Ստեփանակերտում տեղադրվել է Շառլ Ազնավուրի կիսանդրին. այսօր աշխարհահռչակ շանսոնյեի ծննդյան օրն է
Ստեփանակերտի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տարծքում գտնվող հայ-ֆրանսիական բարեկամության պուրակում այսօր՝ մայիսի 22-ին՝ ժամը 10:00-ին, տեղի է ունեցել ֆրանսահայ նշանավոր երգիչ, շանսոնյե, երգահան, բանաստեղծ, գրող, կինոդերասան և հասարակական գործիչ Շառլ Ազնավուրի կիսանդրու բացման արարողությունը:
Ստեփանակերտում  տեղադրվել    է   Շառլ  Ազնավուրի    կիսանդրին.  այսօր աշխարհահռչակ շանսոնյեի ծննդյան   օրն    է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով տեղադրված կիսանդրու բացման պատիվը տրվել է քանդակագործ , կիսանդրու հեղինակ Յուրի Հովհաննիսյանին և Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Արմեն Հովսեփյանին:
Ֆրանսահայ երգչի ստեղծագործություններով և պարերով հանդես են եկել «Արցախի բալիկներ» համույթի սաները և Արցախի պետական պարի համույթը:
Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Արմեն Հովսեփյանը, ներկայացնելով Շառլ Ազնավուրի կենսագործունեությունը, բարձր է գնահատել ֆրանսահայ մեծանուն երգչի դերն ու վաստակը համաշխարհային մշակույթում և հայ ժողովրդի կյանքում:
«Անուրանալի է Շառլ Ազնավուրի դերը նաև Սպիտակի երկրաշարժի տարիներին: 2001 թվականին Հայաստանում Քրիստոնեության ընդունման 1700- ամյակի առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը՝ Մեծ եղեռնի հուշարձանի հավերժական կրակի առջև, Շառլ Ազնավուրը երգել է իր նշանավոր «Ավե Մարիա» երգը: Նա մշտապես աջակցել և կարեկցել է հայ ժողովրդին: Եվ այսօր՝ նրա ծննդյան օրը, հայ- ֆրանսիական բարեկամությունը խորհրդանշող գողտրիկ պուրակում կանգնեցվել է նրա կիսանդրին: Հպարտ ենք, որ մեր կենտրոնը կրում է ազգանվեր գործչի անունը: Սիրելի´ Շառլ, Ձեր անունը միշտ վառ կմնա յուրաքանչյուր հայի սրտում»,- մասնավորապես ասել է Ա. Հովսեփյանը:
Քանդակագործ Յուրի Հավհաննիսյանի խոսքով՝ մայիսը հայ ժողովրդի համար ճակատագրական հաղթանակների ամիս է, և պատահական չէ , որ տիեզերական մեծության Շառլ Ազնավուրը ծնվել է մայիսին։ Մի մարդ, ով այնքան սեր, հույս, հավատ, բարություն է մաղթել մարդկությանը:
«Ապրելով ու ստեղծագործելով արվեստների մայրաքաղաք Փարիզում՝ նա ՝ որպես պոետ ու երգիչ , Սայաթ-Նովայի ու ֆրանսիական ժողովրդական երգարվեստի ավանդույթների սինթեզով արարեց ինքնատիպ ու հոգեպարար երգը՝ դառնալով համայն մարդկության սիրո պատգամախոս: Նա ծնվեց և ապրեց՝ որպես հայ, և ստեղծագործեց՝ որպես ֆրանսիացի՝ դառնալով հայ և ֆրանսիացի ժողովուրդների բարեկամության խորհրդանիշ: Այսօր, երբ հայ ժողովուրդն ապրում է իր պատմության ծանրագույն օրերից մեկը, մենք մեր կողքին տեսնում ենք Ֆրանսիային՝ իր վճռական հորդորով: Եվ որպես դրա առհավատչյա՝ Ազնավուրի կիսանդրին թող անզուգական փայլ հաղորդի Արցախի մայրաքաղաքին՝ ի փառս հայ և ֆրանսիական ժողովուրդների դարավոր բարեկամության , և մղի մեզ նորանոր հաջողությունների: Հուշարձանը երախտիքի խոսք է հայ ժողովրդի արցախյան հատվածի կողմից ֆրանսիական ժողովրդին»,- մանրամասնել է Յու. Հովհաննիսյանը:
Ճարտարապետ Մամիկոն Ֆարսիյանը մեզ հետ զրույցում ասել է, որ իր համար այսօր յուրահատուկ օր է, քանի որ իր և իր նման շատերի երազանքն այսօր դարձավ իրականություն՝ վերջապես Արցախ աշխարհն ունեցավ մեծ հայորդու կիսանդրին. այն էլ՝ նրա ծննդյան օրը:
«Քանդակի մտահղացումը վաղուց էր ծնվել մեզ մոտ, սակայն ինչ- ինչ պատճառներով իրականացնելը հետաձգվում էր, և այսօր կյանքի կոչեցինք այդ ծրագիրը: Մենք սկզբում երկմտում էինք Շառլ Ազնավուրի երկու կերպարների ստեղծման շուրջ՝ զուսպ, մտահոգ Ազնավուրի և ժպտացող երգչի։ Արդյունքում ունեցանք երկրորդ տարբերակը: Ուզում ենք, որ հայ ժողովրդի համար այս ծանր իրավիճակում Ազնավուրի ժպիտը գալիք սերնդի համար լինի խորհրդանշական: Շատ բարդ էր ստեղծել Ազնավուրի կերպարը, որովհետև ինքն այնքան հարուստ է իր ապրած գիտակցական ու համեստ կյանքով, որ ավելորդություններ չներառեցինք արվեստի այս գործում»,- ավելացրել է Մ. Ֆարսիյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին ԱՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը, ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը, ԱՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը, Ահ ԿԳՄՍ փախնախարար Գայանե Գրիգորյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, արվեստասեր հասարակությունը, ուսուցիչներ, աշակերտներ, ովքեր ծաղիկներ խոնարհեցին մեծն շանսոնյեի կիսանդրու պատվանդանին:
Շառլ Ազնավուրը (Շահնուր Վաղինակ Ազնավուրյան) ծնվել է 1924 թվականի մայիսի 22-ին, Փարիզում, մահացել՝ 2018 թվականի հոկտեմբերի 1-ին, Ֆրանսիայի հարավում գտնվող իր տանը: Շառլ Ազնավուրը հայ ժողովրդի հպարտությունն է, ով իր կյանքի ողջ ընթացքում ապրել է ազգի հոգսով ու ցավով: Իր երաժշտական կարիերայի ընթացքում նա ձայնագրել է մոտ 1200 երգ՝ տարբեր լեզուներով՝ ֆրանսերեն, անգլերեն, իտալերեն, իսպաներեն, գերմաներեն, հայերեն, ռուսերեն, նեապոլիտաներեն։ Նա հեղինակել և համահեղինակել է ավելի քան 1000 ստեղծագործություն ՝ և՛ իր, և՛ այլ երաժիշտների համար։ Նա աշխարհին հայտնի ֆրանսալեզու երգիչներից մեկն է։

