Կարկառ գետի գլխավոր հանգույցը շահագործման կհանձնվի մինչև տարեվերջ
Մինչև տարեվերջ մոտ 2000հա գյուղատնտեսական նշանակության հողատարածք ոռոգովի կդառնա Կարկառ գետի գլխավոր հանգույցի շահագործման արդյունքում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»֊ի հաղորդմամբ՝ Խրամորթ և Նախիջևանիկ համայնքներին հարող հողատարածքների զգալի մասը չի ոռոգվում, քանի որ այդ տարածքները սնուցող ջրանցքները պատերազմի ընթացքում մնացել են թշնամու վերահսկողության տակ: Հարցը կլուծվի Կարկառի հոսքն օգտագործելու դեպքում միայն:Աշխատանքներն արդեն ընթացքի մեջ են:
Իվանյանի հատվածում ջուրընդունիչ է կառուցվում: Այստեղից Կարկառի ջուրը խողովակներով կհասցվի Նախիջևանիկի բարձունք:
«1200տրամաչափի խողովակով 5150մ տեղափոխելով` բեռնաթափման ավազան է հասնելու, որը նաև պոմպակայանի դեր է կատարելու: Պոմպակայանի միջոցով 320լ/վ արագությամբ կհասցվի նշված բարձունքը` ինքնահոս կերպով ոռոգելով Նախիջևանիկի, Վարդաձորի, ինչպես նաև Ասկերանի հողերի մի մասը: ՄԻջանկյալ ջրամբարից կոռոգվի Ասկերանի, Խրամորթի և Խանապատի հողերը»,- մեզ հետ զրույցում նշել է «Ջրային տնտեսություն» ՓԲԸ տնօրեն Գեորգի Հայրիյանը:
Միջանկյալ բեռնաթափման ավազանից խողովակներով ոռոգման համար ջուր կստանան նաև Խրամորթի և Խանապատի հողօգտագործողները: « Եթե այս հարցը լուծվի , համոզված եմ, որ մեր այգիների տարածքները անհամեմատ կավելանան:Այս պահին 500հա հողային պոտենցիալ կա, և երիտասարդները պատրաստ են ,ոռոգում ունենալու դեպքում, հիմնել այգիներ, ջերմոցային տնտեսություններ»,-նշել է Խանապատի համայնքի ղեկավար Սամվել Շահրամանյանը:
Կարկառից վերցված ջուրը հողատարածքներ է հասնելու ինչպես պոմպերի միջոցով, այնպես էլ ինքնահոս: Մինչև ընթացիկ տարվա վերջ նախատեսվում է նոր ցանց կառուցել, և Կարկառի ձախափնյա բոլոր հողերը կընդգրկվեն ծրագրում:
«Բավական մեծ ծրագիր է. կարելի է ասել, որ Ասկերանի շրջանի այս հատվածի հողերի ոռոգման հետ կապված խնդիրներ չենք ունենա: Ոռոգովի կդառնա Ասկերանի շրջանի ավելի քան 2000հա հողատարածք` փոխելով այս տարածքներում գյուղմթերքների արտադրության տեսակարար կշիռը:Ծրագրի արժեքը կկազմի մոտ 3մլրդ դրամ: Շինաշխատանքները ջրային տնտեսությունն է համակարգում.առայժմ ներգրավված են յոթ շինարարական կազմակերպություններ:ԱՀ Նախագահի հանձնարարականով` աշխատուժը կավելացնենք, ջրատարը ժամանակին շահագործման հանձնելու համար»,-ասել է Գ.Հայրիյանը:

До конца года будет сдан в эксплуатацию главный узел реки Каркар
До конца года будет орошено около 2000 га сельскохозяйственных земель в результате эксплуатации главного узла реки Каркар.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает "Арцахпресс", большая часть земель, прилегающих к общинам Храморт и Нахичеваник, не орошается, так как каналы, снабжающие эти районы, во время войны оставались под контролем врага. Проблема будет решена только при использовании потока Каркар, работы уже ведутся.
На участке Иванян строится водозабор. Отсюда Каркарская вода будет поступать в Нахичеваник.
«Пройдя 5150 метров по трубе диаметром 1200, он достигнет разгрузочного бассейна, который будет действовать как насосная станция. Насосная станция достигнет указанной высоты со скоростью 320 л / с, орошая под действием силы тяжести часть земель Нахичеваника, Вардадзора, а также Аскерана. Земли Аскерана, Храморта и Ханапата будут орошаться из промежуточного водохранилища», - в беседе с нами сказал Георгий Айриян, директор ЗАО «Водное хозяйство».
Землепользователи Храморта и Ханапата будут получать воду для орошения по трубам из промежуточного разгрузочного бассейна. «Если этот вопрос будет решен, я уверен, что площади наших садов несравненно увеличатся. На данный момент есть потенциал в 500 гектаров земли. Молодые люди готовы разбивать сады и теплицы, если у них будет орошение»- отметил глава общины Ханапат Самвел Шахраманян.
Вода, забираемая из Каркара, будет поступать на сушу как с помощью насосов, так и самотеком. До конца этого года планируется построить новую сеть, все земли на левом берегу Каркара будут включены в программу.
«Это довольно большая программа. Можно сказать, что проблем с орошением земель в этой части Аскеранского района у нас не будет. Будет орошаться более 2000 га земель в Аскеранском районе, что изменит долю сельскохозяйственного производства в этих участках. Стоимость программы составит около 3 млрд драмов. Строительные работы координируются водным хозяйством: Пока что задействовано семь строительных компаний. По поручению президента Республики Арцах мы увеличим рабочую силу, чтобы вовремя ввести водопровод в эксплуатацию», - сказал Г. Айриян.