ՌԴ, Սիրիա և մարդու իրավունքներ․ Սպիտակ տանը հայտնել են՝ ինչ է Բայդենը մտադիր քննարկել Էրդողանի հետ
ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենն ի թիվս այլ հարցերի՝ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ առաջիկա հանդիպման ընթացքում կքննարկի С-400 զենիթահրթիռային համակարգերի հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Այս մասին հայտնում է Tert.am-ը։
Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով օգնական Ջեյք Սալիվանը:
«Ռուսաստանը Թուրքիայի հետ որոշ հարցերում ակնհայտորեն տարաձայնություններ ունի, որոշ ոլորտներում էլ համագործակցում է այդ երկրի հետ։ Այնպես որ, Բայդենի համար հետաքրքիր հնարավորություն կլինի Էրդողանի հետ համեմատել ՌԴ-ի վերաբերյալ դիտարկումները»,- ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Սալիվանը։
Հարցին, թե արդյոք Բայդենը մտադիր է Էրդողանի հետ քննարկել ռուսական С-400-ի հարցը, Սալիվանն ասել է.«Այո, կքննարկի»:
Նա նաև նշել է, որ օրակարգում է լինելու Սիրիային ու Իրանին վերաբերող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև այն, թե Աֆղանստանում ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո ինչ դեր կարող է այնտեղ խաղալ Թուրքիան:
Սալիվանի փոխանցմամբ՝ Բայդենը և Էրդողանը կքննարկեն նաև «մարդու իրավունքների և այլ հարցերի շուրջ էական տարաձայնությունները»։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը բրիտանական Քորնուոլ քաղաքում տեղի ունեցած G7 գագաթնաժողովից հետո մեկնել է Բրյուսել, որտեղ հունիսի 14-ին տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովը։ Այդ գագաթնաժողովի ընթացքում նախատեսված է նրա և Թուրքիայի նախագահի հանդիպումը։

Байден обсудит с Эрдоганом на саммите НАТО тему систем С-400
Президент США Джо Байден намерен обсудить с турецким лидером Тайипом Эрдоганом на саммите НАТО тему размещенных в Турции российских зенитных ракетных систем С-400.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июня, АРЦАХПРЕСС- ТАСС. Об этом сообщил в воскресенье на брифинге для журналистов помощник Байдена по национальной безопасности Джейк Салливан.
"Да, он будет [это обсуждать]. С-400, да, зенитные ракетные системы", - сказал он, отвечая на соответствующий вопрос. При этом Салливан не стал говорить о том, что именно может сказать Байден Эрдогану по этой теме.
Помощник президента в то же время сообщил, что Байден в разговоре с турецким лидером намерен затронуть вопросы отношений Анкары с Москвой и Пекином.
Россия и Турция в 2017 году заключили контракт на поставку Москвой Анкаре комплексов С-400. Турция первой из стран НАТО приобрела у РФ эти системы. Решение Анкары вызвало резко негативную реакцию Вашингтона и альянса в целом. США не прекращают попытки добиться от Турции отказа от российских ЗРС. Президент Турции Тайип Эрдоган в октябре заявил, что Анкара не намерена отказываться от С-400, несмотря на давление со стороны Вашингтона. Он также отверг угрозы применения санкций и предложил США попробовать ввести их в действительности.