В Степанакерте установлен бюст Шарля Азнавура: Сегодня день рождения всемирно известного шансонье
Сегодня, 22 мая, в 10:00 в парке армяно-французской дружбы, расположенном на территории Культурного центра Шарля Азнавура в Степанакерте, за счет средств государственного бюджета Республики Арцах - состоялась церемония открытия бюста известного французского певца армянского происхождения, шансонье, композитора, поэта, писателя, киноактера, общественного деятеля Шарля Азнавура.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", честь открытия бюста была предоставлена ​​скульптору, автору бюста Юрию Оганнисяну и директору Культурного центра имени Шарля Азнавура Армену Овсепяну.
Исполнениями французского певца армянского происхождения и танцами выступили воспитанники ансамбля «Дети Арцаха» и Арцахский государственный ансамбль танца.
Директор культурного центра имени Шарля Азнавура Армен Овсепян, представляя жизнь и творчество Шарля Азнавура, высоко оценил роль и заслуги великого французского певца армянского происхождения в мировой культуре и в жизни армянского народа.
«Велика роль Шарля Азнавура в годы землетрясения в Спитаке. Шарль Азнавур исполнил свою знаменитую песню «Ave Maria» на мероприятии, посвященном 1700-летию принятия христианства в Армении в 2001 году, перед вечным огнем монумента Геноцида армян. Он всегда поддерживал и сочувствовал армянскому народу. И сегодня, в день его рождения, в уютном сквере установлен его бюст, символизирующий армяно-французскую дружбу. Мы гордимся тем, что наш центр назван в честь общественного деятеля, который был предан своему народу. Дорогой Шарль, ваше имя всегда будет светлым в сердце каждого армянина», - сказал А. Овсепян.
По словам скульптора Юрия Оганнисяна, май - месяц судьбоносных побед для армянского народа, и не случайно в мае родился великий Шарль Азнавур. Человек, пожелавший человечеству столько любви, надежды, веры, добра.
«Живя и творя в столице искусств, Париже, он, как поэт и певец, создал уникальную и проникновенную песню, синтезировавшую традиции Саят-Новы и французской народной песни, став представителем любви всего человечества. Он родился и жил как армянин, творил как француз - став символом дружбы между армянским и французским народами. Сегодня, когда армянский народ переживает один из самых трудных дней в своей истории, мы видим рядом Францию, ​​с ее решительным призывом. И пусть бюст Азнавура в качестве его гаранта придаст ни с чем не сравнимый блеск столице Арцаха во славу многовековой дружбы армяно-французских народов и подтолкнет нас к новым успехам. Монумент - это слово благодарности арцахской части армянского народа французскому народу», - добавил Ю. Оганнисян.
Архитектор Мамикон Фарсиян сказал нам, что сегодня для него особенный день, потому что сегодня сбылась мечта многих, подобных ему, наконец, в Арцахе появился бюст великого армянина- особенно в его день рождения.
«Идея скульптуры родилась очень давно, но по какой-то причине ее реализация затягивалась, и наконец сегодня мы релизовали этот проект. Сначала мы задумывались над созданием двух персонажей Шарля Азнавура - сдержанного, озабоченного Азнавура и улыбающегося певца. В итоге у нас появился второй вариант. Мы хотим, чтобы улыбка Азнавура была символической для следующего поколения в этой сложной для армянского народа ситуации. Создавать образ Азнавура было очень сложно, потому что он настолько богат своей сознательной и скромной жизнью, что мы не включали излишества в это произведение искусства », - добавил М. Фарсиян.
В мероприятии приняли участие председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян, руководитель аппарата президента Республики Арцах Артак Бегларян, секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян, заместитель министра ОНКС Республики Арцах Гаяне Григорян, другие официальные лица, любители искусства, учителя, ученики, которые возложили цветы к пьедесталу великого шансонье.
Шарль Азнавур (настоящее имя Шахнур Вагинак Азнавурян) родился 22 мая 1924 года в Париже, умер 1 октября 2018 года в своем доме на юге Франции. Шарль Азнавур - гордость армянского народа, который всю свою жизнь прожил с заботой и болью своего народа. За свою музыкальную карьеру он записал около 1200 песен на разных языках: французском, английском, итальянском, испанском, немецком, армянском, русском, неаполитанском.  Он является автором и соавтором более 1000 работ для себя и других музыкантов. Он один из самых известных французских певцов.