ՆԳ նախարարությունում պարգևատրման արարողություն է կազմակերպվել
Նախօրեին Արցախի Հանրապետության ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանի հրամանով համագործակցության համար պարգևների են արժանացել առողջապահության ոլորտի մի խումբ բուժաշխատողներ։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ միջոցառմանը մասնակցել են ՆԳ նախարարի առաջին տեղակալ Սամվել Պետրոսյանը, ԱԻՊԾ տնօրեն Մեխակ Արզումանյանը, առաջին տեղակալ Գառնիկ Ավագիմյանը, ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Նորայր Բաբայանը, ոստիկանության պետի տեղակալ Վրույր Խաչատրյանը, ՆԳՆ համակարգի ծառայողներ:
ՆԳ նախարար Կարեն Սարգսյանը իր ելույթում կատարած հերոսական աշխատանքի համար երախտագիտություն է հայտնել առողջապահության ոլորտի ամբողջ անձնակազմին՝ նախարար Միքայել Հայրիյանի գլխավորությամբ:
«2020 թվականին Արցախի դեմ սկսված լայնածավալ ռազմական գործողությունների ընթացքում առողջապահության ոլորտն ակտիվորեն համագործակցում էր նաև ԱԻ պետական ծառայության և ոստիկանության համակարգի հետ: Համագործակցությունը Ոստիկանության և փրկարար ուժերի միջև շատ մեծ արդյունքներ է արձանագրել բժշկական տարբեր հաստատություններում։ Պատերազմից հետո մեր աշխատանքը դեռ չի ավարտվել. մինչ այսօր ամեն օր այն շարունակվում է, ինչը այդ գերատեսչությունների ղեկավարների շնորհիվ է»,- նշել է Կ.Սարգսյանը։
«Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով պարգևատրվել են ԱՀ առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը, ԱՀ ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական ծառայության ճառագայթային ախտորոշման բաժանմունքի բժիշկ Հայկ Դանիելյանը, «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն» ՓԲԸ գործադիր տնօրենի բուժօգնության գծով տեղակալ Արթուր Մարությանը, «Արևիկ» բուժմիավորում ՓԲԸ գործադիր տնօրեն Սամվել Մելքումյանը, բժիշկ Էդուարդ Հակոբյանը:
«Համագործակցություն հանուն փրկության» մեդալով պարգևատրվել են «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ գործադիր տնօրեն, ՆԳՆ ոստիկանության բժշկական ծառայության բաժնի բժիշկ-թերապևտ Մհեր Մուսայելյանը, վերակենդանացման բաժանմունքի անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Վլադիմիր Մուսայելյանը, վերակենդանացման բաժանմունքի պլաստիկ վիրաբույժ և միկրովիրաբույժ Իգոր Զաքարյանը, վիրաբույժ Կարեն Բազյանը և «Դատաբժշկական փորձաքննության բյուրո» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Նելսոն Գրիգորյանը, ՊԲ N զորամասի ախտորոշման բաժանմունքի ֆունկցիոնալ ախտորոշման կաբինետի պետ, մայոր Շալիկո Վարդանյանը և հրամանատարի բուժգծով տեղակալ, մայոր Դավիթ Գրիգորյանը:
Հուշանվերներով պարգևատրվել են ԱՀ ՆԳ նախարարության ԱԻ պետական ծառայության ՓՈՒՎ արագ արձագանքման հատուկ ստորաբաժանման առաջին օպերատիվ խմբի բուժակ-փրկարար Ալեքսանդր Աղաջանյանը, «Հանրապետական բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ ամբուլատոր-պոլիկլինիկական ծառայության ճառագայթային ախտորոշման բաժանմունքի վարիչ Ռենա Սահակյանը, «Մոր և մանկան առողջության պահպանման կենտրոն»-ի անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգ Անահիտ Ավանեսյանը, ոստիկանության բժշկական ծառայության բաժնի ակնաբույժ՝ Ռուբեն Պողոսյանը, վնասվածքաբան-օրթոպեդ Կարեն Դավթյանը, ուրոլոգ՝ Գերոգի Միրզոյանը, «Ստեփանակերտի շտապ բժշկական օգնության կայան» ՓԲԸ տնտեսվար Արկադի Ղազարյանը և վարորդ՝ Գրիգորի Բաղդասարյանը, «Համաճարակաբանության և հիգիենայի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի վարորդ՝ Վյաչեսլավ Գրիգորյանը, ՆԳՆ ոստիկանության բժշկական ծառայության բաժնի պետ, փոխգնդապետ Դավիթ Իշխանյանը:
Միջոցառմանը բուժաշխատողներին արժանին մատուցելու և ուշադրության արժանացնելու համար ՆԳՆ համակարգին շնորհակալություն է հայտնել առողջապահության նախարար Միքայել Հայրիյանը: «Այս պատերազմը մեզ բոլորիս խառնել էր իրար, բայց մեկս մյուսիս օգնելով ու աջակցելով արեցինք հնարավոր ու անհնարին ամեն ինչ։ Պետք է այսօր էլ շարունակենք մեր համագործակցությունը, լինենք ուժեղ, մեջք մեջքի, ուս ուսի տալով հասնենք ցանկալի արդյունքի»,- նշել է Մ. Հայրիյանը։

В МВД Арцаха прошла церемония награждения
27 июля приказом министра внутренних дел Республики Арцах Карена Саркисяна за сотрудничество была награждена группа медицинских работников в области здравоохранения.
