Մարտունու դպրոցի սանը միջազգային օլիմպիադայում արծաթե մեդալ է նվաճել
Մարտունու համար 1 միջնակարգ դպրոցի շրջանավարտ Գևորգ Ավանեսյանը միջազգային օլիմպիադայում «կենսաբանություն» առարկայից նվաճել է արծաթե մեդալ։
Մարտունու դպրոցի սանը միջազգային օլիմպիադայում  արծաթե մեդալ է նվաճել
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ հեռախոսազրույցում, Գևորգը, անդրադառնալով օլիմպիադայի դժվարություններին և տպավորություններին, նշել է. «Օլիմպիադան կազմակերվել է հուլիսի 18-23-ը: Թեստը կազմված էր երկու մասից. առաջին մասում ընդգրկված էին միայն տեսական գիտելիքներ, իսկ երկրորդ մասում՝ տեսական-փորձարարական գիտելիքներ: Չեմ կարող ասել, որ շատ դժվար կամ շատ հեշտ էր, միայն կասեմ, որ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար անհրաժեշտ էին հմտություններ, վերլուծություններ կատարելու կարողություն, տրամաբանություն, աշխատասիրություն»,- ասել է նա: Մեր զրուցակցի տեղեկացմամբ՝ հուլիսի 6-ից մինչև օլիմպիադայի օրը դպրոցական առարկայական օլիմպիադայի կենսաբանության բաժնի ղեկավար Գայանե Ղուկասյանը դասընթացներ էր կազմակերպում, ինչը նպաստեց գիտելիքների ամրապնդմանը:
Ըստ Գևորգ Ավանեսյանի կենսաբանություն ուսուցչուհի Ռիտա Եսայանի՝ Գևորգը միշտ էլ աչքի է ընկել իր խելացիությամբ, անսպառ գիտելիքներով ու կազմակերպվածությամբ: «Գևորգի նման խելացի երեխաները, առանց չափազանցության, 100 տարին մեկ են ծնվում. նա ունիկալ աշակերտ է, ով միայն հաճույք է ստանում իր կատարած ուսումնասիրություններից: Ես հպարտ եմ, որ ունեմ այնպիսի աշակերտ, ով նաև հայրենիքի հպարտությունն է»,- նշել է Ռ. Եսայանը: Գևորգ Ավանեսյանն այս տարի անվճար հիմունքներով ընդունվել է Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարան։ Նա նպատակ ունի ուսումն ավարտելուց հետո իր գիտելիքներն ու մասնագիտական կարողությունը ի սպաս դնելու Արցախի զորացման գործին։

Ученик Мартунинской школы завоевал серебряную медаль на международной олимпиаде
Геворг Аванесян, выпускник средней школы №1 города Мартуни, завоевал серебряную медаль по предмету «биология» на международной олимпиаде.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 июля, АРЦАХПРЕСС- В телефонном разговоре с корреспондентом "Арцахпресс" Геворг, говоря о трудностях и впечатлениях от олимпиады, отметил:
«Олимпиада была организована 18-23 июля. Тест состоял из двух частей. Первая часть включала только теоретические знания, а вторая часть - теоретико-экспериментальные знания. Не могу сказать, что это было очень сложно или очень легко, скажу лишь, что для достижения желаемого результата нужны были навыки, умение анализировать, логика, трудолюбие», - сказал он. По словам нашего собеседника, с 6 июля до дня олимпиады заведующая отделом биологии школьной предметной олимпиады Гаяне Гукасян проводила курсы, которые способствовали укреплению знаний.
По словам учителя биологии Геворга Аванесяна Риты Есаян, Геворг всегда отличался умом, неиссякаемыми знаниями и организованностью. «Умные дети вроде Геворга, без преувеличения, рождаются каждые 100 лет- он уникальный ученик, которому нравится только учеба. Я горжусь тем, что у меня есть ученик, который является гордостью Родины», - отметила Р. Есаян. В этом году Геворг Аванесян поступил в Ереванский государственный медицинский университет имени Мхитара Гераци на бесплатной основе. Он стремится использовать свои знания и профессиональные способности для укрепления Арцаха после окончания учебы.