Արցախում կան երազանքներ, սեր ու ճակատագրեր. «Ապրելու ցանկություն» ֆիլմի ցուցադրությունը՝ Sunrise Stepanakert֊ի ամփոփում
Այսօր՝ հուլիսի 16-ին, Պոլ Էլյուարի Տուն Ֆրանկոֆոնիայի կենտրոնում կայացավ Sunrise Stepanakert մուլտիմեդիա արվեստի փառատոնը ամփոփող «Ապրելու ցանկություն» ֆիլմի ցուցադրությունը:
Արցախում կան երազանքներ, սեր ու ճակատագրեր. «Ապրելու ցանկություն» ֆիլմի ցուցադրությունը՝  Sunrise Stepanakert֊ի ամփոփում
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, հուլիսի 16, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ Արցախցի երիտասարդ կինոռեժիսոր Մարիամ Ավետիսյանը նախաձեռնել է նկարահանել «Ապրելու ցանկություն» խորագրով վավերագրական սերիաներ՝ Արցախում հետպատերազմյան կյանքը ցույց տալու համար:
«Այս կարճամետրաժ վավերագրական ֆիլմերը ցույց են տալիս պատերազմի հետևանքներն Արցախում բնակվող մարդկանց վրա: Այս պրոյեկտը սկսել ենք պատերազմից հետո, որպեսզի ամբողջ աշխարհին ցույց տանք, որ Արցախը զուտ տարածք չէ, այստեղ կան շատ երազանքներ, սեր և ճակատագրեր», - ասաց Մարիամ Ավետիսյանը:
Փառատոնի համահիմնադիր Շուշան Քեշիշյանի խոսքով՝ հատուկ են ընտրել այս ֆիլմը՝ որպես փառատոնի վերջին միջոցառում:
«Ցանկացանք «Ապրելու ցանկություն» խորագրով ամփոփել փառատոնն այն հույսով, որ հաջորդ տարի նորից կունենանք արվեստի փառատոն Ստեփանակերտում: Մեր փառատոնի նպատակն էր շեշտել, որ մենք Արցախում ենք և շարունակելու ենք այստեղ ապրել: Շատ դրական արձագանք ստացանք, ուրախ ենք, որ փառատոնը ճիշտ ընկալվեց մարդկանց կողմից», - մեզ հետ զրույցում ընդգծեց Շուշան Քեշիշյանը:
Փառատոնի համահիմնադիր Լիլիթ Հակոբյանը նշեց, որ, նմանատիպ ֆորմատով միջոցառումները դարձնելով ամենամյա, շարունակելու են խթանել մշակութային կյանքը Արցախում:
«Մենք հավատում ենք, որ մշակույթը վերականգնման կարևորագույն գործիք է: Մեր նպատակն էր արվեստի խթանման միջոցով վերակենդանացնել Ստեփանակերտը վերջին կործանարար ամիսներից հետո: Ցանկանում էինք աջակցել և ոգեշնչել տեղացի մեր հայրենակիցներին, հատկապես՝ երիտասարդներին, որոնք, իսկապես, տաղանդավոր են», - շեշտեց Լիլիթ Հակոբյանը:

В Арцахе есть мечты, любовь и судьбы: Показ фильма «Желание жить» - закрытие фестиваля мультимедийного искусства Sunrise Stepanakert
Сегодня, 16 июля, в Центре Франкофонии "Дом Поля Элюара" состоялся показ фильма «Желание жить», подводящего итоги Степанакертского фестиваля мультимедийного искусства Sunrise Stepanakert.
СТЕПАНАКЕРТ, 16 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", молодой арцахский кинорежиссер Мариам Аветисян инициировала съемки документального сериала "Желание жить", показывающего послевоенную жизнь Арцаха.
«Эти короткие документальные фильмы показывают последствия войны для людей, живущих в Арцахе. Мы начали этот проект после войны, чтобы показать всему миру, что Арцах - это не просто территория, здесь много мечтаний, любви и судьбы », - сказала Мариам Аветисян.
По словам соучредителя фестиваля Шушан Кешишян, этот фильм был специально выбран в качестве последнего мероприятия фестиваля.
«Мы хотели завершить фестиваль названием «Желание жить» в надежде, что в следующем году у нас будет еще один фестиваль искусства в Степанакерте. Цель нашего фестиваля - подчеркнуть, что мы находимся в Арцахе и будем здесь жить. Мы получили очень положительный отклик, мы рады, что фестиваль был правильно воспринят народом », - подчеркнула в разговоре с нами Шушан Кешишян.
Соучредитель фестиваля Лилит Акопян отметила, что, сделав мероприятия в таком формате ежегодными, они продолжат популяризировать культурную жизнь Арцаха.
«Мы считаем, что культура - это самый важный инструмент для восстановления. Нашей целью было возродить Степанакерт после последних разрушительных месяцев, продвигая искусство. Мы хотели поддержать и вдохновить наших соотечественников, особенно молодых людей, которые действительно талантливы », - подчеркнула Лилит Акопян.