СТЕПАНАКЕРТ, 28 июля, АРЦАХПРЕСС- Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", в мероприятии приняли участие первый заместитель министра внутренних дел Самвел Петросян, начальник Службы национальной безопасности Мехак Арзуманян, первый заместитель министра Гарник Авагимян, первый заместитель начальника полиции Норайр Бабаян, заместитель начальника полиции Вруйр Хачатрян, сотрудники МВД.
В своем выступлении министр внутренних дел Карен Саркисян поблагодарил весь медперсонал здравоохранения во главе с министром Микаэлом Айрияном за их героический труд.
«Во время широкомасштабных боевых действий против Арцаха в 2020 году сектор здравоохранения активно сотрудничал с Государственной службой по чрезвычайным ситуациям и полицией. Сотрудничество «спасательных сил» и полиции дало большие результаты в различных медицинских учреждениях. Наша работа не закончилась после войны. Это продолжается каждый день, благодаря руководителям этих ведомств», - отметил К. Саркисян.
Медалью «За укрепление сотрудничества» награждены министр здравоохранения Республики Арцах Микаэл Айриян, врач отделения «Радикальная диагностика» амбулаторно-поликлинической службы ЗАО «Республиканский медицинский центр» Министерства здравоохранения Республики Арцах Айк Даниелян, заместитель исполнительного директора по медицинской помощи ЗАО "Центр охраны здоровья матери и ребенка" Артур Марутян, исполнительный директор ЗАО «Медицинское объединение «Аревик» Самвел Мелкумян, врач Эдуард Акопян.
Медалью «Сотрудничество во имя спасения» награждены исполнительный директор ЗАО «Республиканский медицинский центр», врач-терапевт отдела медицинской службы МВД Мгер Мусаелян, врач-анестезиолог-реаниматолог отделения реанимации Владимир Мусаелян, пластический хирург отделения реанимации - микрохирург Игорь Закарян, хирург Карен Базян, директор ГНКО «Бюро судебной медицины» Нельсон Григорян, начальник отдела функциональной диагностики N-й в / ч Армии обороны майор Шалико Варданян и заместитель командира медсанчасти майор Давид Григорян.
Сувенирами были награждены фельдшер-спасатель первой оперативной группы специального оперативного подразделения Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Арцаха Александр Агаджанян, заведующая отделением лучевой диагностики амбулаторно-поликлинической службы ЗАО «Республиканский медицинский центр» Рена Саакян, анестезиолог-реаниматолог «Центра охраны здоровья матери и ребенка» Анаит Аванесян, врач-офтальмолог Медицинской службы полиции Рубен Погосян, травматолог-ортопед Карен Давтян и уролог Герогий Мирзоян, менеджер ЗАО «Степанакертская скорая помощь» Аркадий Казарян и водитель Григорий Багдасарян, водитель ГНКО «Центр эпидемиологии и гигиены» Вячеслав Григорян и начальник управления медицинской службы МВД подполковник Давид Ишханян.
Министр здравоохранения Микаел Айриян поблагодарил систему Министерства внутренних дел за уделение должного внимания медицинским работникам на мероприятии. «Эта война сбила с толку всех нас, но, помогая и поддерживая друг друга, мы сделали все возможное и невозможное. Мы должны продолжить наше сотрудничество, быть сильными, спина к спине, плечом к плечу, чтобы достичь желаемого результата», - отметил М. Айриян.