Ստեփանակերտում սահմանվել է Գինեսի նոր ռեկորդ
Մայիսի 25-ին Ստեփանակերտի Վերածննդի հրապարակում ԱՀ ԱԺ աշխատակազմի և ԱՀ ԿԳՄՍ նախարարության համատեղ ջանքերով կազմակերպվել է Գինեսի գրքի աշխարհահռչակ հայազգի վեցակի ռեկորդակիր Աշոտ Խանոյանի հերթական ռեկորդ սահմանելու ցուցադրությունը՝ նվիրված 44-օրյա Արցախյան պատերազմի նահատակների հիշատակին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը օրհնության խոսքով հանդես է եկել Ասկերանի շրջանի հոգևոր հովիվ Տեր Մեսրոպ քահանա Մկրտչյանը:
Ոգին է ծնում անհատին և ազգը: Տա Աստված, որ այն ոգին, որը ունեցել ենք 1992-1994թթ., նորից արթնանա մեր մեջ, և անհնարինը դառնա հնարավոր: Եվ մեր նվիրյալների օրինակով դաստիարակվեն գալիք սերունդները»,- նշել է նա:
Մեզ հետ զրույցում 35 ամենագնաց մեքենաներ միանգամից տեղաշարժելով նոր ռեկորդ սահմանած մարզիկ Աշոտ Խանոյանն ասել է, որ ինքն առնաձնապես հպարտ է, որ հենց Արցախում՝ Ստեփանակերտում է նշանավորում իր համար կարևոր այս իրադարձությունը. «Իմ երազանքն իրականություն է, քանի որ արցախցիներին տեսնում եմ ժպիտով, միաբան և աղոթքով: Մենք ծնկի եկողը չենք: Եվ հենց դրա համար այսօրվա նվաճումս նվիրում եմ 44-օրյա պատերազմի նահատակների անմար հիշատակին և խոնարհվում բոլոր այն քաջորդիների առջև, ովքեր հիմա կանգնած են առաջնագծում»,- նշել է ռեկորդակիրը:
Աշոտ Խանոյանի նախնիները գաղթել են պատմական Կարինի Էրզրում քաղաքից, և բնակություն են հաստատել Ջավախքում: Ջավախքեցի մեր հայրենակիցը, պարբերաբար հայտնվելով Գինեսի ռեկորդների գրքում, վեց անգամ սահմանելով նորովի ռեկորդներ՝ այսօր ապրում է և Ռուսաստանի Դաշնությունում: Առանձնահատուկ ուժի տեր հայորդին կարողանում է ատամներով տեղաշարժել և քաշել քսաներկու ամենագնաց ավտոմեքենաներ՝ ուղևորներով հանդերձ: Աշոտի մոտ յուրատեսակ առանձնահատկությունն ի հայտ է եկել դեռևս դպրոցական տարիքից, երբ նա ատամներով փորձել և բարձրացրել է դպրոցական նստարանը, այնուհետև նա իր ատամների ամրությամբ և բարձր կամքի շնորհիվ բարձրացրել է տարբեր ծանրության իրեր: Այժմ արդեն Աշոտ Խանոյանը լայնամասշտաբ ճանաչում ունի ոչ միայն իր ծննդավայր ջավախքում, այլև՝ ամբողջ Ռուսաստանի Դաշնությունում, Վրաստանում, Հայաստանում և, իհարկե՝ Արցախում:
2012 թվականից Աշոտ Խանոյանը սկսել է ռեկորդներ սահմանել և այդ ռեկորդները նվիրել է իր ծննդավայր Ջավախքին, Ռուսաստանի Դաշնության Կրիմսկ քաղաքին, Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակին,Ապրիլյան քառօրյա պատերազմում զոհված մեր հերոս տղաներին:

В Степанакерте установлен новый рекорд Гиннеса
25 мая на площади Возрождения Степанакерта совместными усилиями аппарата Национального Собрания Республики Арцах и Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Арцах обладатель Книги рекордов Гиннеса Ашот Ханоян установил очередной рекорд, посвященный памяти героев 44-дневной Арцахской войны.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 мая, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", на мероприятии с благословительной речью выступил духовный пастырь Аскеранского района отец Месроп Мкртчян.
«Дух рождает индивидуальную нацию. Пусть снова в нас пробудится дух, который был у нас в 1992–1994 годах, чтобы невозможное стало возможным. И будущие поколения будут обучаться на примере наших преданных воинов», - отметил он.
В беседе с нами спортсмен Ашот Ханоян, передвинувший сразу 35 внедорожников и установивший новый рекорд, сказал, что гордится тем, что именно в Арцахе- в Степанакерте, он отмечает это важное для него событие.
«Моя мечта стала реальной, потому что вижу арцахцев с улыбкой, едиными и с молитвой. Мы никогда не станем на колени. Вот почему я посвящаю сегодняшнее достижение бессмертной памяти героев 44-дневной войны и преклоняюсь перед всеми героями, которые сейчас стоят на передовой», - отметил рекордсмен.
Предки Ашота Ханояна переселились из исторического города Эрзурум Карина и поселились в Джавахке. Наш соотечественник из Джавахка, регулярно попадающий в Книгу рекордов Гиннеса, шесть раз установивший новые рекорды, сейчас проживает в Российской Федерации. Армянин с особой силой умеет шевелить зубами, тянуть двадцать два внедорожника с пассажирами.
Еще со школьного возраста у Ашота есть уникальная особенность, когда он попытался поднял школьную парту зубами, а затем силой своих зубов, благодаря своей высокой воле, он поднимал предметы разного веса. Теперь Ашот Ханоян широко известен не только в родном Джавахке, но и во всей Российской Федерации, Грузии, Армении и, конечно же, Арцахе.
Ашот Ханоян начал устанавливать рекорды с 2012 года, посвятив эти рекорды своему родному Джавахку, городу Крымск Российской Федерации, столетию Геноцида армян, нашим героям , погибшим в Апрельской четырехдневной войне.