Պատերազմի օրերին «Արմենպրես»-ի լրահոսը իտալախոս լսարանին հասանելի դարձրած գործիչը պարգևատրվել է Արցախի նախագահի կողմից
Արցախյան 44-օրյա պատերազմի ընթացքում «Արմենպրես»-ի հետ համագործակցությամբ իրազեկման գործում մեծ ներդրում ունենալու համար Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագրով իտալացի հասարակական գործիչ Մասիմիլիանո Ֆլորիանին պարգևատրվել է «Երախտագիտություն» մեդալով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 14, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Պատերազմի օրերին իտալացի գործչի ջանքերով «Արմենպրես»-ի լրահոսից հսկայական ծավալի տեղեկություն հայտնվեց իտալական մամուլի էջերում:
Պարգևի հանձնման հանդիսավոր արարողությունը տեղի ունեցավ «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալությունում՝ տնօրեն Արամ Անանյանի գլխավորությամբ: Արժևորելով արցախյան 44 օրյա պատերազմի ընթացքում Մասիմիլիանո Ֆլորիանիի կատարած աշխատանքը՝ Արամ Անանյանը նշեց, որ դա արվել է մասնագիտական բարձր որակներով:
«Պատերազմը ոչ միայն ռազմի, այլև տեղեկատվական դաշտում էր: Պատերազմի ժամանակ գործընկերներիցս մեկը հարց հնչեցրեց այն մասին, թե ինչու չունենք իտալերեն լրահոս: Կապվեցինք Մասիմիլիանոյի հետ, ով այդ բեռը ստանձնեց ու «Արմենպրես»-ի թիմի հետ մի շատ կարևոր գործ արվեց: Հսկայական ծավալի տեղեկություն հայտնվեց իտալական մամուլի էջերում: Մասիմիլիանոյի ջանքերի շնորհիվ մի շարք իտալական համայնքներում Արցախի անկախության ճանաչումը հասավ կարևոր հանգրվանի: Պատերազմից հետո մենք սգում ենք մեր կորուստները, բայց արժանավորներին պետք է պարգևը գտնի: Այդ արժանավորներից մեկը մեր բարեկամն է՝ մարդ, ով 44 օր մեր կողքին էր, մեզ հետ հավասար, անմնացորդ նվիրումով կատարեց ծանր աշխատանք: Դա արեց լրագրողի լավագույն որակներով, թարգմանչի բացառիկ ունակություններով, հանրային գործչի յուրահատուկ նվիրումով ու կարողություններով»,-ասաց Արամ Անանյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով Արցախի նախագահին նման բարձր պարգևի համար՝ Մասիմիլիանո Ֆլորիանը նշեց, որ շատ ուրախ է նման գնահատանքի համար:
«Ես մեծ ուրախությամբ եմ աջակցել պատերազմի ընթացքում: Արդեն գրեթե հինգ տարի է բնակվում եմ Հայաստանում և ես ինձ հայ եմ զգում: Եթե իմ օգնության անհրաժեշտությունը լինի թե Արցախի ճանաչման, թե այլ հարցերում, ապա ես պատրաստ եմ շարունակել իմ ջանքերը»,-նշեց իտալացի գործիչը:
Մասիմիլիանո Ֆլորիանին տարիներ առաջ Իտալիայից տեղափոխվել է Հայաստան: Ամուսնացել է երևանաբնակ Մարիամ Զաքարյանի հետ, ու երկուսով տեղափոխվել են Գյումրի: Նա կարևոր դեր է ունեցել Իտալիայի մի շարք քաղաքների կողմից Արցախի անկախության ճանաչման գործում։ Արցախյան 44 օրյա պատերազմի ընթացքում նա մեծ ներդրում ունեցավ իտալական մամուլում իրազեկման ակտիվ աշխատանքներ կատարելու գործում: «Արմենպրես» լրատվական գործակալության հետ համագործակցությամբ պատերազմի օրերին կարևորագույն տեղեկությունները թարգմանվում էին իտալերեն

Президент Арцаха наградил человека, делавшего информацию о войне доступной для аудитории Италии
Указом президента Республики Арцах итальянский общественный деятель Массимилиано Флориан за вклад в совместную с Арменпресс работу по освещению 44-дневной войны в Арцахе был награжден медалью Благодарности.
СТЕПАНАКЕРТ, 14 июля, АРЦАХПРЕСС- Благодаря усилиям итальянского деятеля во время войны на страницах итальянской прессы появлялось огромное количество информации из новостей «Арменпресс».
Церемония награждения состоялась в Государственном информационном агентстве Арменпресс. Говоря о работе, проделанной Массимилиано Флориани во время 44-дневной Арцахской войны, Арам Ананян отметил, что она была проделана на самом высоком профессиональном уровне.
«Война была не только на войне, но и на информационном поле. Во время войны один из моих коллег спросил меня, почему у нас нет итальянских новостей. Мы связались с Массимилиано, который взял на себя эту ношу, и с командой Арменпресс была проделана очень важная работа. На страницах итальянской прессы появилось огромное количество информации. Благодаря усилиям Массимилиано признание независимости Арцаха стало важной вехой для ряда итальянских общин. Мы скорбим о наших потерях в войне, но достойные должны быть вознаграждены. Один из этих достойных людей - наш друг, человек, который был рядом с нами в течение 44 дней и с такой же преданностью выполнял эту тяжелую работу. Он делал это как лучший журналист, с исключительными способностями переводчика, с уникальной самоотдачей и способностями общественного деятеля», - сказал Арам Ананян.
Поблагодарив президента Арцаха за столь высокую награду, Массимилиано Флориан отметил, что он очень рад такой оценке.
«Я с радостью помогал во время войны. Я живу в Армении почти пять лет, чувствую себя армянином. Если понадобится моя помощь как в признании Арцаха, так и в других вопросах, я готов продолжить свои усилия», - сказал итальянский деятель.
Массимилиано Флориани переехал в Армению из Италии много лет назад. Он женился на жительнице Еревана Мариам Закарян, и они вдвоем переехали в Гюмри. Он сыграл значительную роль в признании независимости Арцаха рядом итальянских городов. Во время 44-дневной войны в Арцахе он внес большой вклад в активную просветительскую работу в итальянской прессе. В сотрудничестве с информационным агентством Арменпресс наиболее важная информация во время войны переводилась на итальянский язык.