Արայիկ Հարությունյանը Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նիստ է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը, հանդիսանալով Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, հունիսի 23-ին հրավիրել է խորհրդի նիստ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Շուշիի տեխնոլոգիական համալսարանի հոգաբարձուների խորհրդի նոր կազմ ձևավորելու հարցը, որը պայմանավորված է գործող կազմի լիազորությունների ժամկետը լրանալու հանգամանքով, ինչպես նաև բուհի կանոնադրության մեջ փոփոխություններ մտցնելու և շենքային պայմանների լուծման հետ կապված հարցերը։
Ի լրումն օրակարգում ընդգրկված հարցերի՝ նախագահը հանձնարարել է ԱՀ պետնախարարին առաջիկա ժամանակահատվածում ստեղծել աշխատանքային խումբ, որը կզբաղվի Արցախում բարձրագույն կրթական ոլորտի զարգացման ընդհանուր քաղաքականության, ինչպես նաև այդ ուղղությամբ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ ծրագրերի մշակման հարցերով։ Երկրի ղեկավարը հանձնարարել է նաև ուսումնասիրել արցախցի ուսանողների համար Արցախից դուրս բարձրագույն մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորությունների ձևավորման ուղիներն ու միջոցները։  «Կրթությունը մեր երկրի զարգացման ռազմավարական ուղղություններից մեկն է, այդ իսկ պատճառով ցանկացած կրթական ծրագիր պետք է իրականացվի միայն կարիքների գնահատման և առկա հնարավորությունների ու խոչընդոտների խորքային հետազոտության արդյունքում»,-ընդգծել է Արայիկ Հարությունյանը։

Араик Арутюнян созвал заседание попечительского совета Шушинского технологического университета
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян, являясь председателем попечительского совета Шушинского технологического университета, 23 июня созвал заседание совета.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июня, АРЦАХПРЕСС- Об этом сообщает главное информационное управление аппарата президента Республики Арцах.
Повестка дня заседания включала вопрос о формировании нового состава попечительского совета Шушинского технологического университета, что обусловлено истечением срока полномочий действующего состава, а также вопросы, связанные с внесением изменений в устав вуза и вопросы, связанные с решением строительных условий.
Помимо вопросов повестки дня, президент поручил государственному министру Арцаха в ближайшее время создать рабочую группу, которая займется общей политикой развития сферы высшего образования в Арцахе, а также в разработкой краткосрочных и долгосрочных программ в этом направлении. Президент поручил изучить пути и средства создания возможностей получения арцахскими студентами высшего профессионального образования за пределами Арцаха. «Образование - одно из стратегических направлений развития нашей страны, поэтому любая образовательная программа должна реализовываться только в результате оценки потребностей, глубокого исследования существующих возможностей и препятствий», - подчеркнул Араик Арутюнян.