, оказание первой медицинской помощи, гуманитарные ценности и т. д.