Մոսկվայից ժամանած բժշկուհին «Արևիկ» մանկական բուժմիավորումում իրականացրել է անվճար հետազոտություն և խորհրդատվություն
«Վիվա» բարեգործական կազմակերպության նախաձեռնությամբ և ԱՀ առողջապահության նախարարության աջակցությամբ Մոսկվայից Արցախ ժամանած քիթ-կոկորդ-ականջաբանություն բժշկուհի Աննա Բաբախանյանն արդեն երկու շաբաթ է, ինչ «Արևիկ» մանկական բուժմիավորումում անվճար հետազոտություններ և խորհրդատվություն է իրականացնում։
Մոսկվայից  ժամանած    բժշկուհին  «Արևիկ»   մանկական   բուժմիավորումում      իրականացրել   է  անվճար  հետազոտություն  և  խորհրդատվություն
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Աննա Բաբախանյանն ասել է, որ ինքն ունի 30 տարվա աշխատանքային փորձ:
Նա բարձր է գնահատել արցախցի բժիշկների ունեցած մասնագիտական գիտելիքները, փորձն ու հմտությունները:
«Յուրաքանչյուր ոլորտի մասնագետ պետք մշտապես զարգացնի իր գիտելիքները, հետևի նորություններին և միշտ ձգտի ունենալ բժշկին վայել կերպար՝ համբերատար , հոգեկան ներաշխարհ հասկացող, բարեհամբույր և անմիջական: Երկու շաբաթների ընթացում ավելի քան 500 երեխայի եմ հետազոտել: Հիմնականում դիմում են ականջի ցավերի դեպքում, լինում են նաև բարդ խնդիրներ, որոնց պատճառները տարբեր են: Նախատեսում ենք բարելավել քիթ-կոկորդի բժշկության կաբինետը. կան անհրաժեշտ սարքավորումներ, բայց ցանկալի կլինի ձեռք բերել նորերը: Վիրահատական միջամտություններն իրականացվում է «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման բժշկուհի Քրիստինե Աղաջանյանի կողմից»,-ավելացրել է Ա. Բաբախանյանը:
Նա նշել է, որ Արցախից դուրս ապրող յուրաքանչյուր ոք պատերազմյան օրերին խիստ անհանգստացած էր թե´ արցախցիների և թե´ Արցախի ճակատագրով: Արցախը մենակ չէ, Արցախի հետ են աշխարհի բոլոր հայերը:
Մեր զրուցակիցն իր շնորհակալությունն է հայտնել ԱՀ առողջապահության նախարարությանը, «Արևիկ» մանկական բուժմիավորման բուժաշխատողներին, «Վիվա» բարեգործական կազմակերպության տնօրեն Տատյանա Հովհաննիսյանին, ով Արցախյան երրորդ պատերազմի օրերին, ինչպես նաև խաղաղ պայմաններում կազմակերպել է Մոսկվայի մի շարք բժիշկների այցը Արցախ:

Врач из Москвы провела бесплатное обследование и консультацию в детском медицинском объединении «Аревик»
По инициативе благотворительной организации «Вива» и при поддержке Министерства здравоохранения Республики Арцах ЛОР-врач Анна Бабаханян, прибывшая в Арцах из Москвы при поддержке Министерства здравоохранения, уже две недели, как проводит бесплатные обследования и консультации в детском медицинском объединении "Аревик".
СТЕПАНАКЕРТ, 18 мая, АРЦАХПРЕСС- В беседе с корреспондентом "Арцахпресс" Анна Бабаханян сказала, что у нее 30-летний опыт работы.
Она высоко оценила профессиональные знания, опыт и навыки арцахских врачей.
«Специалист в каждой области должен постоянно развивать свои знания, быть в курсе новостей, всегда стремиться иметь достойный образ врача - понимание внутреннего мира пациента, доброжелательный, непосредственный. За две недели я обследовала более 500 детей. Обычно обращаются при болях в ушах, бывают и сложные проблемы, причины которых разные. Планируем усовершенствовать ЛОР-аптечку. Оборудование есть, но желательно купить новое. Операции проводит врач детского медицинского объединения « Аревик » Кристине Агаджанян», - добавила А. Бабаханян.
Она отметила, что все, кто живет за пределами Арцаха, очень переживали за судьбу как арцахцев, так Арцаха во время войны. Арцах не одинок, все армяне мира с Арцахом.
Наш собеседник поблагодарила Министерство здравоохранения Республики Арцах, медицинский персонал детского медицинского объединения «Аревик», директора благотворительной организации «Вива» Татьяну Оганесян, которая в дни третьей Арцахской войны, а также в мирное время организовала визит ряда московских врачей в Арцах.