Արա Այվազյանն ու Ստանիսլավ Զասը քննարկել են ՀՀ պետական սահմանին իրավիճակի հանգուցալուծման քայլերը
Մայիսի 14-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանի հեռախոսազրույցը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից:
Զրուցակիցները շարունակել են քննարկումները մայիսի 12-ից ՀՀ պետական սահմանին ստեղծված դրության և իրավիճակի հանգուցալուծման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերի շուրջ:
ՀՀ ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը տեղեկացրել է ՀԱՊԿ ԳՔ Ստանիսլավ Զասին առ այն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի անունից նամակներ են ուղարկվել Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի կազմակերպության Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահող Տաջիկստանի նախագահին և Խորհրդի անդամներին՝ Պայմանագրի 2-րդ հոդվածով նախատեսված խորհրդատվությունների ընթացակարգը գործի դնելու խնդրանքով:

Ара Айвазян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ об инциденте на границе
13 мая исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Ара Айвазян провел телефонный разговор с генеральным секретарем ОДКБ Станиславом Засем.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 мая, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Управление информации и общественной дипломатии МИД РА.
И. о. министра Айвазян представил генеральному секретарю Засю ситуацию, сложившуюся в результате последнего инцидента на государственной границе Армении с 12 мая. Ара Айвазян посчитал недопустимой попытку посягательства Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения – члена ОДКБ, отметив, что это является серьезной угрозой также региональной безопасности и стабильности.
Собеседники обменялись мнениями вокруг положений Договора о коллективной безопасности в подобных ситуациях и применения инструментария, предусмотренного Уставом ОДКБ.