Համաշխարհային տերությունները ցանկանում են օգնել լիբանանյան բանակին
Համաշխարհային տերությունները մտադիր են տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ հավաքել` որպես շտապ օգնություն լիբանանյան բանակին` երկրում տնտեսական եւ քաղաքական ճգնաժամի սրման պայմաններում զինված ուժերի փլուզումը կանխելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 16 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ News.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը` վկայակոչելով Ֆրանսիայի Զինված ուժերի նախարարության խոսնակին:
«Լիբանանի բանակը երկրի ողնաշարն է եւ երաշխավորում է, որ երկրում անվտանգության իրավիճակը չի վատթարանա, ուստի մենք շահագրգռված ենք օգնել դրանում»,- ասել է նա:
Նա հայտնել է, որ նման աջակցությունը ժամանակավոր լուծում է, հանգանակված միջոցները չեն ապահովի աշխատավարձ զինծառայողների համար, այլ ուղղվելու են սննդին, դեղերին, ռազմական տեխնիկայի պահեստամասերին եւ նույնիսկ վառելիքին:
Հարցին, թե ֆրանսիական նախաձեռնությունը երկարաժամկետ հեռանկարում կարո՞ղ է փրկել լիբանանյան բանակը, պաշտոնյան ասաց. «Երբ դուք հիվանդանոցում եք շտապ օգնության սենյակում, չեք մտածում այն ​​մասին, թե որքան արյուն պետք կգա երկու-երեք ամիս անց: Սա նմանատիպ իրավիճակ է»:
Փարիզը, որը գլխավորել է իր նախկին գաղութին աջակցության ջանքերը, փորձել է ուժեղացնել ճնշումը լիբանանցի քաղաքական գործիչների վրա՝ չկարողանալով համախմբել նրանց` նոր կառավարության համաձայնեցման եւ բարեփոխումների նախաձեռնման համար:
Լիբանանի անվտանգության ուժերի շրջանում դժգոհություն է հասունանում արժույթի փլուզման հետ կապված, որը ոչնչացրել է նրանց աշխատավարձերի մեծ մասը: Այս խնդրի լուծման համար հինգշաբթի Ֆրանսիան վիրտուալ հանդիպում կանցկացնի գործընկերների հետ, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Չինաստանի, եվրոպական տերությունների եւ Պարսից ծոցի երկրների:
Լիբանանյան ֆունտը 2019-ի վերջից ֆինանսական ճգնաժամի պատճառով կորցրել է իր արժեքի 90 տոկոսը դոլարի նկատմամբ, որը 1975-1990 թվականների քաղաքացիական պատերազմից ի վեր ամենամեծ վտանգն է ներկայացնում կայունության համար:

Мировые державы хотят помочь ливанской армии
Мировые державы намерены собрать десятки миллионов долларов в качестве экстренной помощи ливанской армии, с тем чтобы предотвратить крах вооруженных сил по мере обострения экономического и политического кризиса в стране.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает Reuters со ссылкой на представителя министерства вооруженных сил Франции, передает news.am.
«Ливанская армия является опорой  страны  и гарантирует, что ситуация с безопасностью в стране не ухудшится, поэтому  мы заинтересованы помочь ей в этом», - отметил он.
Он сообщил, что такая поддержка является временным решением, собранные средства не обеспечат заработной платы военнослужащим, а пойдут на  продукты питания, медикаменты, запасные части для военной техники и даже топливо.
На вопрос, может ли французская инициатива спасти  ливанскую армию в долгосрочной перспективе, чиновник сказал: «Когда вы находитесь в отделении неотложной помощи в больнице, вы не думаете о том, сколько крови вам понадобится через два или три месяца. Это аналогичная ситуация».
Париж, который возглавил усилия по оказанию помощи своей бывшей колонии, попытался усилить давление ная политиков Ливана после неудачных попыток сплотить их, чтобы согласовать новое правительство и начать реформы.
Среди сил безопасности Ливана назревает недовольство обвалом валюты, который уничтожил большую часть их зарплат. Чтобы решить эту проблему, Франция проведет в четверг виртуальную встречу с партнерами, включая США, Россию, Китай, европейскими державами и странами  Персидского залива.
Ливанский фунт потерял 90% своей стоимости по отношению к доллару с конца 2019 года из-за финансового кризиса, который представляет самую большую угрозу стабильности со времен гражданской войны 1975-1990 годов.