Քվեարկել է առնվազն 28,4 միլիոն մարդ. Իրանում նախագահական ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը կարող է ռեկորդային ցածր լինել երկրի պատմության մեջ
Երևանի ժամանակով ժամը 01:30-ի դրությամբ առնվազն 28,4 միլիոն մարդ է քվեարկել Իրանի նախագահական ընտրություններին: Այս մասին հունիսի 19-ին հայտարարել է նախագահի թեկնածու Աբդոլնասեր Հեմաթիի նախընտրական շտաբի ներկայացուցիչ Ջահանբախշ Խանջանին:
Խանջանիի խոսքով՝ Հեմաթին խնդրել է Ներքին գործերի նախարարությանը երկարացնել քվեարկության ժամանակը, սակայն որպես պատասխան նրան ասվել է, որ Իրանի Սահմանադրության պահապան խորհրդի կարգով դա անհնար է:
Ավելի վաղ Իսլամական Հանրապետության ընտրությունների շտաբի պետ Ջամալ Օրֆը հայտարարել էր, որ երկրում ընդհանուր առմամբ քվեարկելու իրավունք ունի 59,31 միլիոն քաղաքացի: Այսպիսով՝ ընտրողների մասնակցությունը կարող է կազմել շուրջ 48%:
Ենթադրվում է, որ մասնակցության պաշտոնական տվյալները կհայտարարվեն շաբաթ օրը՝ Երևանի ժամանակով մինչ ժամը 11:30-ը: Ընտրություններին ընդառաջ մի շարք ուսումնասիրություններ հաղորդում են այս տարի ընտրական գործընթացների նկատմամբ Իրանի բնակչության հետաքրքրության հավանական անկման մասին:
Այսպիսով, Հասարակական կարծիքի հարցումների ուսանողական կենտրոնը տեղեկացրել է, որ հարցվածների 42%-ը ցանկություն է հայտնել գալ և քվեարկել: Միևնույն ժամանակ, տարբեր տարիների իսլամական հանրապետությունում այս ցուցանիշը տատանվել է 50-85%-ի սահմաններում: Սա նշանակում է, որ ներկայիս ընտրություններին մասնակցության ցուցանիշը կարող է ռեկորդային ցածր լինել երկրի պատմության մեջ:

Не менее 28,4 млн избирателей проголосовали на выборах президента Ирана
По меньшей мере 28,4 млн человек проголосовали на президентских выборах в Иране по состоянию на 02.00 (00.30 мск).
СТЕПАНАКЕРТ, 19 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом заявил 19 июня Джаханбахш Ханджани, представитель избирательного штаба кандидата Абдольнасера Хеммати, пишет EurAsia Daily.
По словам Ханджани, Хеммати попросил МВД еще продлить время голосования, но был получен ответ, что в связи с распоряжением Совета стражей конституции Ирана это невозможно.
Ранее глава штаба по проведению выборов исламской республики Джамаль Орф заявлял, что всего в стране 59,31 млн граждан имеют право голосовать. Таким образом, явка на выборах может составлять около 48%.
Официальные данные по явке предположительно будут озвучены в субботу до 12.00 (10.30 мск). Ряд исследований накануне выборов сообщал о возможном спаде интереса населения Ирана к избирательному процессу в этом году. Так, Студенческий центр опросов общественного мнения проинформировал, что о своем желании прийти и проголосовать заявили 42% опрошенных. При этом в разные годы в исламской республике этот показатель варьировался от 50% до 85%. Это означает, что явка на нынешних выборах может оказаться рекордно низкой в истории страны.
Время голосования на выборах президента в Иране официально завершилось в 02.00 по местному времени. При этом некоторые участки, где еще присутствуют люди, продолжают работать. Голосование началось в 07.00 (05.30 мск) в пятницу и должно было продлиться до полуночи (22.30 мск), однако работа избирательных участков была продлена из-за того, что не все успели отдать свой голос в отведенное время.