Արտասահման է ուղարկվել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում զոհվածների աճյունների շուրջ 20 փորձանմուշ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 18 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Արտասահման ուղարկված 20-ից ավելի փորձանմուշ կա, որոնց պատասխանների մեծ մասն արդեն ստացել ենք և դրանք նույնն են եղել, ինչ այստեղ իրականացված հետազոտությունների արդյունքում: Դեռ կան մի քանիսը, որ անգամ երրորդ երկիր են տանում՝ կրկնակի, եռակի ստուգումների համար: Այս գործընթացն ինչ-որ առումով նաև մեր կողմից, ցավոք, հապաղվում է, որպեսզի ծնողները մինչև վերջին կետը համոզված լինեն, անցնեն այդ ընթացքն ու տանեն հուղարկավորեն իրենց հարազատներին»,- նշեց Ավանեսյանը:
ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 18-ին հայտնեց, որ պատերազմում զոհերի ընդհանուր թիվը 3705 է: Նույնականացված է շուրջ 3400 զինծառայողի մարմին:

За рубеж отправлено около 20 образцов останков погибших в 44-дневной войне Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 18 июня, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает «Арменпресс»об этом журналистам заявила и. о. министра здравоохранения Армении Анаит Аванесян.
«За рубеж отправлено более 20 образцов останков погибших, большинство ответов мы уже получили, они были те же, что были получены в экспертизах, проведенных здесь. Есть и такие образцы, которые отправляются и в третью страну, для двойной или тройной проверки. К сожалению, этот процесс в какой-то мере затягивается и нами, чтобы родители могли быть полностью уверены, что  хоронят своего сына», - сказала Аванесян.
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян 18 июня объявил, что общее число погибших в войне составило 3 705 человек. Опознаны тела около 3 400 военнослужащих.